Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Życie w wiejskim ogrodzie » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

Życie w wiejskim ogrodzie

Pszczelarnia 18:59, 19 lut 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mnie też się podobają te trawiaste alejki w warzywniku ale na razie poza moim zasięgiem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardener27 19:02, 19 lut 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Widzę Iwonko że masz dużo pracy u siebie bo często wpadam do Ciebie Mam nadzieję że uda Ci się zrealizować wszystkie plany w tym sezonie Pozdrawiam!
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Alisonek 22:28, 19 lut 2014


Dołączył: 05 lis 2013
Posty: 2771
Te trawiaste alejki w warzywniku to by było coś, ale jak pomyślę o tej ilości trawy do skoszenia to chyba wolę błotko po podlewaniu na grządkach i na dróżce
A co do kwiatków, to w tym roku chcę je wprowadzić do warzywnika, żeby mi nicienie marchwi nie pożerały i może jeszcze więcej ziół bo majeranka i mięta to troszkę mało
A może jak masz już tak wielki warzywnik to co powiesz na wężymorda czarny korzeń? (to jest ta mniej znana nazwa) może znasz?
Pozdrawiam wieczornie
____________________
w Oborze też mogą być ogrody :)
Gardener27 18:38, 20 lut 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Witaj Alu! Zaskoczyłaś mnie tym warzywem bo przyznam że nie słyszałem o nim wcześniej

Wężymord czarny korzeń (Skorzonera hispanica), roślina warzywna z rodziny złożonych, rosnąca dziko w środkowej i południowej Europie. W Polsce znana od XVII wieku, jest jednak warzywem mało popularnym. Roślina dwuletnia, posiadająca, długie, wąskie liście, posiada pęd kwiatowy z żółtymi kwiatami zebranymi w koszyczki. Wykształca, jadalny korzeń spichrzowy o długości około 30 cm, białym miąższu i czarnej lub brunatnej skórce. Miąższ zawiera mleczny sok farbujący na czerwono. Plamy na rękach można zmyć sokiem cytrynowym ale niezwykle trudno je usunąć z materiału.

W medycynie ludowej skorzonera była stosowana przeciw jadowi żmii i stąd pochodzi jej nazwa - wężymord. Korzenie są przyrządzane podobnie jak szparagi, po ugotowaniu stają się mączyste i kleiste. Zawierają około 20 % skrobi i cukrów, trochę witaminy C i witamin z grupy B. W 100 g znajduje się 180 mg potasu, 60 mg wapnia, 53 mg fosforu, 14 mg magnezu, 8 mg sodu i 1,2 mg żelaza.

Hm może się skuszę ......
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Alisonek 20:50, 20 lut 2014


Dołączył: 05 lis 2013
Posty: 2771
to była zagadka
Są pyszne, tylko potrzebują dobrze przekopanej gleby i może nawet lekko podwyższonej, coś jak kopiec, bo my musieliśmy je podkopywać żeby chciały z ziemi wyjść, niektóre miały pond 50 cm długości
____________________
w Oborze też mogą być ogrody :)
Gardener27 21:50, 20 lut 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Z tego co piszesz uprawia się je podobnie do szparagów Aż 50 cm .....? Mega! A jak je przygotowujesz do spożycia Masz jakiś swój ulubiony przepis z wykorzystaniem czarnego korzenia?
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Alisonek 21:56, 20 lut 2014


Dołączył: 05 lis 2013
Posty: 2771
my z paczuszek mieliśmy 2 duże kosze, takie jak od zbierania ziemniaków z pola
Gotuję je tak samo jak szparagi (woda z cukrem) i potem masełko i bułeczka, pod beszamelem też sa pyszne ale bardziej pracochłonne
Szparagi swoje też mam
____________________
w Oborze też mogą być ogrody :)
iwonaal 10:37, 21 lut 2014


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3905
Alisonek napisał(a)
my z paczuszek mieliśmy 2 duże kosze, takie jak od zbierania ziemniaków z pola
Gotuję je tak samo jak szparagi (woda z cukrem) i potem masełko i bułeczka, pod beszamelem też sa pyszne ale bardziej pracochłonne
Szparagi swoje też mam

Ala, przyjdę na nauki do ciebie.
____________________
Zakochana w ogrodach
Gardener27 16:06, 21 lut 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Szkoda że ja mam daleko do Gniezna bo bym też wpadł na naukę Brzmi to wszystko bardzo smakowicie Mniam!
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Alisonek 19:09, 21 lut 2014


Dołączył: 05 lis 2013
Posty: 2771
Myślę że warto spróbować ze skorzonerą
Ja sama dopiero co się uczę, więc nie przesadzajcie
____________________
w Oborze też mogą być ogrody :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies