Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

kasiab 16:57, 07 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1514
Ale przeczytałam ze zrozumieniem to co napisałaś Eli
Ja jestem na etapie robienia frontu jak tylko będzie elewacja gotowa. Ja się zafiksowalam na punkcie traw Jeżowek, hortensji i kul. U Ciebie osobiście postawiłbym na tej długiej skarpie na trawy, jeżówki, graby i kule
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 10:26, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Ale przeczytałam ze zrozumieniem to co napisałaś Eli
Ja jestem na etapie robienia frontu jak tylko będzie elewacja gotowa. Ja się zafiksowalam na punkcie traw Jeżowek, hortensji i kul. U Ciebie osobiście postawiłbym na tej długiej skarpie na trawy, jeżówki, graby i kule


Hej Miło, że tutaj zaglądasz Kasiu.
Jeżówki też mi się podobają, trawy - miskanty, seslerie, carexy, hakonochloa...
Kule też, a powiedz mi masz na myśli kule bukszpanowe czy z cisów?
Oglądałam w "Nowa Maja w Ogrodzie" ogród zaprojektowany przez Panią Danusię, były kule, dużo kul, wszystkie z cisów. Ja co do cisów jestem narazie tak na 50 % przekonana, trochę przeraża mnie to, że są trujące, no a przy dzieciach wiadomo, trzeba uważać..

Hortensje - napewno będą, już tworzy się miejsce przeznaczone dla nich

Żurawki mi się też podobają takie bordowe (nawiązanie do kolorystyki moich klonów i śliw wiśniowych) Hosty jednokolorowe, rozchodnik
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
AgataM 10:35, 08 maj 2019


Dołączył: 19 gru 2017
Posty: 4904
Witaj Weroniko Piekny masz dom i ogród z potencjałem. Już zapowiada się ciekawie. Czy planujesz wsadzić rozplenice? Osobiście uwielbiam te trawy.
Pozdrawiam cieplutko
____________________
AgataM Przedziwny Ogród
amatorodniczka 10:50, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Zaczynam od tej rabaty wzdłuż ogrodzenia przy drodze dojazdowej do domu.
To jest strona południowo-wschodnia
Rabata ma 45 metrów długości i 1,60 m (tylko tyle) szerokości

Wiem co chcę posadzić na połowie tej rabaty (na przeciw długiej skarpy) , do momentu gdzie zaczyna się duża ścianka z gabionu (tutaj musi być coś niższego bo chcę żeby gabion był widoczny, bo to dodatkowa forma ozdoby) zaznaczyłam żółtą kreską ten moment, gdzie kończyć się będą wyższe formy, a zaczynać niższe - niezasłaniające widoku na gabion


Pomiędzy śliwami Pissardi chciałabym posadzić (co 3 metry) graby kolumnowe, pomiędzy grabami Miskanty Gracilimusy, no i przed coś niższego ale nie bardzo wiem co.

Obok śliw wiśniowych myślałam o kostkach bukszpanowych połączonych z hmmm... może jakąś trawą..



Chciałabym żeby roślinki zasłoniły ten betonowy murek widoczny z ogrodzenia.
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 11:02, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
AgataM napisał(a)
Witaj Weroniko Piekny masz dom i ogród z potencjałem. Już zapowiada się ciekawie. Czy planujesz wsadzić rozplenice? Osobiście uwielbiam te trawy.
Pozdrawiam cieplutko


Witam Cię Agato. Dziękuję. Potencjał jest, a w głowie wielki dylemat co sadzić, gdzie i z czym łączyć.. Jestem w tym kompletnie zielona, tzn. od jakiegoś czasu interesuję się roślinnością i dużo szukam, ale doświadczenia nie mam kompletnie żadnego w tym temacie.. Także moja przygoda się dopiero rozpoczyna, będę zatem działać metodą prób i błędów, miejmy nadzieję, że rośliny i portfel na tym nie ucierpią!

Chciałabym urządzić ogród sama, bo miałam już doświadczenie z projektantami wnętrz, którzy nie spełnili moich oczekiwań i niestety pieniążki poszły na marne, a ja sama urządziłam sobie tak jak mnie się podobało, także trzeba być ostrożnym przy współpracy z projektantami, albo po prostu zdać się na nich, albo dobrze przekazać co chcemy uzyskać.. Jeśli chodzi o takie decyzje to (prawie zawsze) robię to długo i powoli bo wolę temat "przespać" i przemyśleć i być pewna, "tak" tego właśnie chcę..

Rozplenice - mam trzy od frontu (północno -wschodnia strona więc słońca za dużo tu nie mają), dostałam od mamy sadziłam je na jesień, także zobaczę jak sobie poradzą pierwszy rok, z tego co czytałam są chyba wymagającymi trawami?

Pozdrawiam
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 11:58, 08 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1514
Weroniko a żywopłot? Jak radzi Toszka ramy ogrodu są bardzo ważne i warto je mieć z wielu względów.
W kwestii bukszpanów ze względu na inwazję ćmy bukszpanowej ja ich nie będę miała za dużo albo wcale. Dziewczyny podają jako zamiennik ostrokrzew golden dem albo maxima. Ja się boje ciąć cokolwiek bo precyzja nie jest moją mocną stroną a kule to w ogóle mnie przerażają stąd tuje danica które mają właśnie taki pokrój.
A przed gabionem może jakie trawy o dekoracyjnym pióropuszu? Ja jestem oczarowana moliniami i nawet zakupiłam już karl Foerster i edith dudszus po 2 sadzonki i mam w sumie od razu po dzieleniu 10 kf i 4 ed.

Czy pracowałaś już nad glebą?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 12:33, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Weroniko a żywopłot? Jak radzi Toszka ramy ogrodu są bardzo ważne i warto je mieć z wielu względów.
W kwestii bukszpanów ze względu na inwazję ćmy bukszpanowej ja ich nie będę miała za dużo albo wcale. Dziewczyny podają jako zamiennik ostrokrzew golden dem albo maxima. Ja się boje ciąć cokolwiek bo precyzja nie jest moją mocną stroną a kule to w ogóle mnie przerażają stąd tuje danica które mają właśnie taki pokrój.
A przed gabionem może jakie trawy o dekoracyjnym pióropuszu? Ja jestem oczarowana moliniami i nawet zakupiłam już karl Foerster i edith dudszus po 2 sadzonki i mam w sumie od razu po dzieleniu 10 kf i 4 ed.

Czy pracowałaś już nad glebą?


W którym miejscu widziałabyś ten żywopłot? Ja mam ok 70 sztuk Smaragdów od strony południowej, bo tutaj chciałabym się przede wszystkim osłonić, bo to droga główna.

A ta droga dojazdowa do domu wzdłuż której biegnie rabata ze śliwami i gdzie planuję graby- tutaj nie muszę się aż tak zasłaniać więc chciałabym żeby był widoczny od tej strony ogród. Jedynie co to chciałabym zasłonić czymś te murki betonowe z ogrodzenia. Myślałam nawet żeby posadzić szpaler z cisa odmiany Hillii.

Nie wiem jednak czy ta szerokość tej rabaty mi na to pozwoli. Możnaby było rabatę poszerzyć, ale mamy już 45 m obrzeża z kostki, więc wątpię, że mąż by mi to przesunął bo się z tym nieźle narobił.

Z tym żywopłotem wyglądałoby to mniej więcej tak ?


Edit. chyba jednak ten żywopłot cisowy odpada - nie ma na to miejsca.. -tak myślę

Nad glebą nie pracowałam, staram się zapoznawać z tym jakie rośliny jakiej gleby potrzebują. Molinie też gdzieś pewnie posadzę, jeszcze nie wiem gdzie, ale podobają się

____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 14:29, 08 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1514
Napiszę Ci to co mi pisały dziewczyny: praca nad glebą najważniejsza. Rośliny Ci później okażą swoją wdzięczność i będą rosły jak nie wiem co.... Kompost, obornik, mączka bazaltowa, kora... Ja dzięki tym zabiegom ładnie rozluznilam glinę na froncie. Użyławalam do tej pory kory, mączki bazaltowej i obornika. Tam gdzie nic nie rośnie warto posiać poplon (śmiałam gorczycę).

W kwestii tej rabaty to jak nie musisz się przesłania jakoś bardzo to może gracki w szpalerze? Zima ładnie związać i będzie dodatkowa ozdoba ogrodu? Wiesz ja się za bardzo nie znam jestem raczkująca w tym temacie. Polecam napisać u Asi w podmiejskim ogródku i do dziewczyn które u niej się udzielają dziewczyny bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem a Asia dodatkowo potrafi spojrzeć na cudzy ogród tak że po pierwszym planie zbiera się szczeki że jednak można było wymyślić coś takiego... Nagle okazuje się że jednak najgorsze zakątki mają potencjał
Ja jestem na etapie pracy nad glebą. Nie śpieszę się bo to nie wyścigi a chce żeby roślinki miały u mnie dobrze )
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 20:26, 08 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)



Ja jestem na etapie pracy nad glebą. Nie śpieszę się bo to nie wyścigi a chce żeby roślinki miały u mnie dobrze )


Ja też się nie śpieszę, ale mój M. już bardzo nalega, z obejściem wokół domu już parę lat walczymy, teraz zaczęło to jakoś względnie wyglądać, bo wyznaczyliśmy te rabaty, skarpy, miejsca gdzie będzie trawa itd.

A druga sprawa jest taka, że chciałabym zakupić rośliny w ilości i cenach hurtowych w dużej szkółce, tylko muszę zrobić listę ile czego i potem ewentualnie dokupywać, za rok, za dwa to co wpadnie w oko.

Poza tym teraz te rabaty są uporządkowane, nie ma chwastów, są przygotowane tylko dać obornik (mam dostęp do końskiego i kurzego), odpowiednią ziemię i sadzić, jak nie posadzę nic to chwasty mnie za chwilę przerosną, bo mieszkam blisko pól i łąk i tutaj bardzo szybko zarasta wszystko. Kora i rośliny zahamują trochę ten proces zachwaszczania
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 21:53, 08 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1514
Super że masz dostęp do obornika
Wiem o co chodzi jak wszystko jest już wyczyszczone
Trzymam kciuki za wybór rośli i będę podglądać postęp prac
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies