Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Elinkowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Elinkowy ogród

Elinka 16:38, 17 wrz 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witam Was, za rada dziewczyn postanowilam zalozyc oddzielny watek zamiast zadawac pojedyńcze pytania.
Otóż rok temu zrealizowalamprawie w calosci projekt ogrodu zrobiony przez firme.

Na etapie projektowania wywawalomi sie ze jest dobrze niestety pi zrealizowaniu okazalo sie ze wiekszosc roslin to byliny ktore szybko przekwitaja i smieca, pozostale jrzewy to raczej malo wartosciowe jalowce, tawuly krzewuszki... nie wszystko mi sie podobalo i jak sporo osob sukajac inspiracji trafilam na ogrodowisko.

Dzieki temu niektore rabaty przerobilam, uzopelnilam i troche sie poprawilo ale z jedna najwieksza i w dodatku na froncie nie dalam sobie rady . Sa tam czesciowe nasadzenia z projektu , nie ma pierwszej linii bo nie bylo ogrodzenia . Teraz jest i trzeba to skonczyc a ja nie wiem jak.bo jak zobaczycie na zdjeciach rabata jest duza wyszla dosc plaska i zabalaganione duza iloscia roslin. Pomozcie mi prosze tak dobrac rosliny aby zrobic z niej reprezentacyjna rabate a ńie takiego smieciucha. Dla utrudnienie jest tam oczysczalnia. Roslin istniejacych chyba nie ma co zebym wymieniala bo i tak pewno stad wyleca gdyz nie sa ogrodowiskowe. ( pecherznica, deren, cyprysik ivone, jakowiec spartan, pieciorniki, kilka kulek bukszpanowych, berberysy kolumnowe... )Wklejam zdjecie ksztaltu z projektu i fotke stanu obecnego. Wzdluz ogrodzenia jest jakies 15 m, a na szerokosc w najszerszym miejscu przy oczyszczalni 8 m.
Strona polnocno, wschodnia.

Z gory dziekuje z kazda wskazowke.
____________________
elinkowy-ogrod
Nett 20:53, 17 wrz 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Witaj Elinko. Co do rabaty, to nie podpowiem, ale już ci zazdroszczę projektu, koncepcji, zamysłu. Będę kibicować i podglądać. Na pewno znajdziesz tu osoby, które Ci podpowiedzą. Wrzuć więcej zdjęc, będzie łatwiej.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Mary 21:38, 17 wrz 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Witaj Elinko,

Kilka razy przeczytałam poniższy fragment

Elinka napisał(a)
Roslin istniejacych chyba nie ma co zebym wymieniala bo i tak pewno stad wyleca gdyz nie sa ogrodowiskowe. ( pecherznica, deren, cyprysik ivone, jakowiec spartan, pieciorniki, kilka kulek bukszpanowych, berberysy kolumnowe... )


Kule bukszpanowe nie są ogrodowiskowe? To raczej jedna z najbardziej "ogrodowiskowych" roślin. Berberysy... Dereń... Chyba coś musiałam źle zrozumieć.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Elinka 22:31, 17 wrz 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Masz racje co do kulek to jak najbardziej so ok i ZOSTAJA chocby nie wiem co , nawet dokupie wiecej i bukszpana na obwodki tylko musza jakies fajne zrodlo zakupowe w wielkopolsce znależc, ale deren to juz chyba nie bo to nie ivory halo a to ten jest ogrodowiskowy tylko ten duzy elegantisima, a berberysy mowiz ze tez ogrodowiskowe oj to nie wiedzialam i jak tak to sie ciesze bo uda sie cos ocalic tylko trzeba inaczej poukladac tylko jak ....
____________________
elinkowy-ogrod
Mary 23:38, 17 wrz 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Ogrodowiskowe berberysy możesz obejrzeć w Ogrodzie z Lustrem

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem?page=348
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Elinka 12:08, 18 wrz 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Tak, ogrod z lustrem znam sa tam berberysy tylko inne moje sa kolumnowe jedne erecta drugie czerwone. Wrocilam zeby poszukac ich jeszcze w ogrodzie z lustrem i jak poogladalam te lasne kompozycje to tylko zal mi sie zrobilo ze ni nie umiem przelozyc na ten moj nieszczesny naroznik.
Ńikt nic nie podpowie (
____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 16:25, 18 wrz 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Sluchajcie, wpadl mi jeden pomysl do glowy zeby wyodrebnic taka zatocze w rabacie i zrobic w niej kulkowisko otocOne murkiem z bukspana albo cisa albo czerwonego berberysa moze dzieki temu latwiej bedzie ulozyc reszte roslin. Zobaczcie i powiedzcie czy to ma sens, jezeli tak to co wsadzic w narozniku moze jakies 3 drzewa na pniu i hortensje pod nimi.
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 20:05, 19 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, bardzo bym cie prosiła o zaznaczenie na mapce kierunków świata. Ułatwi to wszelkie podpowiedzi, a jednocześnie unikniemy nieporozumień, bo co innego dla ludzi znaczą kierunki świata, a co innego dla roślin

Druga rzecz - brakuje mi w twoim ogrodzie uczciwego żywopłotu=parawanu dla roślin zimą i wczesną wiosną. Żywopłot to także doskonałe tło dla rabat. Ochrona przed wysuszającymi styczniowo-lutowymi wiatrami, przed marcowymi i kwietniowymi nagłymi przymrozkami. To także łapacz sporej ilości nasion chwastów i kurzu.

Brakuje mi w planie ładnych, wyższych drzew - filarów ogrodu

inna sprawa, ze projekt zamieszczony przez ciebie w praktyce jest nie do odszyfrowania. Tylko cyferki i niewiadoma co to jest.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elinka 21:38, 19 wrz 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Dzieki ze sie znow odezwalas. W Tobie nadzieja. Projekt z cyferkami wstawilam tylko po to zeby pokazac ksztalt nie zawracaj sobie glowy roslinami z projektu, wez pod uwage jedynie te rosliny brzegowe ktore narysowalam nizej odrecznie to sa rosliny z projektu i wlasnie one mialy stanowic pierwsza linie czyli zywoplot. Wydawalo mi sie ze sa fajne bo i lisciaste i cyprysy wez zima cos zostaje a nie chcialam rzedu szmaragdow bo wiadomo ze wszyscy maja nie chcialam sie tez szczelńie odgradzac murem . Oczywiscie jak trafilam na ogrodowisko to okazuje sie ze jednolite zielone tlo jest najlepsze a pońiewaz nie mam nasadzen od drogi to jest dobry moment zeby wsadzic tam cos innego tylko ja wlasńie nie wiem co , szmaragdy ? Chetnie wyslucham twoich propozycji na zywoplot.
Masz tez racje ze. Nie ma wysokich drzew , jedynie 3 jalowce spartany dlatego rabatka jest plaska i nieladna. Wprowadzilam te 3 platany szczepione ale to z boku a w srodku rabaty nie ma.
Podoba mi sie buk dawyck gold albo czerwony jakis kolumnowy, przymierzalam sie tez do sosen piramidalnych w tym miejscu zeby koniecznie podwyzszyc naroznik tym bardziej ze lagodnie sie obniza w stosunku do trawy jakies 10-15 cm spadku jest i taki pusty dol wyszedl. Na ioslam polnoc i wschod na rysunek, a co myslisz o moim wcieciu z kulkami i murkiem z cisa lub bukszpana ?
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 22:04, 19 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Czekaj, nie tak szybko, spokojnie, to wszystko trzeba przeanalizować.

Dalej nie wiem gdzie wschód, a gdzie północ - mój syn jak zerknął na plan to powiedział "północ ze wschodem jedzie samochodem"


Te jałowce Spartan to chyba ci ktoś złośliwie wcisnął - kłują, brązowieją od środka, ohydztwo niemożliwe bez bólu do oczyszczenia z kilogramów suchego Jeszcze jak młode to jako tako... po 8-10 latach tragedia...piszę to z autopsji
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies