Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Kawa 09:56, 06 mar 2020


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
ja ostatnio ni emam chęci na zakup czegokolwiek, ale przydałoby się malowanie
runiankę masz sliczną u mnie cos kijowo rośnie i nie wiem gdzie może być problem
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Pszczelarnia 15:44, 06 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29258
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Dostałam od pacholęcia ten model

Od 5 lat działa niezawodnie. Ma funkcję dmuchawy. Wykorzystywałam go też do czyszczenia kamiennej opaski (otoczaki) wokół budynku. W mojej parterówce, bez progów w drzwiach, jest idealny.

Musiałam edytować: zwalczam w sobie chęć posiadania nowszych modeli czegokolwiek. To taki mój osobisty wkład w minimalizowanie ilości śmieci. Przyglądałam się tym pionowym, akumulatorowym nowoczesnym odkurzaczom, ale każde takie przyglądanie kończę pytaniem:
czy tego tylko chcę, czy też potrzebuję?
Zwykle pozytywna odpowiedź pada na to pierwsze.

Nie mam wiec zmywarki, myjki parowej do okien, dwudrzwiowej lodówki, 50 calowego telewizora i innych takich.


Merci.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 19:24, 06 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Kawa napisał(a)
ja ostatnio ni emam chęci na zakup czegokolwiek, ale przydałoby się malowanie
runiankę masz sliczną u mnie cos kijowo rośnie i nie wiem gdzie może być problem


Potrzebuje wilgoci. Przynajmniej do momentu, kiedy nie utworzy zwartego dywaniku. Kiedy sama sobie produkuje cień, to jest już lepiej. Zbyt ciężka i gliniasta gleba tez może utrudniać jej start.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:25, 06 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
galgAsia napisał(a)
Ja!Ja!Ja! pytałam o jasnotę Ładnie zaczyna Wezmę ją pod uwagę Jeśli się zmieści pomiędzy kopytnikiem a przylaszczkami


Pamiętaj, że jasnota to zadarniacz.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:27, 06 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Coś ostatnio niechcący wywołuję społeczne dyskusje.

Mrokasiu, Aniu, Kawciu- dzięki za głos.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 19:44, 06 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Złychałam się dzisiaj nieco.
Poranek był deszczowy i myślałam, że z działań ogrodowych będą nici.
Po południu przejaśniło się i można było przystąpić do złożenia walca ogrodowego.

Zaplanowałam sobie wałowanie trawiastych ścieżek. Po zimie darń się wybrzusza pod wpływem różnic temperatury, krety i inne stworzenia ryją pod ziemią.
Żeby w sezonie przyjemnie jeździło się kosiarką i żeby trwa miała w miarę jednakową wysokość, dobrze jest dognieść kępy trawy do ziemi i wyrównać powierzchnię.

Walec miał z boku 1,5 cm otwór na 50 l wody lub 120 kg piasku. Wybrałam opcję z wykorzystaniem piasku. Im walec cięższy, tym wałowanie jest skuteczniejsze.

Dysponowałam niestety tylko wilgotnym piaskiem. Wsypywanie go przez ten malutki otwór do wnętrza walca wymagało anielskiej cierpliwości i zajęło 2 godziny.

Najważniejsze, że się udało. Zdążyłam zwałować ścieżki w ozdobnej części ogrodu. Sad i ścieżki w warzywniku może uda się zrobić jutro.

Po wałowaniu zaczekam na kilka słonecznych dni. Następnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie wertykulacja i areacja. Dopiero wtedy nawiozę trawnik. Wcześniej nie ma sensu tego robić.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:54, 07 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Ufff! Nie padało po południu i udało się odhaczyć kolejne przedwiosenne prace ogrodowe.
Wałowanie trawiastych powierzchni zakończone.

sad i warzywnik- w tej części ogrodu pozostało tylko kancikowanie okręgów wokół drzew i styków trawnika z linią żywopłotu. Przy okazji wysiewów w warzywniku okancikuję linię grządek warzywnych





Po zimie rodki wykazywały brak mikro- i makroelementów. Podsypałam je siarczanem amonu i zrobiłam oprysk mieszanką florovitu dla kwaśnolubów i chelatu żelaza. Przy okazji opryskałam azalie, kiścienie i pierisy. Nawiozłam też borówki.





Bukszpany podsypałam superfosfatem potrójnym. Mam nadzieję, że odwdzięczą się pięknym zielonym ulistnieniem. Zielone bukszpanowe kuleczki mam w kilku miejscach.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:07, 07 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Róże dostały wiórki rogowe i granulowany obornik. Zimą podsypywałam je popiołem z kominka. Zabrakło mi obornika na kilka róż. Nie przewidziałam, że zużyję spory worek. Wszystkie róże dobrze przezimowały i wykazują gotowość do rozpoczęcia sezonu.
Jesienne cięcie im nie zaszkodziło.



Zostało mi trochę polifoski z jesiennego nawożenia. Podsypałam po garstce hortensjom. Potas sprzyja obfitemu kwitnieniu. Dla kilku krzaczków zabrakło- kolejny nawóz na listę zakupów.

Nadchodzący tydzień ma być słoneczny i ciepły. Pora wziąć się za przycinanie cisów.



Ogród powolutku budzi się do życia.
Kwitnące derenie jadalne.



wierzba Iwa i świdośliwa Lamarca na garażowej






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:13, 07 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22345
Podziwiam w wielu wątkach ciemiernikowe zakupy. W pobliżu mnie brak sklepów z taką ofertą. Białe ciemierniki próbują mi to wynagrodzić.





Miłego weekendu! Oby niedziela była słoneczna.



Razem z moim pomocnikiem jesteśmy gotowi do dalszych prac.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 19:26, 07 mar 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Hania, przecież ten wał to chyba ciągnął Ciebie, a nie Ty jego Matko, Ty nie do zdarcia jesteś Znów połowę O. wpędzisz w kompleksy
Szukam chelatu żelaza, ale nigdzie nie znalazłam. Szukam dalej

Jak patrzę na zmiany klimatu, to coraz bardziej przekonuję się do jesiennego cięcia róż. Przynajmniej nie ma dylematów - ciąć już czy jeszcze nie? kwitną te forsycje? a nie przyjdą przymrozki? Postanowione - tej jesieni tnę róże
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies