Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 11:28, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Wczoraj zakupiłam w Janinie 5 powojników: Montanę. Kermesinę i Jackmanii. Posadziłam je w sąsiedztwie pnących róż. Nowe i sadzone wcześniej podlałam wyciągiem z czosnku i nadmanganianu potasu. Ciężkie gleby to nie jest wymarzone stanowisko dla clematisów. Wsadziłam je w dołki wypełnione kompostem i ziemią ogrodniczą. Może dadzą radę.

Przyszły zamówione preparaty do sporządzenia ekologicznych oprysków. Zapowiadane deszcze utrudniają mocno rozpoczęcie działań profilaktycznych. Trudno się wstrzelić w odpowiednią pogodę. Ogrodnik często ma pod górkę...
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:13, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pogoda za oknem przypomina typową kwietniową plecionkę. Silny wiatr nie zachęca do pobytu na zewnątrz. Szybkim kłusem przeleciałam przez ogród.

Stipa dobrze zniosła zeszłotygodniowe zawirowania pogody. Prawie wszystkie egzemplarze przezimowały. Padła tylko ta sadzona w cieniu. I słusznie. Miejscówka była całkiem nie w jej typie. Szyszkuje koreanka.



Do dzisiaj sądziłam, że kwiatek szafirków składa się z kuleczek. Człowiek wciąż dowiaduje się czegoś nowego. Lubię sasanki w futerku. Aura im niestraszna.



Tulipany trzymają klasę. Rozwijają się te pełne. Miałam ich więcej, ale kolejne rewolucje im nie sprzyjały. Podejrzewam, że niechcący mogłam zakopać ich cebulki.



Tawuły w łanie- mogę na nie patrzeć bez końca. W lewym dolnym rogu śmiałek darniowy i szczypta trzcinnika. Kwiat mahonii- niby pospolitej, ale urzeka.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:24, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Polubiłam płożące trzmieliny. Można je wsadzać wszędzie tam, gdzie nie wiadomo, co wsadzić. Można ciąć i formować, można puścić luzem. Nie traci liści zimą. Wykorzystuję ją też do przesłonięcia betonowych płyt płotu. Polubiłam gęsiówkę macedońską. Sadziłam, że będzie przyziemna bardzo, a ona podczas kwitnienia wyskoczyła w górę. Dobry duet tworzą ze smagliczką.



Widok na ogród z bocznej bramki




Cudodziw!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:37, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
A teraz zdjęcia roślin, które u mnie rosną kiepsko.
Berberys Aurea- słabo przyrasta, przypala go słońce i wcześnie gubi liście.





Hakone zielono- i żółtolistna. są w ogrodzie od 3 lat. Praktycznie nie powiększyły swoich rozmiarów. Prawdopodobnie to moja wina, bo posadziłam je w nazbyt nasłonecznionym miejscu. Spróbuję im zmienić miejscówkę na bardziej cienistą.



Derenie wśród brzóz brodawkowych. Pisałam już u Romy, że dobrze sobie radzą derenie bezodmianowe, Flaviramea i biały Aurea. One rosną przed brzozami. Te, które rosną wewnątrz rabaty z roku na rok wyglądają słabiej. Nie poradziły sobie derenie Sibirica, Variegata i Elegantissima. Trzeba by tam wprowadzić sztuczne nawadnianie, żeby dereniom było lepiej.Część derenie przesadziłam, w ich miejscu panoszy się teraz tojeść rozesłana, wilczomlecz sosenka i dąbrówka.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
zoja 15:44, 23 kwi 2017


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
pięknie
...hmmm... u Ciebie coś słabo rośnie? trudno uwierzyć
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
07_Rene 15:53, 23 kwi 2017


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Ja też czekam z opryskiem tuj. A tu nic pogoda się nie poprawia. Pewnie z dnia na dzień lato się zrobi....

Co to za składniki do opryskow? Jakieś nowe receptury masz?

Bardzo podoba mi się obwodka z kamienia
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Gruszka_na_w... 16:24, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Zoja, glina ma swoje upodobania. Nie walczę z nią.

Renato, tylko te wymyślone przez Mazana. Zdecydowałam się na opryski propanianem wapnia i roztworem tymolowym.
Kamienne łupki to wynik mojej niechęci do nawożenia obcej ziemi i równania terenu. Jest trochę urozmaicenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 16:38, 23 kwi 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Cudodziw!



co to za cudodziw?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 16:49, 23 kwi 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gosiek33 napisał(a)



co to za cudodziw?


Wnętrze kwiatu ciemiernika. Przypomina trochę dojną krowę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gosiek33 16:53, 23 kwi 2017


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Proszę, a wiedziałam, że gdzieś już to widziałam
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies