Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Marzenia do spełnienia - nieśmiało się witam! :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenia do spełnienia - nieśmiało się witam! :)

Cleo 00:39, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Witam wszyskich forumowiczów!

Decyzja zapadła nieodwołalnie - robię zdjęcia i loguję się do Was po ponad miesięcznym czytaniu Waszych porad i podziwianiu Waszych pięknych ogrodów. Więc jestem

Niespełna trzy lata temu wprowadziliśmy się do wymarzonego domu, jeszcze jest wiele rzeczy do zrobienia na zewnątrz, ale, że budowaliśmy systemem gospodarczym to do wszystkiego dochodzimy małymi kroczkami.
Małymi kroczkami również dopiero teraz w wakacje rozpoczęliśmy "opanowywać" to, co przez trzy lata nie było ruszane, a mianowicie nasz ogród. W związku z tym, że fundusze skromne to dłubiemy sobie powolutku poprawiając wygląd naszego przydomowego otoczenia. To, co już jest posadzone i cieszy codziennie nasze oczy było albo prezentem albo oddane, bo akurat ktoś miał u siebie za dużo. Kiedy nie ma się własnej wizji ogrodu (a ja takiej nie posiadam) to sadzi się w przypadkowe miejsca, które później mogą okazać się niekoniecznie trafne. No ale do rzeczy...
W lipcu tego roku w końcu doczekałam się długo wyczekiwanej ścieżki. Zrobiliśmy ja z mężem sami, jak zresztą większość co dotyczy domu. Czasu trochę potrzebowaliśmy, bo jednocześnie przy wszelkich pracach musimy okiełznać nasze dwa małe szkraby - córcie - dwa żywioły
Idąc za ciosem, skoro już tę ścieżkę nareszcie mam uff..., aż żal było patrzeć kiedy ona taka goła i pusta, więc do towarzystwa posadziłam obok niej małe sadzonki bukszpanów żółte i zielone. Chciałabym w przyszłości uformować je na kule. W innym miejscu również przy ścieżce posadziłam ligustra i tuje danica. Po prawej stronie ścieżki jak i po lewej mam teren mało zagospodarowany, ale liczę, że z Waszą pomocą i bezcennymi poradami jakoś się z nim uporam.
Chciałabym prosić Was o wszelkie sugestie, jak Wy byście widzieli niektóre miejsca w moim ogrodzie, co do tej pory zrobiłam źle to proszę śmiało pisać przyjmę wszystko, bo dopiero w kwestii ogrodnictwa raczkuję.. Hehe agrowłókninę już zdejmowałam, bo była (na szczęście tylko dwa tygodnie) pod nowymi roślinkami.
Pod każdym zdjęciem postaram się napisać krótki komentarz, więc zaczynamy:

miejsce, z którym nie mam pojęcia co zrobić, tuja posadzona na szybko już taka duża, jedna z trzech, które dostaliśmy, jednak chyba jej za blisko, bo się wygina od dachu, przy opasce rosną małe tawuły, z przodu tuji pieris, jest to miejsce zacienione, słońce pojawia się dopiero ok 17

tu w wersji nieco oddalonej, zielsko leżące na ścieżce dopiero co wyrwane

wspomniana ścieżka, widok z boku działki, w tle moja zmora podjazd, który czeka na relizację, narazie jest podsypany gruzem u utwardzony

widok z prawej strony ścieżki, ech i ten wlew do szamba, był grzybek, teraz jest obcięty do poziomu podłoża, mało bezpieczne miejsce

wierzba, przywędrowała od sąsiada z naprzeciwka, bo przeszkazdała, zadomowiła się i jest jej myślę dobrze
____________________
Marzenia do spełnienia
Cleo 01:06, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
widok z góry na całość wymagającą zagospodarowania, od podjazdu, poprzez ścieżkę, do ogrodzenia



te kamyki widoczne na ganku, to pociąg w wykonaniu mojej starszej córci


tu widoczne są tuje, które musiałam przyciąć od dołu, bo nasza suczka uwielbiała się do nich przytulać i podłamane gałązki usychały, to są siostry tej co rośnie obok ganku przy oknie, też nie wiem czy to dobre miejsce dla nich, buda stoi tymczasowo, jutro, a raczej już dziś wraca na swoje miejsce z boku domu



świerk srebrny, piękny jest, ładnie rośnie, jednak posadzony zbyt blisko ogrodzenia wymaga przesadzenia

myślałam nad przesadzeniem świerka w tym rogu oczywiście zachowując na przyszłość odpowiednią ilość miejsca dla niego


tu widać wspomnianą ścieżkę i bukszpany obok niej


____________________
Marzenia do spełnienia
Cleo 01:42, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
widok od drugiej strony, oczywiście wszyscy domownicy ujęci, nie mogłam ich przegonić


tu po prawej stronie rośnie tuja brabant o ile się nie mylę, sprezentowana, więc dokładnie nie wiem, miejsce według mnie dla niej dobre


a to już bok domu, idąc śladami ścieżki, oj, ale zdjęcia nie umiem obrócić, mimo, że na komputerze odwracałam


oczywiście moja towarzyszka sesji, chodziła za mną krok w krok


w tym miejscu rosną tawuły, jeszcze małe, bo mikrusy były posadzone z tzw. odzysku, już wiem, bo wyczytałam rady Pani Danusi, że są źle posadzone, bo w trawie


widok z drugiej strony płotka, ech i znowu niebo nie w tym miejscu


będzie zrobiona opaska z kamieni z górskiej rzeki, narazie czekają i nabierają mocy urzędowej, brzydko jest tu, trawy nie sialiśmy, żeby nie zniszczyć przy pracach i pomysłu na tę stronę również brak


idąc dalej ścieżką tuż za płotkiem rosną tuje brabanty, posadziliśmy je chyba jako pierwsze zakupione drzewka i tak zostały


i dochodzimy do tarasu, gdzie trochę kolorów, kto zgadnie z czego zrobiłam donice?


Na tym zdjęciu skończę fotorelację, jutro, dziś wkleję zdjęcia tyłu domu, czyli widoku z tarasu, powierzchnia ok 400mkw w ogóle niezagospodarowana i pomysłów brak.
Aha jeszcze zaznaczę, że nasza działka ma kształt prostokąta, 50m dł./20m szer. Od domu do ogrodzenia frontowego jest ok 10m długości, szerokość od boku domu do siatki to 4m. Około 19m dł. ma dom, więc z tyłu pozostaje teren 20m/20m.

Pozdrawiam i miłego oglądania! Dobranoc!
____________________
Marzenia do spełnienia
FrancoPolo 07:47, 02 sie 2013


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536


Witam. Poświęciłem trochę uwagi i pierwsza myśl co mi przyszła do głowy to zdjęcie nr 2 przyciąć tą tuję bo porośnie i będzie przeszkadzać. Trzeba ją przycinac non-stop Można posadzić z przodu wrzoście na przemian z wrzosami z tyłu od ściany hortensję piłkowaną. Można posadzić żurawki w różnych kolorach trochę funki, hebe lub inne niskie byliny.

Tak jak napisałem przyciąć górę a potem jak trzeba będzie formować boki. Można przyciąć całość w spiralę.
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
Gardenarium 07:47, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Cleo napisał(a)






Witaj, miło nam że będziesz w naszej ogrodowej grupie Ogrodowiskomaniaków i juz spieszę z pierwszą radą dla Ciebie. Tutaj zllikwiduj trawniczek i cała rabata jest Twoja. Do tui dosadź 3-5 sztuk iglaków żółtych np cyprysiki groszkowe Filifera Aurea Nana, albo tuje wschodnie Aurea Nana, przed nimi polecam bordowe żurawki np Berry Smoothie i jeszcze jedną dowolną odmianę w odmiennym, kontrastowym kolorze.

Chociaż to standardowy zestaw, to jednak niezwodny bo zimozielony. Możesz wachlarz z lawendy dołożyć, albo obwódkę z trzmieliny Fortunego. np. żółtej i rabatka gotowa. Całość wysyp kamyczkami albo korą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 10:57, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Baardzo dziękuję za Wasze propozycje. Zdecydowanie bardziej odpowiadałaby mi jednak rabata zimozielona w tym miejscu, bo to miejsce widoczne zarówno z ulicy, jak i przy każdorazowym wejściu do domu. Niech będzie ładnie i w zimę
Co do trawnika Danusiu, to jest to świetny pomysł, bo bardzo słabo się w tym miejscu ukorzenił, nie wygląda dobrze. Tam będzie kora. Natomiast mam pytanie co do tawuł, które już tam posadziłam, czy mają zostać czy je przesadzić, i co z pierisem, będzie przeszkadzał jeśli posadzę tuje wschodnie. Bo czy ja dobrze rozumiem, że te tuje, ewentualnie cyprysiki miałyby być na tle tej dużej tuji? Przed nimi kontrastowo żurawki i przed żurawkami jeszcze coś...
Hehe ja się nie znam, więc proszę o cierpliwość, czasem może będę głupio pytać, więc wybaczcie.
A co do tej trzmieliny na obwódkę, wiem, że ona się rozrasta, czy nie będzie za ciasno, czy można ją przycinać?

FrancoPolo czyli tę tuję zostawić w spokoju tylko przyciąć jej wierzchołek? Nie będzie się wtedy rozrastać na boki? Czyli ogólnie nie powinnam jej już pozwolić rosnąć, tylko przycinać, to może ją uformuję jakoś, nie wiem np trzy kule?

____________________
Marzenia do spełnienia
Cleo 13:52, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Kolejne zdjęcia mojego ogrodu, którego jak narazie ciężko nazwać ogrodem

Taki mam widok kiedy wyjdę na taras, ehh..



Smutno i pusto jeszcze, ale naprawdę nic w związku z poprawieniem tego widoku do tej pory nie robiliśmy. Dopiero teraz jak wnętrze domu wykończone zajmiemy się widokami na zewnątrz.
Nie mam pojęcia jak się za to zabrać, jak wytyczyć rabaty, chciałabym mieć i miejsce dla dzieci (od piaskownicy w prawo, chyba?) i miejsce dla naszego wypoczynku (stół z krzesłami i parasolem) wysypany kamykami, a jak w przyszłości fundusze pozwolą to altanę.
____________________
Marzenia do spełnienia
Cleo 21:31, 02 sie 2013


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Melduję, że rabata, którą zajmę się jako pierwszą jest już przekopana. Zrobię tak jak podpowiedziała mi Danusia Łopata wchodziła jak w masło, co świadczy o tym, że trawnik się słabo ukorzenił.. Tzn. mąż kopał, więc może mnie szło by gorzej hehe Jutro za dnia to jeszcze dopracuję, bo dziś dzień okazał się za krótki i komary się za szybko obudziły..
Tylko co z tym pierisem i tawułami, o które pytałam wcześniej? Zostawić? Przesadzić?
Całość wysypię korą i będzie czekała na roślinki

Zdjęcie robiłam jak już się ściemniło, więc jakoś kiepska, ale na dowód pokażę

____________________
Marzenia do spełnienia
kasiula79 21:41, 02 sie 2013


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Witam.
Masz duży potencjał w swoim ogrodzie i bardzo dużo pracy już wykonaliście. Uważam że Danusia dobrze radzi z tą rabatą. Ja dodam jeszcze od siebie że dobrze jest wykonywać prace "po kolei" tzn. wytyczyć linie na poczatek jednej rabaty, zastanowić się nad doborem roślin, narysować - później zakupy roślin i wsadzanie. I tak po kolei następne rabaty.
Pozdrawiam
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Syla 21:58, 02 sie 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Witaj Cleo .... znalazłam Cię ........z podlinkowaniem nie pomogę bo się na tym nie znam .... Ktoś zaraz pewnie zaradzi
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies