Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Dorii 18:57, 09 mar 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Wcześniej nie mogłam eksperymentować z niekopaniem, bo gleba była za ciężka. Musiałam popracować nad jej rozluźnieniem w głębszych warstwach. Z kalendarza biodynamicznego bardzo szybko zrezygnowałam. Podawane tam terminy rozmijały się z pogodą i moim wolnym czasem. Plony są i to mi wystarczy.


Też bym z chęcią zrezygnowała z kopania jednak mam spore zaległości w dostarczaniu materii organicznej w głąb mojej gliny, jeszcze jest zbyt kleista. Z czasem na pewno zrezygnuję szczególnie że zawsze mam problem z jesiennym kopaniem i mnie zima zastaje.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Gruszka_na_w... 19:06, 09 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Dorii napisał(a)


Też bym z chęcią zrezygnowała z kopania jednak mam spore zaległości w dostarczaniu materii organicznej w głąb mojej gliny, jeszcze jest zbyt kleista. Z czasem na pewno zrezygnuję szczególnie że zawsze mam problem z jesiennym kopaniem i mnie zima zastaje.


Przy glinie to jesienne kopanie jest ważne. Nie widłami, a szpadlem. Na wierzchu zostają takie spore zbite kawałki gliny, które mróz ładnie rozbija na drobniejsze cząstki zwane guzełkami. Na to sypałam pocięte gałązki, popiół, piasek.
U mnie pomogło przekopywanie na głębokość dwóch szpadli.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mirkaka 07:28, 10 mar 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kolejne opryski trzeba robić w czasowych odstępach. Niestety, to nie działa tak jak szampony 3 w 1. Pszczółka ma rację.
Miedzian działa już w temperaturze ok. 5 stopni. To z niego robi się pierwszy oprysk. Promanal działa od 8 do 12 stopni. W wyższych temperaturach owady i larwy się wybudzają i jest za późno. Trzeba je okleić w fazie uśpienia.

Unikam już pracy ponad siły. To zawsze się źle kończy. Nauczyłam się dawkowania. Nie przyszło mi to łatwo. Przerwy w pracy to dobre rozwiązanie.


Temperatura była odpowiednia dla obu środków. Jeśli mają się wykluczać, to miedzian trzeba stosować najpierw a potem promanal, a wiele razy stosowałam je w odwrotnej kolejności.
Promanal jest opryskiem który stosuje się najczęściej jako pierwszy.
Potem dopiero są opryski miedzianem. Dlatego mam zawsze wątpliwości.
Cóż zobaczymy jak będzie. Miedzian na pewno zastosuję jeszcze raz, czyli znów będzie po promanalu.
Ty zawsze zaczynasz opryski od miedzianu?
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 07:30, 10 mar 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Pszczelarnia napisał(a)
Mirko, miedzian ma wniknąć do środka również (miedź jako odkażacz w sokach) a promanal oleisty to blokuje, tak myślę.



Tego nie wiedziałam, że miedzian wnika do wnętrza rośliny
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 07:41, 10 mar 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Doczytałam że miedzian jest środkiem grzybobójczym kontaktowym, a nie systemicznym, więc nie wnika do rośliny tylko do komórek grzybów na powierzchni rośliny


"Miedzian 50 WP – to środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych. Działanie kontaktowe preparatu polega na tym, że jony miedzi dostają się do zarodników grzybów chorobotwórczych, blokując ich kiełkowanie i dalszy rozwój. Produkt dopuszczony jest do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Okres karencji wynosi 7 dni."
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Kawa 12:57, 10 mar 2020


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Haniu super podziałałaś
miała dziś zrobć oprysk promanalem ale w nocy ma padać
mus się wstrzymać,,
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Gruszka_na_w... 13:48, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Mirko, miedzian działa w niższej temperaturze niż promanal, wiec zwykle to od niego rozpoczyna się opryski. Używam go w sadzie do oprysku grusz, bo z nimi mam problemy (rdza gruszy).
Niektóre źródła podaja, że ma również działanie owadobójcze.
Owady i grzyby lubią zimować w różnych szparkach i zagłębieniach. Promanal robiony jest na bazie parafiny, która gęstnieje. Podejrzewam, że Pszczółka miała na myśli to, że parafina uniemożliwi dobre wniknięcie miedzianu w te zakamarki.
Ale mogę się mylić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:04, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kawa napisał(a)
Haniu super podziałałaś
miała dziś zrobć oprysk promanalem ale w nocy ma padać
mus się wstrzymać,,


No mus...na pogodę aż tak dużego wpływu nie mamy.


tercet egzotyczny





goździków z krokusami nigdy nie miałam

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:11, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kwitnienie zaczyna forsycja Maluch. Mam trzy. Rozrzucone w żywopłocie. Sygnalistki nadejścia prawdziwej wiosny. Dorastają do 1 m.





Za radą Gosiek spionizowałam palikiem obielę. Może wreszcie będzie ją widać.



Uroczo teraz wyglądają młode listki tawliny jarzębolistnej. W szkółce widziałam ją posadzona w donicy. Fajnie to wyglądało.



Magnolia jeszcze śpi.



klon ściętolistny

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:14, 10 mar 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Przebiśniegi wciąż cieszą oko, a krokusów przybywa. Już zapomniałam, że mam ich tyle.







te mają płatki jak atłas



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies