Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Muszelki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Muszelki

Makao 08:14, 11 kwi 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4685
To najwyraźniej ja musiałam za każdym razem trafiać na jednoroczny
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Muszelka 08:29, 11 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Ten rośnie ok. 7 lat, ma różowy kolor. Nie wysiewa się (bo obcinam przekwitające kwiaty). Ale pewnie i tak z nasion nie powtórzyłby cech matki.

____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Makao 08:38, 11 kwi 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4685
Śliczny kolor. Cudny
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Kordina 09:46, 11 kwi 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4774
Muszelka napisał(a)

Jeśli widzisz jednego dnia 2-3 cm. zielone krasnoludki, a dzień, dwa później mają już 40 cm., to jest odkrycie! Wiekopomne. Prawie

Oczywiście, takie odkrycia towarzyszą mi codziennie prawie teraz czekam i tupię łapkami grzebiuszki na rozwinięcie hiacyntów, moje nowe z zeszłorocznych cebulek... czas oczekiwania...
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Muszelka 14:37, 11 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Na chwilę wrócę jeszcze do tematu ciemierników. Napisałam dzisiaj u Ewci z Raju o sposobie rozmnażania ciemierników poprzez jesienny podział kilkuletniej kępy.

Jako przykład podałam ciemiernik 'Pink Frost', który podzieliłam w październiku na 6 części dla mojej latorośli. Każda z tych części była posadzona z jednym liściem. Teraz wyglądają tak:









Podczas sadzenia pod korzeń dostały kompost i wokół zostały sowicie posypane popiołem. Cała szóstka pięknie się przyjęła i już cieszy kwiatami.

To taki sposób rozmnażania "na szybko" ciemierników. Dla tych, co nie chcą czekać ok. trzech lat na pierwsze kwiatki z ciemiernikowych siewek

W gratisie, cała szóstka ma wszystkie cechy rośliny matecznej, co przy odmianowych ciemiernikach (rozmnażanych z siewu) rzadko się zdarza.

Trudności z rozmnażaniem ciemierników przez podział kępy to mit.

W tym roku odważyłam się po raz pierwszy (wiosną!) pociąć ciemierniki wesoło kwitnące. Sama jestem ciekawa, czy dadzą radę przeżyć
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Kokesz 15:31, 11 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6693
Prześliczne

A jak dokładnie dzielisz?
Wykopujesz całą kępę i przecinasz nożem, rozrywasz palcami czy odkrawasz po kawałku z kępy matecznej?

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Muszelka 15:42, 11 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Całą kępę siup na łopatę, duży nóż do ręki i ciach (jak hosty).
Czasami fajnie się dzielą (widać jakby osobne karpy), a czasem tnę jak leci (rozcinam w poprzek korzenie, gdy nie ma innej możliwości). Przyjmują się. To terminatorki.

Ponoć nawet dzielone wiosną (podczas kwitnienia) dają radę
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Kokesz 15:57, 11 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6693
Dają, dają
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kordina 16:20, 11 kwi 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4774
Śliczny kolorek mają, gratulacje za namnażanie
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 21:47, 11 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82361
Muszelka napisał(a)
Na chwilę wrócę jeszcze do tematu ciemierników. Napisałam dzisiaj u Ewci z Raju o sposobie rozmnażania ciemierników poprzez jesienny podział kilkuletniej kępy.

Jako przykład podałam ciemiernik 'Pink Frost', który podzieliłam w październiku na 6 części dla mojej latorośli. Każda z tych części była posadzona z jednym liściem. Teraz wyglądają tak:









Podczas sadzenia pod korzeń dostały kompost i wokół zostały sowicie posypane popiołem. Cała szóstka pięknie się przyjęła i już cieszy kwiatami.

To taki sposób rozmnażania "na szybko" ciemierników. Dla tych, co nie chcą czekać ok. trzech lat na pierwsze kwiatki z ciemiernikowych siewek

W gratisie, cała szóstka ma wszystkie cechy rośliny matecznej, co przy odmianowych ciemiernikach (rozmnażanych z siewu) rzadko się zdarza.

Trudności z rozmnażaniem ciemierników przez podział kępy to mit.

W tym roku odważyłam się po raz pierwszy (wiosną!) pociąć ciemierniki wesoło kwitnące. Sama jestem ciekawa, czy dadzą radę przeżyć

Ja dzieliłam z 6 lat temu jednego ciemiernika dostanego od znajomej, tak się obraził, że dopiero w zeszłym sezonie zakwitł po raz pierwszy. Więc u mnie z siewek wcześniej się kwiatów doczekuję niż z podziału
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies