Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby klonów, klon - Acer

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby klonów, klon - Acer

Marta_86 20:00, 29 cze 2021

Dołączył: 29 cze 2021
Posty: 4
Martka 17:16, 21 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Zaglądam do wątku i widzę, że tu same pytania bez odpowiedzi, zapewne rzadko zagląda do wątków chorobowych, kto ma zdrowe drzewa. Ale może jednak ktoś zajrzy?...

W tym roku w kwietniu posadziłam u siebie klona Dissectum Garnet. Bardzo ładnie rósł, ale od 2-3 tygodni obserwuję najpierw zaschnięte końcówki na listkach, których to jest coraz więcej, a w ostatnich dniach również zaschnięte pojedyncze listki w różnych miejscach. Czy macie może pomysł, co może się dziać? Obejrzałam przekrój gałązki, ale nie widzę plamek. Bardzo proszę o poradę.







sylwia_slomc... 20:57, 21 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82123
Martka napisał(a)
Zaglądam do wątku i widzę, że tu same pytania bez odpowiedzi, zapewne rzadko zagląda do wątków chorobowych, kto ma zdrowe drzewa. Ale może jednak ktoś zajrzy?...

W tym roku w kwietniu posadziłam u siebie klona Dissectum Garnet. Bardzo ładnie rósł, ale od 2-3 tygodni obserwuję najpierw zaschnięte końcówki na listkach, których to jest coraz więcej, a w ostatnich dniach również zaschnięte pojedyncze listki w różnych miejscach. Czy macie może pomysł, co może się dziać? Obejrzałam przekrój gałązki, ale nie widzę plamek. Bardzo proszę o poradę.








Klony palmowe lubią jak powietrze jest wilgotne dobrze jest postawić np. poidełko dla ptaków z wodą pod takim drzewkiem. Dawno temu czytałam, że tak się może dziać gdy powietrze jest za suche.

Też mam problem z moim klonem Seiryu, tylko mojemu od nadmiaru wilgoci w korzeniach zaczynają zasychać całe gałązki z liśćmi, podejrzewam, ze korzenie gniją, podlałam dziś Magicurem, zobaczymy czy uratuję. Mnie by go było bardzo żal bo to już duży klonik i jest centrum jednej z rabat.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mary 08:50, 22 sie 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3513
Mojemu Dissectum Garnet co roku przysychały listki. W tym roku wypuścił mniej liści. A potem pojawiły się odrosty z pnia nisko przy ziemi i wyżej... Nic już chyba z niego nie będzie...
Szkoda, że Mazana nie ma już na forum.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 20:54, 25 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
KLony są kapryśne, nie lubią takiej pogody jaka była, upały, ulewy i nic nie pomoże bo nie ma na to pomocy. Mikroklimat mu jest potzrebny a nie upalne lato i ulewy oraz grad.

Ja nie jestem fitopatologiem ani nie jest to mój konik rozpoznawanie chorób i plamek na liściach - dlaczego one są
Poza tym jeśli radzę w trawnikach najczęściej - nie mam już czasu na nic innego więc wybieram trawniki
Gdzieś chcę pomagać, ale wszędzie - to niemożliwe. Szkoda że nie ma Mazana. Był niezastąpiony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fleszu 09:50, 22 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Co się dzieje z moim klonem Crimson Sentry?

Od początku były z nim problemy, cierpiał na mączniaka ale kilkukrotne opryski Topsin/Discus poprawiły sytuację i w lecie odzyskał wigor.

W ostatnich tygodniach część drzewka całkiem uschła podczas gdy niektóre gałęzie są zdrowe i mają ładne świeże przyrosty.

Poniżej zdjęcia i przekrój obciętej uschniętej gałęzi.

Proszę o pomoc.

____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 10:01, 22 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Doczytałem, że to werticilioza. Czy wykopać całego klona czy zostawić te pędy, które jeszcze nie mają objawów?

Kilka metrów od niego rośnie tulipanowiec amerykański i też jest z nim problem, o tej porze roku powinien ładnie przebarwiać się na żółto a jego liście mają ciemne plamy, brązowieją/usychają i opadają. Czy możliwe, że też jest zainfekowany? Kupiłem je w tym samym czasie w tej samej szkółce co klona.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
mazia_ku 11:59, 25 mar 2022

Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 9
Czy jest ktoś kto podpowie z czym przyszło mi się zmierzyć? Acer palmatum
Będę wdzięczna za podpowiedź.
Krzychu80 10:29, 27 mar 2022

Dołączył: 19 cze 2019
Posty: 4
Dzień dobry,

Proszę o pomoc z moim klonem. W zeszłym sezonie puścił listki ale nie rozwijał się prawidłowo. Teraz po zimie zauważyłem pęknięcia pnia widoczne na zdjęciach.
Krzychu80 10:32, 27 mar 2022

Dołączył: 19 cze 2019
Posty: 4
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies