Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z uśmiechem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z uśmiechem

jolanka 18:49, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
ElzbietaFranka napisał(a)
Witam Jelonka jestem na str 337 i ogladam twoje pomysly.
Przede wszystkim jest to strona poludniowa musisz wziac podmuwage, ze nie wszystkie rosliny, krzaki sie tam nadaja.
Nie wie co to jest amonogawa, jak opuszcze strone to sprawdze. Zamiast amo... posadziabym wisnie ktoramwiosnampieknie kwitnie i ma przepiekne przebarwienia jesienia - podam nazwe moze jutro - dosyc szybko rosnie.
Tez bym tamwisnie posadzila zamiast magnolii. Magnolie przesadzic w inne miejsce ale trzeba uwazac bo ma bardzo kruchy system korzeniowy, ale to juz twoja decyzja.
Bralaby pod rozwage trawy, lawende, i berberysy czerwone. Dla kontrastu z lawenda dodac jakas byline kwitnaca na zolto.
Czy na twojej dzialce hula wiatr?

Juz przeczytalam - to wisnia kolumnowa. Ja bym dala wisnie "kanzan", mam ja u siebie i widzialam ja w szpalerach przepiekne. Nie samowita ilosc kwiatow rozowych intensywnych. Jak opadaja rozowo pod drzewem.



Elu, cieszę się, że jesteś u mnie

Wiatr u mnie nie tylko hula ale pozwala sobie na sporo więcej niżbym chciala. Mam nadzieję, że tegoroczne nasadzenia od strony wschodniej i poludniowej jakie zrobiliśmy troche to ograniczą i będzie juz lepiej Kanzam dalam na wizualizacji 2 strony wcześniej - tez biore ja pod uwagę Magnolia coraz częsciej jest na liscie przeprowadzek Coś musi byc na rzeczy

Na tej rabacie chcialabym mieć troche róż i na pewno trawy. próbowałam robic wiosna opskę z bukszpanu ale chyba za duża patelnia latem - marnie rosną. Lawenda daje sobie radę Z różami będzie OK.
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:07, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
anbu napisał(a)

Też jestem za tym pomysłem

Jakoś symetria mi tu nie gra...po obu stronach domu drzewa a w środku okno...no jakoś mi nie gra Joluś ale Ty decydujesz. A jaki ma być kształt rabaty? Narysuj z góry

Te jabłonki (Jabłoń Van Eseltine i Jabłoń Adirondack) są super. Też szukam drzewa na prawy cycek, muszę o nich poczytać
Ostatnio intensywnie myślę nad jarząb AUTUMN SPIRE Flanrock - też bardzo ładny, obejrzyj sobie
A buk chociaż cudny (uwielbiam buki, to wiadomo) to on gigant i bałabym się go dawać tak blisko domu.... ale że on piękny to jest bezdyskusyjne


Aniu, nawet eMowi, ktory katalpy i magnolii bronil do tej pory jak niepodleglości jak zobaczył na wizualizacji to stwierdził, że zgodzi sie ale katalpie i tak musze znaleźć dobre miejsce na wymianę.

Oglądalam wlasnie zdjęcia tych jablonii i jarząba - nie znalam ich. Wyglądaja super szczegolnie ta Adirondack

Rabata ma dlugość 13 metrów - 8 na linii domu i 5 linia tarasu. Kształt moze być dowolny bo przecież dopiero ja tworzę ale myslalam o prostokącie z zaokrąglonymi koncami

Tak to kiedyś rysowalam z roślinami, ktore juz były ale... cos mi nie pasi - dlugość 13 metrów szerokośc 2 metry - dolne końce zaokrąglone


____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:16, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
Makao_J napisał(a)
Zajrzałam bo widziałam jak piszesz u dziewczyn by wpadły do Ciebie. I widzę poważne plany. Powiem szczerze że nie wiem którą opcję wybrać. Każda wydaje się mieć jakiś sens.
Jednak jak tak ruszę wyobraźnią to wydaje mi się że katalpa fajnie będzie wyglądała z bukami czerwonymi. One są kolumnowe. Niby 3 m szerokości mają osiągnąć. Ciąć można bo to lubią. Też mam takiego.

Katalpa ma jasne wielkie liście a buk czerwone drobne i wydaje mi się że one fajnie będą grały. Jednak nie wiem czy nie zostawiłabym tam tylko jednego buka przy katalpie a po drugiej stronie wsadziłabym już coś niższego żeby nie robić kolejnego wysokiego piętra bo za blisko. Raczej jedno wysokie piętro po lewej przy katalpie a po prawej może niską magnolię.

Chodzi mi o uzyskanie takiej linii


Aniu, buki bardzo mi sie podobają Jesli na tej rabacie ich nie umieszczę to gdzies indziej na pewno

Po prawej stronie nie mogę "obniżać" linii bo tam latem slońce daje jak na pustyni i muszę trochę to zminimalizować ale..... teraz pomyslałam, że może jak rysowala Iwonka wysunąc troche drzewo w trawnik a tam zostawic niższe tego wczesniej nie bralam pod uwagę O, do przemyslenia
magnolia to docelowo taka mala to nie jest. Poza tym zabierałam ja w ubieglym roku z tamtego miejsca (tam pierwotnie byla) bo zbyt duży wiatr jest w tamtym miejscu
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:17, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
malkul napisał(a)
widze że planujesz


Gosiu i bardzo mi sie to podoba
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:22, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
ren133 napisał(a)


Czytam od początku ... i miałam doczytać do końca ale pojawiła się "moja propozycja" Amonagawa to ładne drzewo i szybko rusza wiosną pięknie kwitnie i przebarwia się uroczo
Tylko ten buk po prawo mi nie pasuje ... ja bym tam zostawiła magnolię a nawet dosadziła jeszcze jedną i jednak pod magnolią dała kulki żeby było coś zimozielonego a róże z tyłu (tylko na różach to się średnio znam ... czytam dalej


reniu, jeśli znalazlaś coś, co Ci się troszke spodobalo to znaczy, ze ze mnie nie jest jeszce tak źle

Na pewno jeśli po lednej stronie kolumny to po drugiej nie - to wiem na pewno
A gdzie chcialas dać te magnolie? Kulki lubię nawet kilka sama robię Róże to spokojnie, na niedostatek w tym względzie nie narzekam, raczej tonacja kolorystyczne bedzie tu odgrywala zasadnicza rolę

Rabata ma 13 metrów dlugości (8 + 5 wzdłuż tarasu) a szerokośc ok. 2 metrów - moze być więcej
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:25, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
Kawa napisał(a)
Joluś
jakie tu planowanie


zdróweczka życzę


Dzięki
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:27, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
Kasya napisał(a)
Jolu, widziałam wizualizacje, ale zajrzę do ciebie w weekend.
Rozumiem ze chcialabys jak najmniej przesadzać ?
Co jest do ewentualnego ruszenia ?


Kasiu, tak naprawdę to jeszcze mozna wszystko ruszyć - młode nasadzenia. Problem jest tylko w tym, że wiosną to będzie ostatni dzwonek na przeprowadzki. Za rok szkoda by mi bylo - będą juz zbyt dobrze ukorzenione
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
jolanka 19:28, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
agnieszka_m napisał(a)
Widzę planowanie na całego


____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Bogdzia 19:33, 09 gru 2016


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Iwonki pomysł mi sie podoba. Jesli magnolię juz przesadzałas to wiecej nie przesadzaj, myśle ze tego raczej nie przetrzyma, one nie lubią przesadzania. Ja jedna przesadziłam trzy razy to od 13 lat ma ok 60cm i co rok schnie jej jakas gałązka.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
jolanka 19:38, 09 gru 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16499
Iwk4 napisał(a)
Jolu, przespałam się z twoimi wizualizacjami i myślę, że tak by mogło być:

3 kolumnowe z lewej strony, katalpa z prawej strony, ale nie osadzona w rabacie, a bliżej w trawniku, albo wyciąć koło w trawniku. U Małej Mi katalpa jest sporych rozmiarów:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6492-ogrod-malej-mi-sezon-2016?page=528#post_5
Te trzy kolumnowe - mogą być jarząby, buki kolumnowe, graby kolumnowe - to klasyka. Mogą być jabłonki ozdobne kolumnowe, jak radzi Ania.
Buki dawyck purple, albo dawyck gold rosną wysokie, ale na szerokość 3 metry dorosłe okazy.
http://www.futuregardens.pl/buk-pospolity-dawyck-purple-fagus-sylvatica.html
Na rabacie tak jak planujesz - miskanty posadzone nieregularnie. Dosadziłabym jeszcze jedną kulkę na nodze, by przełamać symetrię nasadzeń.
Kolumnowe przysłonią ładnie taras, w nogi carexy, jak u Ren
Mogą być ID
Nie wiem, co masz na prawo przy tarasie, ale moze yam dać magnolię?



Iwonko, widzialam katalpe u malej Mi duża jest i z prawej strony to nie wiem, czy nie za wielka będzie i zasloni mi caly widok z oknachyba żeby dać ją dosyć "nisko" w trawnik. Muszę pójść do ogrodu i sprawdzić jak to będzie w praniu
Coraz bardziej podobaja mi sie drzewa kolumnowe jakie, to już kwestia konkretnego wyboru.
Ta trzecia kula to fajnie wygląda a może zrobić troszke wyższą ?

Po prawej stronie tarasu nie ma jeszcze nic - tam było kopanie pod skrzynki sterujące do nawadniania. Tam jest slońce od ok. 13.30 do 17 - 17.30 , kiedy to zachodzi za ściane lasu. Czy to nie za malo dla magnolii?
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies