Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest klepisko....

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest klepisko....

kasiab 12:40, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Witam,

Mam na imię Kasia i jestem posiadaczką działki o powierzchni 1001m2. Na niej powstaje dom o powierzchni ok 155m2. Na działce nie ma kompletnie niczego. Okolica to również totalne klepisko ponieważ jest to raczkujące osiedle domów jednorodzinnych (ok 130 działek budowlanych). Do tej pory "stoją" 4 domy na całym osiedlu.
Na czym mi zależy? Na stworzeniu ogrodu, który będzie elegancki od strony frontowej. Tył musi zmieścić taras, "altanę", miejsce na basen, trampolinę, plac zabaw i warzywnik. Marzę również o rabacie z różami. Aktualnie jesteśmy na etapie podnoszenia terenu z przodu. Tył ze względu na duże koszty będzie dużo niżej położony. Dookoła będziemy musieli stworzyć murki oporowe.
Wejście znajduje się od strony północno- wschodniej- cień jest tylko na szerokości ok 2-3m od elewacji.
Tak to wygląda:
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 12:43, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Kilka zdjęć z tego jak było:



Aktualnie front:


Tył:
____________________
Kasia - tu na razie jest...
sylwik69 12:46, 17 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj fajny parterowy domek i dobry moment na planowanie i przygotowanie gleby
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
gosika67 12:50, 17 lip 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 7757
Witaj Kasiu, ale będziesz miała pole do popisu, będę zaglądać i Ci kibicować. Pozdrawiam.
____________________
Gonia Kwiaty we włosach
kasiab 13:01, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Ok 14 sierpnia mają być wstawione okna, drzwi i brama garażowa.
W kolejnych dniach powstanie elewacja.
Uważam, że jest to najlepszy czas by planować wygląd rabat, ścieżek itp.

Jak doskonale wiecie ciężko wybrać cokolwiek. Ja jestem na takim etapie, że prawie niczego nie wiem.

Z kwestii, które są pewne:
ogrodzenie z 3 stron będzie z siatki, przód nadal niewiadomy.

To tyle wiadomych.

Jakie rośliny chciałabym mieć w ogrodzie?
Hortensje bukietowe, żurawki, cisy, bukszpany, trawy, róże.

Aktualnie chciałabym zająć się żywopłotem. Ze względu na fakt, że lada moment w najbliższym sąsiedztwie zaczną powstawać nowe domy chcemy się osłonić z każdej strony szczelną zasłoną. Zachwycam się żywopłotem z graba. Bardzo podoba mi się jak wygląda w okresie zimowym. Tylko jak na jego tle będą prezentowały się stożki? Wydaje mi się, że powinno być jak najbardziej ok ale pewności nie mam. Jeśli miałby ochotę ktokolwiek się wypowiedzieć na temat mojego pomysłu to będę bardzo wdzieczna
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 13:03, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
sylwik69 napisał(a)
Witaj fajny parterowy domek i dobry moment na planowanie i przygotowanie gleby


Witaj gleba już grzecznie leżakuje na wielkiej stercie i czeka aż zajmę się jej przesianiem. Póki co musimy wyznaczyć poziomy żeby zacząć wyrównywać teren
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 13:06, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
gosika67 napisał(a)
Witaj Kasiu, ale będziesz miała pole do popisu, będę zaglądać i Ci kibicować. Pozdrawiam.


Witaj Gosiu nie wiem czy to pole do popisu. Nie mam kompletnie niczego może za wyjątkiem roślinności z zapuszczonego pola Przeraża mnie i zarazem cieszy możliwość tworzenia ogrodu. Na Ogrodowisku jak dla mnie są wybitne osoby z mega wyobraźnią i umiejętnością realizacji tego, co "w głowie siedzi".... mi niestety nie jest to dane... w sumie podchodzę do tego tak, że najwyżej będziemy się wszyscy mogli pośmiać z moich nieudolnych prób a co
____________________
Kasia - tu na razie jest...
makadamia 14:14, 17 lip 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Witaj Kasiu,

Masz rację, że to jest bardzo dobry moment na rozpoczęcie planowania ogrodu.
Tak na marginesie - to jest mój ulubiony moment, bo jeszcze wszystko możliwe, jeszcze się kompromisy i kłótnie nie zaczęły, więc można swobodnie budować w głowie ogrody Semiramidy.

Czytaj teraz intensywnie różne wątki na forum. Wątek Anbu jest bardzo kształcący pod względem zadbania o glebę. Ze skarpą walczyłyśmy na wątku Teresy. Pod kątem planowania ciekawy jest wątek Kasi.Tutaj też jest ogródek ze skarpami na wczesnym etapie powstawania. Forum to kopalnia wiedzy, tylko czasu brak.

Moje pierwsze pytanie: czy kiedykolwiek wcześniej zajmowałaś się domem/ogrodem? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

Pytanie drugie: gdzie obecnie przebiega linia skarpy i jak jest wysoka?
O co chodzi z tą studnią wyrysowaną na czerwono? Stąd bierzecie wodę, czy to ma być tylko do ogrodu?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:18, 17 lip 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kasiab napisał(a)


Witaj gleba już grzecznie leżakuje na wielkiej stercie i czeka aż zajmę się jej przesianiem. Póki co musimy wyznaczyć poziomy żeby zacząć wyrównywać teren


Oj - jak gleba wymaga przesiewania, to chyba nie jest zbyt dobra gleba.

Zamiast kupować wątpliwej jakości "czarnoziem" składający się z torfu, lepiej kupić przyczepkę obornika, kompostu, mączki bazaltowej i to wszystko przekopać razem z ziemią. Do tego, jeśli masz glinę - to rozluźnić piaskiem, a jeśli piasek - to zagęścić gliną.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasiab 14:36, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
makadamia napisał(a)
Witaj Kasiu,

Masz rację, że to jest bardzo dobry moment na rozpoczęcie planowania ogrodu.
Tak na marginesie - to jest mój ulubiony moment, bo jeszcze wszystko możliwe, jeszcze się kompromisy i kłótnie nie zaczęły, więc można swobodnie budować w głowie ogrody Semiramidy.

Czytaj teraz intensywnie różne wątki na forum. Wątek Anbu jest bardzo kształcący pod względem zadbania o glebę. Ze skarpą walczyłyśmy na wątku Teresy. Pod kątem planowania ciekawy jest wątek Kasi.Tutaj też jest ogródek ze skarpami na wczesnym etapie powstawania. Forum to kopalnia wiedzy, tylko czasu brak.

Moje pierwsze pytanie: czy kiedykolwiek wcześniej zajmowałaś się domem/ogrodem? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?

Pytanie drugie: gdzie obecnie przebiega linia skarpy i jak jest wysoka?
O co chodzi z tą studnią wyrysowaną na czerwono? Stąd bierzecie wodę, czy to ma być tylko do ogrodu?


Twój ulubiony dla mnie przerażający Dziękuję za wskazanie wątków. W kwestii skarp u nas projektant dał ciała że tak to ujmę i nasza parterówka ma wejście ok 1m nad poziomem podłoża. Przód udało się w miarę wyrównać ale z tyłu wyjście z tarasu jest nadal 1m nad ziemią. Chcę dookoła zrobić murek oporowy (nie wiem z czego) żeby nie podnosić całego podwórka do zadowalającego poziomu (zbyt wysokie koszty niestety).
Wcześniej mieszkaliśmy również w domku jednorodzinnym i doświadczenia mam ale z warzywnikami, mało tego hodowałam nawet arbuzy w gruncie jedyne kwiaty jakie miałam to róże, rododendrony, hortensje- i tak cudem udało mi się cokolwiek umieścić w ogrodzie ponieważ moja mama jest przeciwniczką kwiatów w ogrodzie.

Zaznaczona studnia na czerwono to nasz nowy nabytek tak będzie zasilany cały dom i ogród. Woda wysokiej jakości. Póki co to sama rura ale dojdą tam betonowe kręgi itd itd.
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies