Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z ogrodem, to jestem w lesie!

Pokaż wątki Pokaż posty

Z ogrodem, to jestem w lesie!

Igan 11:01, 22 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Cześć.
Kilka dni temu trafiłam na Ogrodowisko, a potem to już była krótka piłka. Przepadłam na wiele godzin podziwiając ogrody, czytając, zapisując, zapamiętując nazwy roślin, które widziałabym u siebie ...

Parę słów o sobie: city girl, do 28 roku życia mieszkająca w mieście, ale w sercu od zawsze country girl. Nie lubię: zgiełku miasta, hałasu, zapachu spalin, tłumów, spieszących się ludzi. Ponad to zawsze wybiorę ciszę i naturę.

Przejdę do szybkiej charakterystyki mojej działki. Jest położona na skraju Puszczy Bydgoskiej. Są tu lasy iglaste i mieszane. Ziemia na mojej działce jest słaba, V, VI klasa. Ze względu na mnogość drzew, jest tu sporo cienia.
Znalazłam dwa stare zdjęcia, z 2011, na których widać ówczesny stan mojej działki (btw, linka z praniem znajduje się już w innym miejscu





Od razu napiszę, że priorytetem była budowa domu, to na nim skupiliśmy wysiłki fizyczne i finansowe. Na ogród przyszedł czas później. Jak mówi tytuł mojego wątku: jestem w lesie. Dosłownie i w przenośni.

Teraz pokrótce napiszę jaką mam wizję ogrodu. Nie zobaczycie tu stożków, równo przyciętej, soczyście zielonej trawy. Mimo że trawa została wysiana, nie walczę z chwastami, nie ingeruję w to co tam rośnie, nie robię oprysków trawy, pozwoliłam jej rosnąć naturalnie. Widok chwastów i mchu nie przyprawia mnie o palpitacje serca.


Na zdjęciu: sąsiad, przeorujący większość działki.



A tu, już po wysianiu trawy:



Jeśli chodzi o rośliny, które szczególnie lubię, i z których większość już mam u siebie, są to: perovskia, szałwie, lawenda, wrzosy, berberysy, bukszpan, ostróżki.
W przyszłości planuję nasadzenia hortensji, róż, traw.

Działka jest duża, ograniczenia finansowe oraz brak usystematyzowania chęci i planów mnie trochę stopują. Ale, stopniowo, bez zaharowywania się, chciałabym doprowadzić ogród do stanu, który będzie mnie satysfakcjonował.

Zaczęłam odczuwać, że ogrodnictwo może stać się moją pasją. Obserwowanie jak rośliny rosną i kwitną stało się dla mnie wręcz fascynującym zajęciem
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
GorAna 11:04, 22 sie 2016


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16016
Witam krajankę
Czekam na następne odsłony ogrodu
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Igan 11:48, 22 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Witam

Zdjęcie z zeszłego roku, już nieaktualne. To był drugi sezon tej lawendy. Tej wiosny, niestety, padła. Zachodziłam w głowę, co się stało. Bo zima była bardzo łagodna, więc wiedziałam, że to nie kwestia wymarznięcia.
Skontaktowałam się z dziewczyną, która prowadzi plantację lawendy i okazało się, że przyczyną porażki była ... sama lawenda. Dość nowa odmiana, Blue Scent, reklamowana jako cudowna odmiana na polskie warunki, znosząca półcień (którego u mnie jest mnóstwo), niskie temperatury. Ponoć, na wielu plantacjach w całym kraju padała właśnie po dwóch sezonach..

____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
Igan 12:15, 22 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
I kilka najbardziej aktualnych zdjęć:










Zdaje się, że nie dokończyłam myśli o mojej wizji ogrodu. Planuję mieć ogród naturalistyczny. Skupiam się na roślinach w miarę możliwości nie kapryśnych i nie wymagających, które poradzą sobie w półcieniu, cieniu i w kiepskiej glebie (wiem, wiem, zawsze można sobie pomóc kompostem, co też robię )
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
AgnieszkaW 16:22, 22 sie 2016

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj Igo. Piękne miejsce na piękny ogród. Bardzo podoba mi się Twoje podejście do istoty tworzenia ogrodu naturalistycznego w takim miejscu, a także do bezstresowego zaakceptowania wieloroślinnego trawnika (też taki właśnie mam - wytrzymuje suszę, jest pełen życia dzięki różnorakim owadom). Pozdrawiam ciepło

Ps: z doświadczenia polecam lawendę odmiany "Hitcote blue"
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Igan 16:28, 22 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Witaj Agnieszko.

Dziękuję za odwiedziny i ciepłe słowa

Tak, po tym jak szlag trafił 20 (!) krzaczków Blue Scenta, kupiłam na próbę kilka Hidcotów. Dzięki za polecenie.
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
AnnaCh 10:18, 23 sie 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Przybiegłam z rewizytą się przywitać. Fajnie, że masz tak naturalnie i taki ogród chcesz mieć. Ja mieszkam pod lasem ale jednak na nowym osiedlu w mieście, mimo, że las obok nie zrobię bardzo naturalistycznego ogrodu, ale bylinówka na pewno będzie
Pozdrawiam, zaznaczam wątek i będę zaglądać

P.S. A ja mam lawendę z Obi, ładnie zimą wygląda, jedną już przezimowała, zobaczyny jak z następną
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Igan 11:52, 23 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Hej Anno Odwiedziny i wizyty mile widziane. Mieszkam (prawie) w lesie, ale nie jestem zupełnym odludkiem

Co do lawendy, to wiosną kupiłam kilka Hidcotów i to będzie teraz dopiero ich pierwsza zima. Bardzo rozczarowałam się odmianą Blue Scent, bo zapowiadała się rewelacyjnie - szybko rosła, długo i obficie kwitła. Ale co zrobić.
Czekam teraz na przesyłkę z zakupami. Jak przyjadą, to wrzucę zdjęcia.

Tak, lubię ogrody naturalne, angielskie i na szczęście właśnie takie pasują do mojej leśnej działki.
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
renatamama3 21:52, 24 sie 2016


Dołączył: 26 sie 2012
Posty: 5071
Witam się i Ja ,też mieszkam przy lesie i też tworze dość naturalny ogród .
____________________
Ogród przy lesie - początek 2012/2013
Igan 13:58, 26 sie 2016


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Witaj, renatamamo (mam problem z odmianą przez przypadki Twojego nika)
Zajrzałam do Twojego ogrodu i baaaardzo mi się podoba - ogród idealnie wtapia się w otoczenie, będę zaglądać w poszukiwaniu inspiracji.
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies