Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogród pod Białymstokiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród pod Białymstokiem

kris_bialystok 14:01, 02 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
Witam wszystkich!
to mój pierwszy post - więc tu się przywitam. Nazywam się Krzysiek - jak w temacie - mieszkam pod Białymstokiem a więc w tej mroźniejszej strefie klimatycznej - posiadam dom oraz niewielkie miejsce, w którym mam nadzieję przy Waszej pomocy powstanie wkrótce piękny ogród!

Wieczorem porobię kilka zdjęć działki i domu a tymczasem wrzucę plan działki z wymiarami oraz moją propozycję ocięcia rabat od trawnika - gdyż to jest moje zadanie na miesiąc kwiecień Jakąś ogólną wizję ogródka mam - co do rabat też - ale o tym później

Główne założenia ogrodu to pewnie jak u większości - ma być ładny! Ma pasować klimatem z jednej strony do domu (troszkę w stronę nowoczesności), z drugiej strony do otoczenia (okolica jak na razie raczej lasy i łąki) - czyli jakaś nowocześniejsza forma z naturalniej wyglądającymi rabatami?
Posiadamy 2jkę małych dzieci (1,5 oraz 4 lata) także zdecydowanie kącik z piaskownicą i trapoliną, którą posiadamy oraz zdecydowanie basen stelażowy o średnicy 3,6m. jako, że jest to mała działka i nie ma miejsca na jakiś konkretny warzywniak myślimy o jakichś 2-3 skrzyniach - czymś symbolicznym ale swoim Mam 2 widoki które chciałbym osłonić (zaznaczone na czerwono) - jeden to jedyny sąsiad a drugi to dom w niekończacej się budowie. Nie mamy wielkiego ciśnienia na trawniki - ale jedna większa jak na nasze możliwości cześć musi pozostać (nazywam ją badmintonową

na koniec dodam, żeby nie było tak fajnie jak to w życiu bywa - sytuacja finansowa nie jest zbyt optymistyczna - więc zakładam etapowość prac - ale chciałbym zgodnie z zasadami tu panującymi stworzyć koncepcję - plan nasadzenia i konsekwentnie realizować

Liczę na Wasze wsparcie i cenne porady - głównie w tej chwili skupiłbym się na wydzieleniu trawnika. Próbowałem wiele razy zrobić coś a łukach ale kompletnie mi nie wychodziło, a jako, że dom jest dość nowoczesny postanowiłem wzorować się na jednej z realizacji Gardenarium i zaprojektować od linijki
Nie mam doświadczenia w koszeniu trawy - i nie wiem czy nie przegiąłem z tymi "zębami"
Co o tym sądzicie? Jakieś podpowiedzi?



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Kondzio 14:02, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Witam na ogrodowisku i czekamy na fotorelacje
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
kris_bialystok 20:02, 02 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
obfotografowałem działkę z różnych ujęć - są widoki na sąsiadów - są widoki z okna - oraz góry na rozrysowane to co namazałem na planie

cała działka jest spryskana \roubdupem - później czeka mnie nawiezienie ziemi - zrównanie - siatka na krety i siew trawnika









____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 11:39, 04 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
tu trochę inny obrys trawnika (przy wejściu do ogrodu - wzdłuż wejścia do ogrody i wzdłuż obrysu basenu donice z trawami

po drugiej stronie basenu kwadrat oraz kwadrat przy tarasie - to miejsce na rabaty z lawendami, wrzoścami itp

planuje z 3 mniejsze drzewka bezpośrednio na trawie w każdym z narożników

lewy górny róg to inspiracja z jednej z aranżacji Pani Danusi



poniżej kilka pomysłów, które będę próbował jakoś wdrożyć w swój ogródek

mam bardzo podobne drzwi - kolor się zgadza - donnicaz trawami tzw must be


w prawym górnym rogu obok miejsca z piasekim i trampoliną jest miejsca na mini warzywniak a w nim ze 3 skrzyneczki - coś jak poniżej - tylko pomalowane na biało lub jasny szary


poniżej inspiracja na lewy górny róg




____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
MamaMagda 11:51, 04 kwi 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
Czesc ja może nie w temacie bo sama początkująca ale w temacie domu
czy to dom z prefabrykatów? zastanawiamy się z mężem nad bardzo podobnym!
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
kris_bialystok 13:50, 04 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
cześć - to dom katalogowy o nazwie Doskonały
murowany tradycyjnie
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 16:20, 07 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268

sprzęt gotowy - tylko trawnika wciąż brak

w sobotę przyjeżdża mini koparka wyrównać teren
potem siatka i ziemia pod trawnik

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 08:40, 10 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
pojeździłem po lokalnych szkółkach - przeliczyłem budżet..... i od razu uprościłem swój ogród
jednak lepiej mniej a ładniej

zostawię na razie opaskę 130cm dookoła działki - na pozostałej części trawnik - i w miarę możliwości będę wycinał kolejne rabaty

nie wiem tylko na tyle wiedzy, żeby dobrze zaplanować te opaski i rabaty - tu potrzebna mi Wasza pomoc - wiem co bym chciał ale jak to poskładać do kupy to już inna sprawa

dodatkowo mieszkam w najzimniejszej strefie i jak poczytałem o wymaganiach moich ulubionych roślin to niestety nie ma mój klimat - więc to też ważna sprawa projektując



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 20:47, 10 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
poczytałem o wrzosach i wrzoścach i mała zmiana planów - na rysunku nie zaznaczyłem ale z lewej mam południe - także wzdłuż tej długości raczej nie powinno być rabat z wrzosami bo będą w cieniu wyższych nasadzeń

w prawym górnym rogu rabaty z wrzoścami przesunąłem z lewej na górę tak aby miały też sporo słońca (pół dnia) - mam nadzieję, że będzie im tam dobrze

na dole będą rabaty z wrzosami - może lawendami,....

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 09:07, 13 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
pracowita sobota - cały teren przekopany i bardzo wstępnie wypoziomowany....a to dopiero początek
ale fajnie, że podczas kopania wyszło na to, że ta ziemia nie aż taka zła





teraz wyrównać - siatka - i nawiezienie ziemi polnej
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies