Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Moja "przyziemna" :) pasja

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja "przyziemna" :) pasja

Jagodaa 20:56, 20 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Witam Was serdecznie – ponownie

Na Ogrodowisku debiutowałam jakiś czas temu w zupełnie innym ogrodzie. Tamten wątek nie jest już aktualny, za to od wiosny zeszłego roku tworzę całkowicie mój, całkowicie nowy ogród i chciałabym, aby był dla mnie i moich gości wyjątkowy. Właściwie już jest, bo to moje miejsce, w którym dobrze się czuję i o które uwielbiam dbać.

Jeszcze rok temu zimą nie sądziłam, że zbiorę siły i chęci do podjęcia tylu działań, ale z nadejściem wiosny wszystko się zmieniło i wróciłam na właściwe tory. Nie lubię stać w miejscu, lubię zmiany, cieszy mnie bardzo, gdy realizuję swoje pomysły, tym bardziej, że do ich realizacji dążę w pojedynkę i bardzo to miłe, gdy można sobie udowodnić, że „się da”- jak się tylko chce, to prędzej, czy później „się da”. Taka myśl towarzyszy mojemu, jak lubię żartować, „przyziemnemu” hobby.

W ubiegłym roku udało mi się częściowo stworzyć rabatę przy południowej granicy działki łączącą się z rabatą od strony ulicy oraz zniwelować spory spadek terenu za domem. Działka ma w przybliżeniu 1100mkw i wymiary 18x60m. Prawdziwą zmorą jest dla mnie brzydkie otoczenie domu (budynki w granicy) i moim największym marzeniem jest zamaskowanie tych widoków, a nie do końca mam na to pomysł.

Aby Was nie zniechęcić widokami terenów jeszcze niezagospodarowanych, pokażę w pierwszej kolejności to, co do tej pory zrobiłam i już wiem, że kiedy tylko przyjdzie wiosna, ruszę z przesadzaniem, takie zimowe przemyślenia. Miały być wszędzie kąty proste, a skusiłam się pod wpływem chwili na okrągłości, no i przeróbki nieuniknione.

Staram się bazować na Żelaznych Roślinach ogrodowiskowych realizacji. Jako moją podstawową hortensję wybrałam Silver Dollar, choć nie do końca jestem przekonana czy to rzeczywiście ona. Mała być bardzo długo biała, a szybko zmieniła barwę na różową (początek października). Zobaczcie sami:



Na początku sezonu (sierpień) kwiaty wyglądały tak, jak te dollarowe:




____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Jagodaa 21:32, 20 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Na mojej pierwszej rabacie posadziłam też trzy wiśnie Umbraculifera o nie do końca wymarzonych pniach, ale inne były nie do zdobycia w mojej okolicy, szczepione na wysokości 220cm, a przed hortensjami pdwójny pas lawendy. Krzaczki sporo urosły od momentu posadzenia, choć w kilku zdarzyło mi sie zamierani części pędów. Mam nadzieję, że po wiosennym cięciu powrócą do dobrej formy.



Żurawka Obsidian stworzyła ładny, zwarty dywanik, choć na początku był dość ażurowy. Aktualnie przykryłam ją jodłowymi gałązkami z obawy przed mrozami.

Tak żurawki wyglądały po posadzeniu w czerwcu:



A tak pod koniec września:



Aktualnie posiadam już zaczątki trawnika, po jesiennym sianiu trawy, ale niestety jeszcze nie powala, o ile w ogóle kiedyś będzie powalający, z trawą chyba najgorzej mi idzie.
Trzmieliny zostawiłam na zimę takie rogate, bo niestety często atakował mi je mączniak i bałam się ciąć wczesną jesienią.

Pieniek śliwy jest już wyprostowany.

No i właśnie ten żywopłocik bukszpanowy będę przesadzać prawdopodobnie w kwadrat/prostokąt, a co za tym idzie będę musiała jakoś "wyprostować" żurawki. Może, gdy zrobię plan działki i naniosę rabaty, ktoś podpowie mi, jak dobrze by to wyglądało.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
asica 21:52, 20 sty 2014


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Bardzo elegancko mi się tu zapowiada. Z przyjemnością będę śledzić dalsze poczynania.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Jagodaa 21:56, 20 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Bardzo mi miło Asiu Chciałabym, żeby całe to przedsięwzięcie miało ręce i nogi, więc liczę na podpowiedzi Ty metamorfozę piękna już przeprowaziłaś, ja jestem na samiutkim początku.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
asica 22:03, 20 sty 2014


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Ech, zajrzałam do poprzedniego wątku, taki smutek na pożegnaniu, aż tu takie cudo się zapowiada. Zdjęcia powyżej dowodzą, że wiele podpowiedzi nie będziesz potrzebować. Świetnie Ci poszło tworzenie ogrodowiskowego ogrodu. Potrafisz doskonale czerpać z wzorcowych ogrodów Danusi i wybrać dla siebie co najlepsze.
Ja początkowo zachłyśnięta bielą hotensji anabelle i limelight też postawiłam na ten kolor w ogrodzie. Później skusiłam się na przebarwiającą się na różowo vanille fraise i nie żałują, Ślicznie wyglądała pod koniec lata.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Syla 22:04, 20 sty 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Witaj Jagoda ..... pięknie zaczęłaś a dolarkami się nie przejmuj i tak super się prezentują na zadbanej rabacie .....
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
leon60 22:08, 20 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Zaznaczam wątek bo już bardzo mi się podoba Z ciekawością czekam na ciąg dalszy
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
Jagodaa 22:08, 20 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Teraz druga część mojej długiej rabaty. Rosną tu świerki, choć niestety będą w przyszłości zasłaniać południowe słońce, ale planuję w ich pobliżu taras i musiałam w jakiś sposób skutecznie zasłonić się przed sąsiadem, którego ogromny dom wybudowany jest w granicy (nie było na niego mocnych...). Mam niestety wrażenie, że ta rabata nie jest spójna, choć powtórzyłam hortensje i żurawki. Sama nie wiem. Dereń spod wiśni na pewno przesadzę i przedłużę ciąg miskantów. Płotek musi zostać, jako bariera dla psa, w przeciwnym razie, biegając w stronę ulicy, wszystko zniszczyłaby.
Nie jestem przekonana co do Varellek w tym miejscu... Trawa wyleniała zupełnie po przeprowadzonych wykopach





____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
asica 22:18, 20 sty 2014


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Jeśli jesteś zdecydowana na proste linie to zajrzyj do ogrodu Tosi http://www.ogrodowisko.pl/watek/3171-ogrod-tosi w/g projektu Danusi, jest też w liniach prostych przedogródek margi http://www.ogrodowisko.pl/watek/2593-same-watpliwosci?page=25 i marzenki marzenie o ogrodzie; innych na razie nie pamiętam; może tam coś podejrzysz
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Jagodaa 22:19, 20 sty 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Asiu, prawda, damatycznie się zakończył tamten wątek ale to już było i koniec. Teraz wpadłam w nowy wir, spełniam się w działaniu niczym nieblokowanym, no może finansami i czasem, bo to ogromne jednak nakłady... biorąc jeszcze remont domu pod uwagę.
Za dużo tych komplementów! Ja nie wiem co dalej i boję, się, czy rośliny będę umiała pielęgnować tak, aby pięknie rosły. Anabelki planuję w zacienionej części, jeszcze nigdy ich nie miałam, a są piękne.


Sylwia, a poznajesz dywanik żurawkowy?, to taka niewierna kopia Twojego dywanika z tujkami na nóżkach. Miło mi bardzo Cię widzieć u siebie, bo Twój ogród, jak już pisałam u Ciebie, strasznie mi się podoba i podglądam go nieustannie

Olu, dzięki Znam Twój ogród, tylko ja taka niesystematyczna jestem, wiecznie brak czasu, śladów po sobie mało zostawiam, ale chcę to wreszcie zmienić
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies