Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój Mały

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój Mały

jasanka 10:44, 01 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Daniusiu, wielkie dzięki za rady i linki!

Teraz koncepcja "rabata to nie trawnik i vice versa" jest dla mnie w pełni zrozumiała i przekonałam się do niej w stu procentach.

Do tego również przeszła mi dziś przez głowę podobna myśl o tym, że choć lubię "naturalność" proste linie w tym moim ogródku aż się same proszą!

Muszę przetrawić kilka nowych pomysłów i wrócę tu z nowym "projektem" i lepszymi zdjęciami za kilka dni


Dziękuję Wszystim za wsparcie. Forum jest wspaniałe!
____________________
Mój Mały
jasanka 09:06, 02 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Wrzucam nowe zdjęcia ogródka - nie dlatego, że się tam już coś zmieniło tylko dlatego, że są wyraźniejsze a poza tym wyszło słonko i widać jak mniej więcej wygląda zacienienie ogródka w ciągu dnia. Oczywiście latem słońce jest wyżej, więc i cień węższy wokół płotu, jednak przy samym płocie jest zawsze i stąd mój wybór hortensji jako odpowiedniego pnącza oraz choiny kanadyjskiej, bukszpanu i trzmielin.

Dodatkowo, w "szczycie dnia", nawet w środlku lata, przez ok dwie godziny jest kompletny cień przez ten budynek na wprost.

Dodatkowo dorzucam też zdjęcie tego jak z wnętrza salonu widać ogródek (to też ważne dla projektowania ogródka, bo widok z wnętrza mieszkania ma pasować do samego wnętrza (choć nie ma go powielać - myślę tu o tym, że miekszanie mam urządzone prosto i monochromatycznie, ale ogródek ma odzwierciedlać moją mniej uporządkowaną duszę i odrobinę szaleństwa w tym poukładaniu )

No i na koniec kila propozycji kształtu trawnika/rabaty. Będę bardzio wdzięczna za uwagi, sugestie, propozycje który układ wybrać. A może jeszcze jakiś zupełnie inny?

(fioletowy prostokąt to taras/podest; na czarno - rabata; to co pozostaje to miejsce na trawnik )

Czekam na Wasze posty!







____________________
Mój Mały
malgorzata_s 09:58, 02 kwi 2015


Dołączył: 01 wrz 2014
Posty: 2082
Z iwagi na kształt tarasu jestem za projektemb1 lub 6
____________________
Gosia-Ogródek, w którym klon osłupiał
kasia 10:02, 02 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
pomyśl o jakiejś rabatce w słońcu z miskantem w tle i rudbekią oraz jeżówką. Będziesz miała piękny kolorowy widok z okna tarasowego. Jeżówki i rudbekie kwitną do października, przyciągają motyle i inne owady. Ogródek zaczyna żyć swoim życiem. Tło zrób żywo zielone tak jak żeby w zimie też było milo. Masz dużo możliwości. Ale to Tobie ma się podobać i to ma być twój kawałek oazy.
Wklejam link artykułu Danusi, wiem że Ty masz bardzo małą przestrzeń ale może coś Ci się tam spodoba
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
Malgosik 10:05, 02 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
1 albo 6 , zdecydowanie proste linie
a top drzewko na środku możesz posadzić w rabacie i formować na płasko
____________________
Ogród na glinie
jasanka 10:08, 02 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Dzięki Dziewczyny!


Z iwagi na kształt tarasu jestem za projektemb1 lub 6

Tak, muszą być jakieś linie proste. Choć chyba wolę 1 niż 6 (bo ten ostatni jakiś taki zbyt poukładany jest )


pomyśl o jakiejś rabatce w słońcu z miskantem w tle


dokładnie o tym dziś myślałam! Dzięki!


Wklejam link artykułu Danusi, wiem że Ty masz bardzo małą przestrzeń ale może coś Ci się tam spodoba


Nie widzę linka choć ogród Danusi widziałam na różnych jej postach i zachwyca!

____________________
Mój Mały
kasia 10:21, 02 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
zgubił mi się ale zaraz go znajdę
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
kasia 10:27, 02 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
mam go:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/213-ogrody-polskie-jesien-w-pechcinie-u-szmitow
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
jasanka 10:36, 02 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Dziękuję!

W międzyczasie, żeniąc projkety 1 i 6 wyszło mi coś takiego:



Myślę, że zarówno rabatka wokół drzewka + zachodzące wokół tarasu końce rabaty mają szansę dać złudzenie większej przestrzeni. Oznaczają one również lepsze wykorzystanie słonecznych części ogródka, bo będę mogła tam posadzić jakies trawy ozdobne, które kocham (oczywiście sredniej wielkości, żeby mi widoku na resztę ogródka nie zasłaniały za bardzo )

____________________
Mój Mały
jasanka 13:14, 02 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
A tu nieco bardziej rozwinięta koncepcja zagospodarowania . W donicach na tarasie planuję zioła i kwiatki, które będą się ładnie prezentowały na tle miskantów, jak sugerowała Kasia.



Pytania:
1)pierwotnie miałam posadzić od strony okna maliny i truskawki, ale nie wiem czy to dobry pomysł (szczególnie maliny) bo to wysokie, a niezbyt ładne krzaki, które akurat będą się rzucały w oczy z salonu. Z drugiej strony mam dzieciaki, które malinki chętnie by z własnego ogródka zrywały. Może macie pomysł gdzie je "usadowić"?
2)mam sadzonkę agrestu, którą też nie wiem gdzie powinnam przesadzić. Mnie na agreście nie zależy, ale mąż się uparł


Wszelkie uwagi, sugestie, oceny jak zawsze mile widziane!


____________________
Mój Mały
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies