Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Matyldowo

Pokaż wątki Pokaż posty

Matyldowo

07_Rene 20:43, 10 paź 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Cześć Matyldo Masz wyjątkowy ogród i tak samo wyjątkowo opowiadasz o roślinach. Bardzo mi się to podoba. Zdjęcia są rewelacyjne. Superowo kształtujesz rośliny nadając im ciekawe formy. Przez to ogród nabiera indywidualizmu
Od jak dawna tworzysz ogród?
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Matyldowo 22:42, 10 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
Witaj Renatko , dziękuje za miłe słowa . Masz bardzo zachęcający tytuł przeczytałam już pare stron i widze ,ze jesteś na początku drogi ale zobaczysz to super przygoda
Wracając do pytania ogród mój ma 5 lat , choć rok wcześniej obsadziłam z 2,5 strony ogrodzenia tujami i cyprysikami. Po nich widziałam jak mam rozmieszczoną glebę w ogrodzie. Niestety 1/3 to piach i musiałam pod każdą nawozić kompost + ziemia ale i tak odbiegają rozmiarom
Reszta ogrodu tak jak wspomniałam powstaje od 5 sezonów.Zaczynałam jako laik nie odróżniając jodły od świerku nie wspominając o całej reszcie roślin.Nie miałam pomysłu na ogród to przychodziło etapami .Zakupiłam sporo fachowej literatury, czytałam fora miedzy innymi Ogrodowisko robiąc notatki.Zauroczona jestem ogrodami tworzonymi przez Alan Titchmarsha podoba mi się jego łączenie roślin i to ,że stara się kopiować naturę ,jego ogrody wyglądają jak oderwany kawałek przyrody bez ingerencji człowieka .I takie było moje założenie mój ogród ma tonąć w zieleni ,żeby wchodząc od furtki czuła ,że jestem w innym świecie .Ale teoria to jedno a praktyka to drugie. Kształtowałam rabaty od esów floresów po proste formy bo łatwiej kosić ,obecnie poszerzam rabaty i robię nowe .Kupując małe iglaczki takie 15 cm i sadzac je nawet kalkulujac jak maja wygladać docelowo rabaty wydawały mi się takie puste a ja już chciałam efekt wiec dosadzałam następne. Teraz iglaki rosną i robi się ciasno a one jeszcze będą dalej rosnąć . Mniejsze przesadzam , starsze boję się ,żeby nie stracić bo już kilka w ten sposób pożegnałam wiec uszczypuje na wiosnę przyrosty aby ograniczyć wzrost lub redukuje gałazki starając się im nadać formę drzewek. Więc cały czas coś zmieniam , przesadzam , dosadzam i znowu zmieniam itd robię dużo zdjęć aby potem ocenić co jest nie tak a co mi pasuje . Chciałabym jeszcze wprowadzić wiecej koloru ale z uwzględnieniem sezonowości ,ze jedno przestaje kwitnąć a zaczyna drugie ale to nie jest takie łatwe .I dobrze bo wg mnie prawdziwy ogród nigdy nie jest skończony .
____________________
Matyldowo
Matyldowo 23:11, 10 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201





____________________
Matyldowo
FrancoPolo 23:26, 10 paź 2014


Dołączył: 08 cze 2011
Posty: 536
Witam. No Matyldo mamy problem. Nie jest to Orange bo on latem jest zielonożółty a jak wybarwia się Orange pokaże w ostatnim poście u mnie.Pozdrawiam.
____________________
FrancoPolo - Ogród to moje hobby - Wizytówka
Matyldowo 23:56, 10 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
Ta sosenka przypomina mi Sida - leniwca z Epoki Lodowcowej



To Pinus strobus Pendula -sosna wejmutka o płożącym pokroju
Ja ją podwiązuje aby osiągnąć najwyzsza możliwą wysokość a potem niech się ścieli po ziemi


Igiełki ma długie i miękkie a gałązki dość delikatne .Na początku podwiązywałam dolne gdy kosiłam, po 2 sezonach usunełam wszystkie dolne gałazki bo się nadłamywały mimo,ze bardzo się starałam delikatnie wiązać i trzeba tez dbać aby miała wilgotno bo jest wrażliwa na przesuszenie


____________________
Matyldowo
Matyldowo 00:12, 11 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
FrancoPolo napisał(a)
Witam. No Matyldo mamy problem. Nie jest to Orange bo on latem jest zielonożółty a jak wybarwia się Orange pokaże w ostatnim poście u mnie.Pozdrawiam.

Jutro zrobię zdjęcia bo on już dziś ma inne kolory ale nie orange tylko róż
Franco to jeszcze zostaje Japanese Sunrise lub Ki hachijo bo takie też miałam w tej kolorystyce
6 szt straciłam (Koto no ito ,Shishigashina 2 szt ,Emperor,Oshio beni,Herbstfewerk ) podczas zimy sprzed chyba 3 lat ( niska temperatura i zero śniegu) A ten zgubił karteczkę i mam jeszcze jeden nn ( zrobie jutro foto)
____________________
Matyldowo
Matyldowo 00:30, 11 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
Zielona małpeczka -Pinus parviflora Green Monkey



Jak nie na małpkę przystało ta jest łatwa,miła i niekłopotliwa w utrzymaniu

Drobnokwiatowa ? jeszcze się nie ujawniła kwiatowo.
____________________
Matyldowo
Matyldowo 15:44, 11 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
FrancoPolo napisał(a)
Witam. No Matyldo mamy problem. Nie jest to Orange bo on latem jest zielonożółty a jak wybarwia się Orange pokaże w ostatnim poście u mnie.Pozdrawiam.


Franco przesyłam dziś zrobione zdjęcia






____________________
Matyldowo
Matyldowo 15:57, 11 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
Franco i jeszcze o tym Ci wspominałam nn

tak wygladał wiosna








tak wygladał we wrześniu



a tak wyglada dziś



____________________
Matyldowo
Matyldowo 21:02, 11 paź 2014


Dołączył: 07 paź 2014
Posty: 201
Pinus parviflora "Ryu Jin"


sosenka drobnokwiatowa o dość wąskim pokroju i ugrzecznionej formie

Ma sporo szyszulek jak na takie maleństwo

U mnie rośnie w słonecznym miejscu na piaszczystej ziemi


Igiełki krótkie o zielono-niebieskiej barwie ,która utrzymuje się przez cały rok choć wydaje mi się zimą jest bardziej intensywna



____________________
Matyldowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies