Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Na początku był chaos

Pokaż wątki Pokaż posty

Na początku był chaos

Silya 20:58, 07 cze 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 8
Witam ciepło wszystkich,
ciągle się zastanawiam czy to dobrze, że zakładam tutaj ten wątek...
Patrząc na Wasze piękne ogrody trochę się krępuję i nie wiem czy jestem 'godna' tutaj pisać
Na prawdę podziwiam sztukę Waszych ogrodów, chciałabym stworzyć chociaż ich namiastkę u siebie.
Od zawsze lubiłam naturę, jednak od niedawna zapragnęłam mieć ładnie wokół przyszłego domu. Natchnął mnie chyba pobyt w Niemczech. U nich praktycznie każdy ma tak ładnie, schludnie przed domem, u nas myślę, że brakuje tego...
Narazie posiadam/y z mężem plany. Myślę, że we wrześniu skończymy się dobudowywać i za rok będzie można zacząć coś działać i trochę ogarniać nasz chaos Mam nadzieję, że między innymi za Waszą pomocą, bo nie ukrywam, że liczę na porady tak doświadczonych osób jak Wy.
Jesteśmy w posiadaniu 1.7 hektara ziemi. Coś z tym trzeba zrobić...
Na początek wkleję 2 poglądowe zdjęcia:

1) Mapka naszej ziemi w moim, bardzo uproszczonym wydaniu. Przedstawia ona mniej więcej to, co i gdzie się u nas znajduje. Oprócz domu na podwórku mieszczą się stare ruiny szopy. Planujemy zrobić z nich garaże. Szopa jest z kamienia i czerwonej cegły, może wyglądać po ogarnięciu klimatycznie. Co do wiekowej stodoły, narazie nie ma opcji żeby się jej pozbyć, pomimo tego, że gospodarstwa nie posiadamy. Z prawej strony mapki zielone plamki oznaczają lasek który chcemy posadzić za rok na
wiosnę. Zielone czyste plamy to sosny, zielone krzyżyki w kółkach to brzózki. Nie wiem czy sadzić zwykłą brzozę, czy inny bardziej 'pokazowy' jej rodzaj jak np. himalajską której zdjęcia ostatnio oglądałam na ogrodowisku. Między brzozami chciałabym coś jeszcze posadzić tak żeby może wyglądało to na dzikie a jednak było zaplanowane...
Brzózki myślimy również posadzić wzdłuż drogi, tam gdzie na mapce jest 'łąka'.
Co myślicie o tym wszystkim?



2) Mapa do celów projektowych, również ukazuje zarys działki i bardziej jej proporcje. Oglądając mapkę mojego wykonania, można na tej dopatrzeć się jej kształtów i rozmieszczenia budynków.
Interesują mnie wymiary działki których niestety nie znam. W jakich dokumentach można je znaleść? Może wie ktoś z Was?

____________________
Na początku był chaos
AgnieszkaW 21:07, 07 cze 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj, ależ masz kaaawał terenu. Może powstać niebanalny, naturalistyczny ogród. Wymiary działki powinnaś znaleźć w dziale geodezji w gminie (powinni chyba mieć). Pozdrawiam serdecznie
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
MarekW 21:11, 07 cze 2013


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Witaj. Piszesz że planujesz lasek sosnowo brzozowy - a co jest poza działką? też takie laski czy zupełny ugór bo to ważne chyba, żeby się wpisać w krajobraz. Choć myślę sobie że to zbyt monotonne tylko sosny i brzózki pooglądaj stare dwory i tamtejsze parki, znajdziesz lipy, kasztany, dęby i wiele wiele innych pięknych drzew. Może coś w tym kierunku pomyśleć
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Silya 21:27, 07 cze 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 8
MarekW napisał(a)
Witaj. Piszesz że planujesz lasek sosnowo brzozowy - a co jest poza działką? też takie laski czy zupełny ugór bo to ważne chyba, żeby się wpisać w krajobraz. Choć myślę sobie że to zbyt monotonne tylko sosny i brzózki pooglądaj stare dwory i tamtejsze parki, znajdziesz lipy, kasztany, dęby i wiele wiele innych pięknych drzew. Może coś w tym kierunku pomyśleć


Drogi Marku, poza naszą działką sa głównie tereny uprawne, jednak laski tez są widoczne, chociaż w oddali... : ) Ten lasek jest dla nas bardzo ważny, ponieważ mamy w pobliżu fermy kurze. Dlatego chcemy w środku posadzić sosny, bo chyba one najbardziej się nadają żeby nie przepuszczać brzydkich zapachów... Na zewnątrz chcemy jednak posadzić inne drzewa, które będą ozdobą - już całości...
____________________
Na początku był chaos
MarekW 22:43, 07 cze 2013


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
No nie wiem czy sosy sobie poradzą z zapachami owszem powinny być. ale także jakiś gęsty żywopłot by się przydał, jeśli to nie problem to mógłby być grabowy lub bukowy ale nie wiem jaka u was gleba. Przez większość roku byłaby zielona ściana a w ogrodzie to już stawiałbym na większą różnorodność gatunków, bo szkoda działki tylko na sosny. Ale to moje zdanie możecie mieć inne Ale wyobrażam sobie ten lasek jako bardzo interesującą część ogrodu a nie tylko osłonę od brzydkich zapachów. Myślę że trzeba to dobrze przemyśleć
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Silya 13:10, 08 cze 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 8
Skonsultuje się z moim małżonkiem i pomyślimy. Dziękuję za pokazanie innego punktu widzenia
____________________
Na początku był chaos
Gardenarium 09:56, 09 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też popieram żywopłot szczelny liściasty, to co Marek proponował, czyli graby lub buki i to gęsto..Sosny ogałacają się od dołu, będą pnie puste na wysokość kilku metrów a korona dopiero na górze, więc to nic nie da.

Polecam grujeczniki - ich liście pachną watą cukrową albo jak kto woli innymi przyjemnymi zapachami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Silya 15:57, 27 lip 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 8
Dziękuję bardzo za cenne podpowiedzi, postaram się jakoś urozmaicić nasze nasadzenia : )
O grujeczniku nie słyszałam, myślę, że znajdzie się gdzieś dla niego miejsce : )

Jeżeli chodzi o glebę to chyba marniutko... W projekcie znalazłam taki zapisek:
"Grunt o dobrej wytrzymałości, stabilny, jednorodny, żwirowo-piaskowy z niewielką domieszką gliny."
____________________
Na początku był chaos
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies