Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Madżenie ogrodnika cz. aktualna

Pokaż wątki Pokaż posty

Madżenie ogrodnika cz. aktualna

atena35 10:56, 15 maj 2015


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3401
Madzenka napisał(a)



Wygląda jakby to jedno duże zdjęcie było.

Kolor rządzi
____________________
Ogród Tosi
lojalna_ 11:01, 15 maj 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Pieknie zgapuje na przyszły rok moge prawda? Moge?
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
Robaczek 11:40, 15 maj 2015


Dołączył: 01 paź 2013
Posty: 197
Madzenka napisał(a)


U mnie tez niektore pedy zasychają w nowych rózach ale inne rosna. Nie wiem co robic, spytaj Robaczka lub Monic wiesz gdzie
Dlatego nie lubię sadzenia tych róz z gołym korzeniem.... Wole doniczkowe..
Dzisiaj na moich zrywałam liście po nimulce i utłukłam jakaś gąsienice ktora sie na nich stołowała. Wogole wszędzie mam gasienice na lisciastych, straszna plaga.... Dostały wczoraj Kohinorem po nozdrzach!



Więdnięcie i zasychanie wierzchołków pędów i pąków kwiatowych oznacza, że najprawdopodobniej mamy na różach żerujące larwy bruzdownicy pędówki. Na kilku moich różach zauważyłam takie zasychające końcówki pędów. Jeżeli utniesz pędy przy samej górze i zobaczysz w środku pędu wydrążony tunelik (pusta w środku łodyga, jak u bambusa) to oznacza, że larwa bruzdownicy wędruje w dół. Trzeba uciąć poniżej, nad zdrowym pakiem.
Jeżeli róża wypuszcza młode listki, które od razu zasychają, to znaczy, że ma słabo rozwinięty system korzeniowy i nie jest w stanie wyżywić młodych przyrostów. Trzeba intensywnie pdlewać i ściółkować u nasady krzewu.

Na dżdżowniczki można oczywiście stosować Mospilan, jeśli to inwazja, ale poza względami estetycznymi (wygryzione wzorki w liściach), żadnej krzywdy krzewom nie robią.
Nimułka to większy problem (liście zwinięte w rulonik), ale jeśli występuje masowo. Zwalczać można systemicznym środkiem. Jeżeli to tylko pojedyncze liście, obrywać.

Pozdrawiam wszystkich różomaniaków!
____________________
Pszczelarnia 13:31, 15 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Piękne kompozycje, takie nieoczekiwane i piękne niezależnie od punktu stania i patrzenia. Albo siedzenia (na kanapach).

Madżenn, policz drzewa, plizz - ja chyba za rzadko je wsadzam.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
dorciabe 15:23, 15 maj 2015


Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 2966
Madżen nie będę cytować zdjęc, bo musiałbym wszystkie Pięknie jest, aż mi się gębucha otwarła
____________________
Dorota - Mój nowy stary ogród
ewakatowice 19:43, 15 maj 2015


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Madzenka napisał(a)
Czosnki w stipie



no tak smacznie, że bez tej czekolady się obejde

Zaczynam kombinować, że przestanę grzebać w ziemi i będę się tylko gapić na Twoje arcydzieło!

____________________
Ewa - miejsko&sielsko
Ananasek 21:51, 15 maj 2015

Dołączył: 16 lut 2015
Posty: 221
Madzenka napisał(a)


Moje brzozy to szczepiona wersja doorenbosow o nazwie LONG TRUNK
Przycinam je od dołu kilka razy w sezonie, w tym roku toszkę je przerzedzę


DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ!! Pozdrawiam
____________________
Beata Moje nieplony
Madzenka 10:08, 16 maj 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Robaczek napisał(a)



Więdnięcie i zasychanie wierzchołków pędów i pąków kwiatowych oznacza, że najprawdopodobniej mamy na różach żerujące larwy bruzdownicy pędówki. Na kilku moich różach zauważyłam takie zasychające końcówki pędów. Jeżeli utniesz pędy przy samej górze i zobaczysz w środku pędu wydrążony tunelik (pusta w środku łodyga, jak u bambusa) to oznacza, że larwa bruzdownicy wędruje w dół. Trzeba uciąć poniżej, nad zdrowym pakiem.
Jeżeli róża wypuszcza młode listki, które od razu zasychają, to znaczy, że ma słabo rozwinięty system korzeniowy i nie jest w stanie wyżywić młodych przyrostów. Trzeba intensywnie pdlewać i ściółkować u nasady krzewu.

Na dżdżowniczki można oczywiście stosować Mospilan, jeśli to inwazja, ale poza względami estetycznymi (wygryzione wzorki w liściach), żadnej krzywdy krzewom nie robią.
Nimułka to większy problem (liście zwinięte w rulonik), ale jeśli występuje masowo. Zwalczać można systemicznym środkiem. Jeżeli to tylko pojedyncze liście, obrywać.

Pozdrawiam wszystkich różomaniaków!



Kasiu baaaaaaardzo dziękuje!!!!! Nauczę sie wszytskiego na pamiec
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 10:08, 16 maj 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
atena35 napisał(a)


Wygląda jakby to jedno duże zdjęcie było.

Kolor rządzi


Rzeczywiscie, ale mi fajnie wyszło
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 10:09, 16 maj 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Pszczelarnia napisał(a)
Piękne kompozycje, takie nieoczekiwane i piękne niezależnie od punktu stania i patrzenia. Albo siedzenia (na kanapach).

Madżenn, policz drzewa, plizz - ja chyba za rzadko je wsadzam.


Zaraz wsiądę w samochód i bede liczyc w myślach
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies