Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Gardenarium 21:54, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ania_79 napisał(a)
Danusiu, wokół domu mam betonową wylewkę o szerokości około 30cm. Chciałam posadzić wzdłuż jednej ściany cisy i prowadzić je na mały żywopłot, tzn regularnie przycinać. Mam w związku z tym dwa zasadnicze pytania: 1) czy mogę posadzić je w odległości powiedzmy 50-60cm od betonowej wylewki (obramówki) , automatycznie odległość od ściany budynku wyniosłaby 80-90cm i czy to jest prawidłowa odległość dla cisów , przy założeniu, że będą przycinane? i pytanie nr 2) czy w ogóle można sadzić cisy w takiej odległości od domu bez szkody dla domu, fundamentów, itd? Zależy mi, aby obwódka była zimozielona, bukszpanów mam dużo, więc pomyślałam o cisach, ale nic nie wiem na temat ich korzeni (czy mocno się rozrastają i czy mogą nadwyrężyć konstrukcję budynku).Dziękuję z góry za odpowiedź


Jeśli cisy będą cięte to można tak posadzić. Raczej nie rozwalą niczego. U Babci Jasi rośnie taki od 1983 roku i chodnik się nie podnosi
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 21:54, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
gardenarium napisał(a)

E tam większe cisy są lepsze. Jak się wsadzi małą sadzonkę to zanim nawet zakryje płot to minie czasu a czasu. Zresztą to że duże cisy mają prześwit na dole to w sumie tylko po części prawda. Trzeba szukać takiego cisa żeby był wysoki i o ładnej budowie. Szeroki i mieć wiele przewodników nie jednego...

Pewnie, że lepsze, ale z powodu ceny często nie stać kogoś na kupno. Mój znajomy 10 lat temu kupił można powiedzieć byle co, dbał, ciął, podlewał. Teraz ma piękny żywopłot, 10 lat zleciało...


A DAnusiu co byś temu mojemu poleciła zrobic????
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 21:55, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pszczelarnia napisał(a)
Danusiu, jeśli cisy lubią glebę lekko wapienną, to jak stosować ściółkę z kory iglastej (drobnej albo grubomielonej), skoro ona zakwasza? Przesypywać dolomitem na zimę? Niby taka prosta sprawa - żywopłot z cisów..... .


Nie zakwasza, jeśli jest przekompostowany.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:59, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagna, trzeba go zagęścić, ucinając mocno po obrysie kuli. Cis wypuszcza ze starego drewna. Gołe gałęzie z czasem się zazielenią taki "pęczkami" nowych przyrostów.
Poskubać mu suche patyki i igły, podnawozić dolistnie i doglebowo Florovitem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 22:00, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Ale taj jak Sebek widzisz bardziej kule niż stożek?!!
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gardenarium 22:00, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
annka napisał(a)
Czy ktoś miał przyjemność z cisem pośrednim Farmen???


Ja się spotkałam. On rośnie bardziej na boki, ale cięty ładnie utworzy żywopłot. Nie jest taki do góry typowo rosnący.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:01, 20 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Widzę kulę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 22:06, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Noo dobra jak coś to będzie na Was...hihihi.....podpowiedz mi tylko jak am go uciąć?
Bo ona najładniej poszedł górą, a żeby przybrało toto kształt kuli musiałabym ciachnąć to????
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Jagna 22:25, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569


czy tak?
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Sebek 22:45, 20 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak dla mnie bardziej drastycznie go ciachnij - szybciej się zagęści


Jak dla mnie powinien od razu nie mieć "dziur" w które muszą wrosnąć nowe pędy - niech od razu wyrastają po całości kuli
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies