Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?

Pokaż wątki Pokaż posty

Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?

Katka 13:46, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Długo się zastanawiałam czy w ogóle jest sens zakładać wątek na tym etapie budowy ogrodu, bo w zasadzie prawie nic jeszcze nie ma. Po drugie nie wiedziałam czy zakładać go w dziale „Naszych ogrodów” czy „Projektowania ogrodów”, w końcu jednak zdecydowałam zakorzenić się jednak od razu w „ogrodach”. Nie ukrywam, że motywem przewodnim decyzji o założeniu wątku jest nadzieja, że czasem coś podpowiecie, poradzicie i pomożecie mi uniknąć większych błędów i wpadek, drodzy forumowicze .

Zacznę od tego czym dysponuje i co bym chciała osiągnąć. Do zagospodarowania jest 30 arów (oczywiście minus zabudowania) nie najłatwiejszego terenu. Kształt prostokąt o wymiarach 30m szerokość i 100m długości. Mniej więcej połowa z tego jest z minimalnym spadkiem (prawie płaska) i na tej części powstanie dom (budowa przed nami) z podjazdem. Zasadnicza część ogrodu będzie powstawać na terenie z dość dużym nachyleniem w kierunku północnym. Gleba ciężka, nieprzepuszczalna glina, miejscami martwica, o kwaśnym odczynie.

A co bym chciała? Planuje ogród w nieco mieszanym stylu bazując na ogrodach francuskich formalnych, ogrodach angielskich oraz polskim stylu ogrodów dworskich (oraz oczywiście stylu Ogrodowiskowym ). I teraz trzeba to sprytnie, ładnie i gustownie w komponować w otoczenie . Ogród pewnie będzie powstawał powoli i długo ze względu na rozmach i koszty.

Tak wyglądał wiosną 2014 teren na którym ma powstać mój wymarzony ogród.


A tak wczesną wiosną 2014 część obecnie nieco zagospodarowana o czym będę poniżej pisać i pokazywać etapy zmagań.
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Katka 14:05, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Ponieważ budowa domu jeszcze nie ruszyła i działka przejdzie jeszcze całą zawieruchę z tym związaną wiele prac ogrodowych nie może być zrobionych, ale ze względu na wielkość działki postanowiłam na jej dalszej części zacząć coś działać. Jak wiadomo rośliny potrzebują czasu oby urosnąć więc szkoda go marnować zwłaszcza jak działka łysa bez najmniejszego drzewa.

Na początek trzeba było zorganizować jakieś zaplecze czyli postawić „domek ogrodnika”, jak wiadomo bez tego nie obejdzie się żaden zapaleniec roślin o ile mu na to rozmiar działki pozwala. Ze względu na brak jakiegokolwiek cienia przydałaby się też jakaś altanka do kompletu z domkiem. Żeby to zrobić trzeba było wyrównać teren na końcu działki. Jak się okazało woda z całej stumetrowej działki spływa i stoi na wyrównanym terenie (jak był spadek spływała dalej). Jak pisałam wcześniej podłoże to zbita nieprzepuszczalna glina co widać.



W międzyczasie akcja z posadzeniem kilku troszkę większych egzemplarzy roślinnych.


Po przejściu małego załamania , trzeba było coś z tym zrobić, czyli porządne odwodnienie z wyprowadzeniem wody po za działkę.


Po tych zabiegach oraz nawiezieniu dobrej przepuszczalnej ziemi (czarnoziem z piaskiem) wreszcie krajobraz księżycowy nieco wyłagodniał. A to był dopiero początek.
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Katka 14:10, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Cały sezon zajęło nam z M ogarnięcie (bo jeszcze daleko do zakończenia) małego wydzielonego paseczka działki. Strach pomyśleć ile zajmie zagospodarowanie całej.
Ta dolna część z założenia i tak ma być najmniej formalna z lekka chaotyczna z jednym założeniem, że kolorami przewodnimi (oprócz zieleni) ma być biały i różowy .
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Gocha 14:44, 20 sty 2015


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 5372
Katka witaj, będę obserwować dalsze prace ogrodowe. Ja mam ogród podobnej wielkości około 30 arów, ale mieszkamy tam już 10 lat a działka była uzytkowana przez teściów jako w większości sad wiśniowy. Pozdrawiam i o fotki następne proszę
Te pelargonie piękne- i dużo kwiatów i piękny kolor.
____________________
Małgosia - Kolorowy ogród do kapitalnegto remontu
Katka 14:51, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Witaj Gocha . Cieszę się z pierwszego „oglądacza” .
Ja na razie dojeżdżam ok. 35 kilometrów na działkę od miejsca zamieszkania, więc prace raczej weekendowe.
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Katka 15:02, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Kącik z brzózką.

Tak powoli powstawał ten fragment, miedzy czasie walcząc z chwastami. Tektura pod korę to dobry patent .


Obwódki a jak muszą być


Późna jesień i pierwsze przymrozki (szron).




A wcześniej jeszcze było tak.

____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Karol99 15:06, 20 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj, masz piękna altane, będę zaglądać pozdrawiam
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Katka 15:12, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Karol dziękuje bardzo . Zapraszam częściej.
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
Katka 15:19, 20 sty 2015


Dołączył: 04 sty 2013
Posty: 138
Różowo.

Kolor którego nigdy nie lubiłam, nie pojawi się na pewno ani w moim domu, ani w mojej garderobie, ale uwielbiam kwiaty w tym kolorze. W związku z tym postanowiłam pozwolić sobie poszaleć z tym kolorem w ogrodzie a w zasadzie w jego małym fragmencie.









Na dzisiaj to tyle .
____________________
Katka- Czy z chaosu powstanie „Ogród z wielkimi ambicjami”?
zawitka 15:23, 20 sty 2015


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14045
Witaj Katka ----- działka ładna ,roboty będzie ale będę Cię wspierać bo warto mieć swoje .masz już troche roslinek a reszta przyjdzie w swoim czasie Pozdrawiam
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies