Gdzie jesteś » Forum » Nawierzchnie » Obrzeża rabat - oddzielanie kory od żwiru

Pokaż wątki Pokaż posty

Obrzeża rabat - oddzielanie kory od żwiru

Pszczelarnia 19:23, 06 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
Tu gdzie łączenie desek, wbite powinny być dla stabilizacji jakieś dranki od wewnątrz nie wystające powyżej poziomu deski, albo druty itp. mocowanie.

Tak myślę, a może płaskowniki?


EDIT: płaskowniki nie, bo potrzebuję chwilowego tymczasowego rozwiązania tutaj a płaskowniki, to na długo i drożej.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 23:15, 06 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale płaskowniki tylko do łączenia desek proponuję. Witek mówi: wbij albo jeden kołek i przykręć dwie deski albo wbij dwa kołeczki obok siebie i przykręć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 13:02, 08 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Gardenarium napisał(a)
Ale płaskowniki tylko do łączenia desek proponuję. Witek mówi: wbij albo jeden kołek i przykręć dwie deski albo wbij dwa kołeczki obok siebie i przykręć.

My w ten sposób robiliśmy przy ścieżce z piasku. Na trzy lata starcza potem kołki ugniwają i trzeba wymienić.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 16:31, 08 lis 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
Ale płaskowniki tylko do łączenia desek proponuję. Witek mówi: wbij albo jeden kołek i przykręć dwie deski albo wbij dwa kołeczki obok siebie i przykręć.


Teraz zrozumiałam. Czyli połączyć deski płaskownikami metalowymi i wkopać je jak najgłębiej (dla stabilności) i żeby też wystawały na wysokość ściółki albo ciut wyżej. Wydaje mi się że to będzie coś ok. 13 cm wysokości.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 18:34, 08 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kołki trzeba opalić w ogniu na czarno. Wtedy dłużej wytrzymają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ponury_Grzyb 21:14, 25 lut 2020

Dołączył: 23 lut 2020
Posty: 9
Drodzy,

Od wiosny planuję zabrać się za tworzenie pierwszych rabat.
W przypadku obrzeży na początek zdecydowałem się na tzw. obrzeża angielskie. Z racji tego, że trawa będzie dopiero co siana to chciałbym wiedzieć jak to najłatwiej zrobić. Czy zasiać trawę na całej połaci a jak się zamówrawi to specjalnym półokrągłym szpadlem wyznaczyć granicę rabat? Czy może rabaty wyznaczyć jeszcze przed siewem? Boję się w przypadku tej drugiej opcji, że przy podlewaniu krawędzie trawnika będą spływały do wykorytowanych rabat.

Druga sprawa: w jaki sposób uzyskujecie tak piękne pofalowane krawędzie rabat? W jaki sposób je wyznaczacie przed przystąpieniem do prac, żeby można było spojrzeć na to i ocenić czy się podoba?
Gardenarium 22:53, 25 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
My robimy różnie, najpierw robimy krawędź nieco dalej, a potem docinamy jak trawnik już zgęstnieje. Na krawędź kładziemy deskę gdy proste linie i do deski dosiewamy, wtedy nasion nie naleci poza krawędź.

W jaki sposób wyznaczyć owale? Na oko i poprawki, żeby było doskonale. Dla niewprawionych wąż ogrodniczy.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:02, 25 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po zasianiu



Latem

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
QbaH 11:26, 07 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Witam,
Można kupić jakaś gotowa zaprawę w workach do osadzania obrzeży (krawężników) 6x20x100cm?
Nie mam zbytnio jak mieszać piachu z cementem żeby zrobić suchy beton, zastanawiam się czy gotowy beton b20 w workach z marketu sypany na sucho lub lekko mokry będzie odpowiedni. Obrzeża czysto dekoracyjne (oddzielenie trawnika od tuj), maksymalne obciążenie to ludzka stopa.
Yenna 10:07, 03 maj 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 577
Czy wiecie, czy ktoś w Polsce wykonuje takie obrzeża do trawników? Bo obawiam się, że ściągnięcie tego do Polski z UK zabije mój budżet.
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies