Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród (nie) do ogarnięcia.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród (nie) do ogarnięcia.

malgorzata_s... 11:38, 08 paź 2015


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Jeśli chcesz mieć mniej pracy to większość rabaty powinnaś obsadzić roślinami wieloletnimi a tylko uzupełniać ewentualnie jednorocznymi.Na brzegach masz bukszpanowe kulki? Cały brzeg i z jednej i drugiej strony obsadziła bym jednolitą obwódką np trawką ice dance albo inną o podobnym pokroju . Między bukszpany dałabym berberysu rosnące nisko w kulkę czerwone np. Admiration mniej więcej tak jak dynie leżą tylko troszkę cofnięte. To już da wrażenie uporządkowania. Wypisz dokładnie jakie rośliny są na tej rabacie na stałe bo niedokładnie nie widać.No i po ile sztuk.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Grazia 12:02, 08 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
I z innych stron ta sama rabata. Z bliska wygláda lepiej.
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
Grazia 12:14, 08 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Grażynko a między domem i tą rabatą jest przejście? Czy ona sięga do ściany domu?


Tam jest normalny chodniczek, szer na ok. 1m. a przy chodniczku ta rabata
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
Grazia 14:04, 08 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
Ta rabata przed domem jest jedná z wielu. Po tegorocznej suszy pozostale wygladaja nie najlepiej.
Ale zacznijmy od tej przed domem.
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
malgorzata_s... 14:23, 08 paź 2015


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Grazia napisał(a)


Tam jest normalny chodniczek, szer na ok. 1m. a przy chodniczku ta rabata

Tutaj wprowadziłabym symetrię. Pomiędzy sosnami nieco z przodu dla rozjaśnienia posadziłabym hortensję Vanilkę.Jedną z tych kulek,( nie wiem co to?) przesadż symetrycznie na drugą stronę Vanilki.Przed Vanilką po łuku od kulki do kulki rozchodniki. Pod druga sosna posadź hosty tak jak już masz pod jedną.Kamienie zabierz. Czy widzę tam rododendrona? Jeśli tak, to dosadż więcej aby powstał rządek. Przód przy chodniczku wykończ żurawkami w jednym dwuch kolorach. Jeśli tam jest słońca trochę moąesz dodać jeszcze rozplenice.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Grazia 15:26, 08 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
Te dwie kulki to Hebe, a w środku między nimi jest trzecia (inna odmiana). W tej części rabaty chciałam zrobić zakątek z różaneczników i azalii. Jest tam półcień tj. rano i po południu cień, a w południe przez chwilę słońce.
Ale Różaneczniki nie chcą u mnie rosnąć, albo raczej ja nie umiem się nimi dobrze zająć. Po woli rezygnyję z nich.
Jedna strona rabaty jest mocno nasłoneczniona w południe, a ta dalsza ma znacznie większy cień. Rozchodniki myślę że dałyby radę gorzej z funkiami na słońcu.
Ale pomyślę jeszcze nad tym
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
malgorzata_s... 15:35, 08 paź 2015


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Różaneczniki nie są takie strasznie trudne w uprawie jak się je dobrze wsadzi. Muszą mieć kwaśny torf i nie mogą być wsadzone za głęboko.Ja bym ratowała.Wykop, powiększ dziurę wypełnij torfem kwaśnym (nie wszystkie torfy są kwaśne)pomieszanym z obecnym podłożem i pilnuj podlewania.
Jeśli chcesz z nich zrezygnować to zasadź azalie japońskie.Też potrzebują kwaśne podłoże i też są zimozielone.Hebe jest piękne ale u mnie kiepsko zimuje.
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Grazia 12:25, 09 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
malgorzata_szewczyk napisał(a)
Różaneczniki nie są takie strasznie trudne w uprawie jak się je dobrze wsadzi. Muszą mieć kwaśny torf i nie mogą być wsadzone za głęboko.Ja bym ratowała.Wykop, powiększ dziurę wypełnij torfem kwaśnym (nie wszystkie torfy są kwaśne)pomieszanym z obecnym podłożem i pilnuj podlewania.
Jeśli chcesz z nich zrezygnować to zasadź azalie japońskie.Też potrzebują kwaśne podłoże i też są zimozielone.Hebe jest piękne ale u mnie kiepsko zimuje.


Pod swoje różaneczniki przygotowywałam podłoże z torfem kwaśnym i podsypuję je siarczanem i tak nie wyglądają za ładnie. Nawet specjalne szczepionki im raz dawałam. Zdarzyły się egzemplarze zbyt głęboko wsadzone, ale już je poprawiłam. Faktycznie tego nie lubią.
Azalie japońskie są wg. mnie, troszkę mniej wymagające a wyglądają pięknie.
Hebe natomiast wsadziłam w tym miejscu ze względu na osłonę przed wiatrem, którą stanowią kosodrzewiny. Przezimowały już dwa razy, ale ani raz nie zakwitły. W tym miejscu słońce praży, ale krótko - w południe. Może to dla nich za mało. Podobno lubią słońce.
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
Gardenarium 13:09, 09 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sam torf kwaśny jest jałowy i nie zapewni różanecznikom "jedzenia" a jedynie pH.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Grazia 13:34, 09 paź 2015


Dołączył: 07 paź 2015
Posty: 55
Gardenarium napisał(a)
Sam torf kwaśny jest jałowy i nie zapewni różanecznikom "jedzenia" a jedynie pH.


Bardzo dziękuję za odwiedziny, Pani Danusiu.
Torf wymieszałam z ziemią z dołka, ale widocznie to za mało. A może teraz podsypać kompostem?
____________________
Grażyna - Ogród (nie) do ogarnięcia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies