Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

dorota_davussum 20:04, 09 sie 2012


Dołączył: 04 maj 2012
Posty: 55
ja niedawno zachwalałam a teraz zrywam włókninę tylko poradźcie mi co zrobić z tymi wystającymi korzeniami, przyciąć czy zostawić i przysypać ziemią?
Kindzia 20:09, 09 sie 2012


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
My przysypywaliśmy ziemią do iglaków i na to grubo korą.
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Sebek 20:40, 09 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Tak jak Kindzia pisze - najlepiej tak zrobić.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Mariuszz 13:29, 17 sie 2012

Dołączył: 06 lip 2012
Posty: 10
Przeglądałem te wasze foty, jak przez agrowłókninę przebijają wam chwasty i az nie chce mi się wierzyć. Jakiej firmy włókniny stosujecie? Jakieś chińskie czy co? Bo ja mam agro dobrej polskiej firmy i jakoś chwasty nie rosną. Ok, będąc uczciwym dodam, że przebijaly sie tylko przez parę miesięcy, ale dosłownie kilka sztuk i słabe. Teraz (trzeci rok rabata pod agro na działeczce) i jest spokój.

Kindzia 14:07, 17 sie 2012


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Mariuszz napisał(a)
Przeglądałem te wasze foty, jak przez agrowłókninę przebijają wam chwasty i az nie chce mi się wierzyć. Jakiej firmy włókniny stosujecie? Jakieś chińskie czy co? Bo ja mam agro dobrej polskiej firmy i jakoś chwasty nie rosną. Ok, będąc uczciwym dodam, że przebijaly sie tylko przez parę miesięcy, ale dosłownie kilka sztuk i słabe. Teraz (trzeci rok rabata pod agro na działeczce) i jest spokój.


U mnie się jeszcze nie bardzo przebijały. Tylko ponad rok leżała. I nie chińska, wierz mi! Pod spodem ładne chwaściory były, to tylko kwestia czasu i osty pierwsze byłyby na wierzchu! Przecież nikt Ci jej nie każe na siłę zdejmować. Twoja wola, Twój ogród, Twoje rośliny
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
martaibartek 13:11, 19 sie 2012


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Po waszych zdjęciach i ja planuję zdjąć szmatę...
Zamiast wydanej kasy na agro trzeba było trochę zadarniających/okrywowych roślin kupić i byłoby ok.
____________________
psulek 13:33, 21 sie 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
A ja się zastanawiam czy to aby na pewno tak. Może korzenie pod włókniną świadczą o tym, że jest tam po prostu dużo składników pokarmowych - np. nawozy spływające z trawnika kumulują się w wierchniej warstwie gleby? Roślina głupia nie jest - po co szukać głęboko, jak można płytko i bez kłopotów? Tym bardziej, że tuje mają rozłożyste, płytkie korzenie.
Gardenarium 14:00, 21 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mój sąsiad właśnie wsadził tuje, posiał trawnik, rozłożył matę...i po miesiącu już na wierzchu rosną chwasty, nie żeby się przebiły, pod matę mu nie zaglądałam, ale wysiały się, przyleciały z wiatrem i rosną na korze - na włókninie - na wierzchu. On ich nie pieli, chwasty wrosną w matę. Za rok już nie da rady ich wyrwać, a jak wyrwie to razem z matą-szmatą.

Kto słyszał, żeby w przyrodzie glebę przykrywać izolacją ? Przykrywa się ściółką, która się rozkłada i wzbogaca glebę, poprawiając jej strukturę. Pod matą masz tylko klepisko.

No to jeszcze zadam pytanie, a jak wzbogacać glebę w materię organiczną skoro leży szmata? Jak przekopać rabaty celem wzbogacenia gleby? Dosadzanie to jeszcze wytrzymam i rozkopię nowe dołki, wykopię ziemię wywiozę dalej, bo na szmatę nie rzucę, górki dołki się zrobią.

Nie wspomnę o patencie na przeróbkę ogrodu? Jak ją zrobić?

Mata- szmata wystaje niemiłosiernie tu i ówdzie, suchą korę wiatr rozwiewa a dźdźownice wyniosły się na dobre , bo skąd mają brać suche liście czy inne części roślin, które normalnie rozkładają się w glebie?

Nawożenie w granulkach jak wykonać, skoro rzuca się w obrębie korony drzewa, a nie tu gdzie dziura w macie czyli przy pniu? Jak je zmieszać z wierzchnią warstwą gleby? Rośliny tych składników nie pobiorą. Poleżą sobie i zwietrzeją, wyparują.

Mata-szmata robi wszystko żeby zakłócić normalny obieg materii organicznej w przyrodzie i nie daje roślinom "jeść". A co pod matą? Jałowa gleba i klepisko. Ale to jest moje zdanie własne, poparte doświadczeniem, co zrobiła mata z bukszpanami w pewnym ogrodzie.

Ale jak mówiłam wcześniej, nikt nikomu nie zabrania maty stosować, każdy robi jak uważa.
Co ja zrobię, że tak nie znoszę tej maty?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adka 14:52, 21 sie 2012


Dołączył: 01 sie 2012
Posty: 185
Oplułam monitor. Mata szmata super nazwa Moje dzieło pokazałam na stronie 14 , biedny migdałek z ponad dwu metrowym korzeniem na wierzchu ucierpiał niemiłosiernie.
____________________
Adrianna
Gardenarium 15:10, 21 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No właśnie, migdałek to nie tuja, korzenie powinien mieć tam gdzie trzeba, czyli głęboko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies