Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

lilarose 13:06, 03 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Rojodziejowa napisał(a)


Spora część z tych zamówionych widziałam w wątkach na O. No ten luty jeszcze kusi, ale nie wiem, czy nie spróbuję kolejnego źródełka w PL. Zadecyduję, gdy dostanę ofertę

próbuj, próbuj - czym więcej przetestowanych, tym większe zasoby mamy do dyspozycji w następnych latach
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 13:30, 03 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Rojodziejowa napisał(a)


Zrobiłam im już plik z odpowiednimi danymi. Poszperam za wielkością krzaczków i jakoś na pewno się uda to poukładać A jak nie, to wywiozę do pustego ogrodu u chrzestnej

To napisz mi proszę od razu jakie osiągnęła rozmiary, to wklepię do daliowego pliku

Watermelon wysoki był na 2 m i powinien dostać ok 70 cm- ja nie lubię ciasno wiązać dalii, bo to źle wygląda, trzeba odrobinę dać się krzaczkowi rozłożyć, żeby kwiaty miały oddech i się ładnie eksponowały a talerzowe są wielkie, więc tym bardziej muszą mieć miejsce. I teraz, jeśli posadzisz obok kolejną talerzówkę, to bedzie ok - u mnie rosła obok z jednej strony Cafe Au Lait i choć jest ona mniejsza od Watermelona, to wygladało to ładnie, ale z drugiej strony jakieś 50 cm dalej miałam właśnie Mirellę i tu już nastąpiła katastrofa. Ciężar tych talerzowych wynika z grubości łodyg, mój Watermelon miał grubości mojego nadgarstka, więc się uwalał na Mirelli, mimo podpór. Czyli pompony jakiś metr dalej trzeba sadzić.
Piszę to wszystko z pamięci, mam nadzieję, że sie jakos bardzo nie pomyliłam - jeszcze jak bede na działce, to sprawdzę.
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Rojodziejowa 16:20, 03 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8854
Mgduska napisał(a)


Powiem tak: nie tylko, że zaglądanie tutaj nie jest bezpieczne, więcej: Aśka prątkuje wyjątkowo zjadliwą odmianą zarazka, ponieważ wybiera bardzo fajne odmiany, które mi się podobają. I na to nie ma szczepionki. Jedyny sposób zapobiegania zarażeniu to zaglądać w miejsca, gdzie mają tylko trawnik!


Czyli wyjść by trzeba było z forum

Cieszę się, że moje odmianowe wybory znajdują uznanie
Ciekawa jestem bardzo, jak będzie z pomyłkami.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 16:21, 03 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8854
Wiolka5_7 napisał(a)
To się nazywa wejść w Nowy Rok z przytupem! Zakupy mega!
Ja jeszcze nie myślałam o zakupach,ale plany są a jak!


Wiola Twoje plany to są bardzo ambitne! A z Twoją ręką do roślin, to pewnie większość ogarniesz z podziału
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 16:37, 03 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8854
lilarose napisał(a)

Watermelon wysoki był na 2 m i powinien dostać ok 70 cm- ja nie lubię ciasno wiązać dalii, bo to źle wygląda, trzeba odrobinę dać się krzaczkowi rozłożyć, żeby kwiaty miały oddech i się ładnie eksponowały a talerzowe są wielkie, więc tym bardziej muszą mieć miejsce. I teraz, jeśli posadzisz obok kolejną talerzówkę, to bedzie ok - u mnie rosła obok z jednej strony Cafe Au Lait i choć jest ona mniejsza od Watermelona, to wygladało to ładnie, ale z drugiej strony jakieś 50 cm dalej miałam właśnie Mirellę i tu już nastąpiła katastrofa. Ciężar tych talerzowych wynika z grubości łodyg, mój Watermelon miał grubości mojego nadgarstka, więc się uwalał na Mirelli, mimo podpór. Czyli pompony jakiś metr dalej trzeba sadzić.
Piszę to wszystko z pamięci, mam nadzieję, że sie jakos bardzo nie pomyliłam - jeszcze jak bede na działce, to sprawdzę.


Nie karmiłaś go czymś mocniejszym niż reszty? 2m! A piszą o niej, że rośnie do 120cm Talerzówek mam kilka. Przy nich wszystkich podawane jest te 120cm. Poszperam jeszcze za jakimiś katalogami innymi w takim razie
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
sylwia_slomc... 18:49, 03 sty 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82341
Wszystko zależy od stanowiska, ilości słońca, wody i jakości gleby, oraz ilości składników pokarmowych. W przypadku dalii te sprawy są kluczowe. Plus bardzo ważne jaka jest wielkość karpy. Czym większa karpa tym większa roślina i więcej kwiatów.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
lilarose 19:34, 03 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
Rojodziejowa napisał(a)


Nie karmiłaś go czymś mocniejszym niż reszty? 2m! A piszą o niej, że rośnie do 120cm Talerzówek mam kilka. Przy nich wszystkich podawane jest te 120cm. Poszperam jeszcze za jakimiś katalogami innymi w takim razie

No rósł przy kompostowniku, ale Cafe już nie jest taka wysoka a miała takie same warunki, ale i też kwiat mniejszy. Duża tez rosła w zeszłym roku Shiloh Noelle może nie 2 metry ale też ok 1,5 i zarówno Watermelon jak i Shiloh miały bardzo duży przyrost karpy już w pierszym roku. Więc może docelowo Cafe jak osiagnie taką karpę, to bedzie podobnie wielka. U mnie Cafe nie ma takiego przyrostu. Czyli tj mówi Sylwia - wielkośc zależy od wielkości karpy ale karpy mają różne tempo przyrostu.
Acha, u mojego kolegi też baaardzo wysoka była Who Me - jakieś 1,7 m, ale ona nie miała już tak grubych pędów i kwiat mniejszy znacznie.
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
lilarose 19:44, 03 sty 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
teraz spojrzałam w katalogi i rzeczywiście te wielkości podane jakieś mikre - może to na polu tak jest, w ogrodzie, jak dasz na start kompostu sprawy się mają inaczej.
Ale w sezonie już w ogóle nie dokarmiam
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
sylwia_slomc... 20:14, 03 sty 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82341
Ja daję kompost tylko raz przed sadzeniem, mieszam z ziemią tak z miesiąc wcześniej przy okazji uprawiania ziemi pod warzywa, a w weekend majowy sadzę dalie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wiolka5_7 20:25, 03 sty 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20725
Rojodziejowa napisał(a)


Wiola Twoje plany to są bardzo ambitne! A z Twoją ręką do roślin, to pewnie większość ogarniesz z podziału


Ambitne są a jak wyjdzie zobaczymy w praniu

Bingo! Mam zamiar dzielić, ale też chcę kupić co nieco, bo nowe byliny i trawki chcę wprowadzić
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies