Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Miejski ogród w wersji mini

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejski ogród w wersji mini

kaz742011 21:59, 20 wrz 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Nett napisał(a)


Jasne, nie krępuj się. Jak będą efekty to u siebie też otworzę


Właśnie od ciebie wróciłam. U mnie glina tylko miejscami i tak max 15 cm. Nie to co u ciebie. Tam na bogato nawet 1,5 metra. Nie wiem czy z kąpielami wypali ale może jakieś okłady .
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
kaz742011 17:23, 07 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
W moim ogrodzie miały zagościć nowe rośliny.



Niestety po odsłonięciu kory oczom moim ukazały się takie widoki.



Czy to mogą być korzenie derenia? Miałam kopać 0,5 metra przed nim. Sadzony wiosną w głęboki dołek zaprawiony ziemią z worka. Odsłoniłam pozostałe i też tak jest. Jak teraz posadzić cyprysiki. Boję się że pouszkadzam te korzenie.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
Toszka 08:45, 11 paź 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak, to korzenie sąsiednich roślin. A stało się tak, ponieważ zaprawiasz tylko dołki, a nie przygotowałaś ziemi na całej rabacie, kompleksowo. Przepraszam, że może zabrzmiało to jako pouczenie, ale tak nie jest - na szybko wyjaśniam tylko dlaczego tak się stało.
Masz ciężką gliniastą glebę, która potrzebuje próchnicy i rozluźnienia frakcji.
Całość, przed sadzeniem powinna być przekopana z obornikiem, kompostem, korą, mączką bazaltową. Ziemia z worka to wyłącznie torf mniej lub więcej "przyprawiony",
Korzenie wyszły tak płytko dlatego też, że była gruba warstwa ściółki/kory która dla korzeni łatwiejsza jest do penetracji i zawiera próchnicę (w efekcie kompostowania) oraz jest napowietrzona.
Pod większość dołków na przyszłość zaprawiaj swoją glebę mieszanką kompostu, przekompostowanego obornika, kory, mączki bazaltowej. Taką mieszankę trzeba szeroko o głęboko przekopać z glebą. Dopiero w to sadzić.
Ziemia powinna być lekka, przewiewna, bogata w próchnicę i dzięki temu łatwa dla korzeni do penetracji. Obecnie korzenie "idą na łatwiznę". Bez obaw sadź nowe rosliny, ale postaraj się lepiej i głębiej zaprawiać/przekopywać dołki. Korzenie sąsiednich roslin odbudują się dość szybko. O to się nie martw.
Na wiosnę dobrze by było, abyś część kory odsunęła, a glebę przegrabiła, przehaczykowała z kompostem. obornikiem, korą, mączką bazaltową. Chodzi o to, aby zacząć systematycznie wprowadzać do gleby próchnicę. Z posadzonymi roslinami jest to trudniejsze, ale możliwe do zrobienia. W dwa, trzy lata zobaczysz wyraźnie jak poprawił się stan gleby.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kaz742011 21:51, 11 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Dziękuję Ci Toszko za odpowiedź. Zaczęłam sadzić nowe rośliny. Dołki co najmniej dwa razy większe i głębsze od doniczek. Starałam się tak kopać aby tych korzeni wystających nie uszkodzić. Mam nadzieję że będzie o.k. Na wiosnę podziałam z glebą według twoich rad.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
kaz742011 16:13, 25 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Jesienne obrazki.



____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
kaz742011 16:40, 25 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
leon60 18:38, 25 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
cudnie buczek wybarwiony
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
kaz742011 18:46, 25 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
leon60 napisał(a)
cudnie buczek wybarwiony


Na początku trochę się zmartwiłam bo z cudnego bordowego koloru stawał się zielony. Ale potem wyczytałam że to normalne i jesienią powinien przebarwić się na złoto-pomarańczowy kolor. Teraz właśnie jest taki.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
Basilikum 18:50, 25 paź 2016


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
sliczne jesienne obrazki u Ciebie
i jaka wielka roznica do tych sprzed roku
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
kaz742011 19:12, 25 paź 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Basilikum napisał(a)
sliczne jesienne obrazki u Ciebie
i jaka wielka roznica do tych sprzed roku


Dzięki Iza. Różnica rzeczywiście gołym okiem widoczna.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies