Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk kaukaski "Aureospicata" - Picea orientalis "Aureospicata"

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk kaukaski "Aureospicata" - Picea orientalis "Aureospicata"

ZielonySzczy... 06:10, 14 lut 2015

Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 15
Piękny jest Planuję posadzić dwa takie tylko podpowiedzcie proszę - czy gdy drzewko osiągnie pożądaną maksymalną wysokośc (5-6 metrów max) mozna podcinać nowy przyrost przewodnika (np o polowę) i tym samym ograniczyc nieco dalszy wzrost?
ZbigniewG 18:44, 14 lut 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
jeżeli planujesz że może rosnąć do 5-6m to prawdopodobnie już i tak niewiele więcej urośnie
myślę że lepiej ograniczać go na boki -lepszy efekt wizualny i łatwiej ,
przycinanie przewodnika powoduje niekontrolowane odrosty boczne nad którymi na pewnej wysokości możesz nie zapanować,
bardzo prostym sposobem ograniczenia szerokości jest wycinanie na gładko w lipcu/sierpniu tegorocznych gałązek które wyrosły obok przewodnika i ewentualne korygowanie tych z poprzednich lat
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ZbigniewG 21:37, 26 lis 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Aureospicata z poprzednich zdjęć wyszczuplony mocno urósł ale tylko w górę



oprócz kosmetyki w dolnej części ostanie dwa lata miał wycinane w czerwcu/lipcu boczne pędy wyrastające z pąka wierzchołkowego tam gdzie czerwone kropki, wiosną z gołego przewodnika wyrosną pędy boczne takie jak widać piętro niżej, z pąka wierzchołkowego wyrośnie następny odcinek przewodnika oraz kilka pędów bocznych które też wytnę w czerwcu itd aż już nie sięgnę albo bezie mi to obojętne a może drzewo zapamięta że ma rosnąć głównie w górę - doświadczenia naukowców pokazują że rośliny też się uczą i zapamiętują
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
juliad 16:51, 27 lis 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 8
ucinacie drzewka na święta? w sensie: czy zdarzyło wam się, że pielęgnowane przed dłuższy czas drzewko, w które włożyliście mnóstwo pracy i serca, po prostu scięliście i postawiliście w domu jako choinkę
____________________
Sonka 17:06, 27 lis 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
juliad napisał(a)
ucinacie drzewka na święta? w sensie: czy zdarzyło wam się, że pielęgnowane przed dłuższy czas drzewko, w które włożyliście mnóstwo pracy i serca, po prostu scięliście i postawiliście w domu jako choinkę

Prędzej by mi serce pękło.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ZbigniewG 17:29, 27 lis 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
a mi się zdarzyło z jodłą koreańską, zrobiło się zbyt ciasno więc przed wiosennym przesadzeniem góra poszła na choinkę a dół z jednym piętrem gałęzi przesadzony będzie robiony na kulkę

kto widział jak wygląda 20 letnia jodła koreańska zrozumie
właśnie wczoraj wstawiłem fokę u siebie
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonka 17:43, 27 lis 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Nie rozumiem, mam 20 letnią koreankę, jest to ładne drzewo, widać je trochę na zdjęciu z cyprysikami.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ZbigniewG 19:39, 27 lis 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Krysia nikt nie odmawia jej urody ale pożerała przestrzeń życiową jeszcze bardziej urodziwym więc wybór był prosty aczkolwiek bolesny
mam jeszcze dwie Silberlocke i jedną zwykła
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonka 20:15, 27 lis 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
ZbigniewG napisał(a)
Krysia nikt nie odmawia jej urody ale pożerała przestrzeń życiową jeszcze bardziej urodziwym więc wybór był prosty aczkolwiek bolesny
mam jeszcze dwie Silberlocke i jedną zwykła

Ah to, u mnie miejsca dostatek.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 20:15, 27 lis 2015


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
dubel
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies