Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój Mały

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój Mały

jasanka 21:28, 31 mar 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Rozpoczynam swoją przygodę z ogródkiem. Zachęcona przez inną forumowiczkę zakładam wątek, w którym będę zamieszczała kolejne odsłony mojego małego skrawka ziemi.
Na razie jest:
1) amatorski "projekt" (proszę się nie śmiać )
2) kilka nasadzeń (naniesionych na plan z datami i widocznych na zdjęciach)

Mam nadzieję, że z Waszą pomocą zrealizuję zwoje marzenie o miejscu, w którym będę z przyjemnością pracować i wypoczywać




____________________
Mój Mały
paulina_ns 21:41, 31 mar 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj, troszkę pracy i będzie pięknie ) pozdrawiam
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
jasanka 21:54, 31 mar 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Paulina_ns,
Dzięki muszę tylko uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość

Zapraszam do komentowania, jeśli jako doświadczeni Ogrodnicy zauważycie jakiś błąd/problem związany z tym "projektem" i jego realizacją!
____________________
Mój Mały
october 08:37, 01 kwi 2015


Dołączył: 02 lut 2015
Posty: 190
Hej. Witam w naszym gronie

Taki mały może być bardzo przytulny. Dobrze, że jest, bo w blokowisku to wielki plus mieć choć mały kawałeczek ogródka

Co do projektu, to nie wypowiem się, bo sama jestem niedoświadczona A ile ma Twój ogródek, bo nie zauważyłam wymiarów (w ogóle plan jest mało czytelny, może spróbuj zrobić lepsze zdjęcia, albo narysować plan na kompie).
____________________
Monika Oczami wyobraźni - jak to miejsce się zmieni i Ogród mojej mamy
malgorzata_s 08:39, 01 kwi 2015


Dołączył: 01 wrz 2014
Posty: 2082
Witam się, również jestem właścicielką małego ogródeczka więc chętnie będę do Ciebie zaglądać. O planach się nie wypowiem bo prawdę mówiąc ze zdjęć niewiele widać są rozmazane
____________________
Gosia-Ogródek, w którym klon osłupiał
jasanka 08:41, 01 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56

A ile ma Twój ogródek, bo nie zauważyłam wymiarów


Ogródek ma w sumie (razem z podestem) ok 7m (szer) x 6m (dł) co daje ok. 42 m2, a bez podestu zostaje ok. 34m2 - jest tyci :-


plan jest mało czytelny, może spróbuj zrobić lepsze zdjęcia, albo narysować plan na kompie


W wolnej chwili zrobię lepszy plan i lepsze zdjęcia (jak tylko zrobi się ładniej bo na razie leje i leje ) i podmienię zdjęcia
____________________
Mój Mały
jasanka 10:18, 01 kwi 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Przespałam się z Twoją myślą Danusiu, że "rabata to tabata, a trawnik to trawnik" no i chyba znalazłam rozwiązanie:

To co mi się nie podoba w oddzielaniu trawnika od rabat w większości ogródków, które widziałam to:
a) widoczna ściółka zrobiona z kory lub czegoś podobnego
b) "nienaturalny" wygląd całości poprzez wyraźne oddzielenie rabaty od trawnika (bo lubię mega naturalnie wyglądające ogrody)

Ale przecież można zrobić tak, żeby
a) ściółki nie było widać i było wszędzie zielono dając rośliny okrywowe/położące byliny?
b) by granica trawnik/rabata była mniej odznaczająca się wpleść w nią byliny "trawiaste w charakterze" (trawy ozdobne u mnie odpadają, bo w większości rabata jest w półcieniu)

mam nadzieję, że to już brzmi sensowniej ?
____________________
Mój Mały
Gardenarium 10:18, 01 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Brzmi bardzo sensownie i prawidłowo. Tak powinno być.

Na rabacie powinny rosnąć rośliny, mega wypełniona rabata to ideał. Kory w zasadzie nie powinno być widać. Ja nie mam kory. Ale mam posadzone, wypełnione po brzegi a nawet piętrowo

O roślinach okrywowych masz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie

a ogrodach naturalnych (idea takiego ogrodu) tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/198-dzikosc-pod-kontrola-czyli-o-ogrodach-naturalnych

Ale rozsiane krzaki w trawniku to będzie niedbalstwo niestety moim zdaniem. I utrudnienie sobie samemu pracy w ogrodzie. Taniec z kosiarką i ocieranie się o pnie drzew, nie ma nic wspólnego z prowadzeniem ogrodu jak w naturze. Natura jest piękna, a tak prowadzony ogród może być, a nawet będzie brzydki.

Chyba, że zrobisz go tak jak na zdjęciach w galerii o ogrodach naturalnych.
Czyli tak, jak planujesz. Ale wtedy i tak rabata musi być rabatą. Włażenie trawnika w rabaty nie będzie ani ładne ani sensowne.

Masz malutki ogródek, zrobienie z niego tak, żeby nawiązywał do natury będzie bardzo trudne. W naturze w zasadzie nie ma linii prostych, a u ciebie aż się prosi zrobienie prostych rabat..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:21, 01 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Każdy wybiera styl swojego ogrodu i sposób jego prowadzenia. Dlatego masz prawo decydować jaki wizerunek ogrodu chcesz osiągnąć.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasia 10:25, 01 kwi 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
Ja też mam mały ogród, ale po wizycie w Belgii wiem że na małych przestrzeniach można wyczarować prawdziwe dzieła sztuki i zmieścić tyle roślin że głowa pęka. Będę zaglądać do ciebie, lubię małe ogródki, są przytulne i wymagają dużo więcej inwencji twórczej hi hi
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies