Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cyprysik nutkajski - Chamaecyparis nootkatensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Cyprysik nutkajski - Chamaecyparis nootkatensis

ZbigniewG 20:54, 23 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
tego malucha jeszcze nie pokazywałem
Golden Waterfall


Green Arrow..........................................................................Strict Weeper z tyłu Jubilee
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonia_M 15:26, 05 sie 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, ale dotyczy cyprysika nutkajskiego pendula. Wiosną zobaczylam ze ma peknieta kore, ranka na 3 cm. Myslalam ze to z powodu nocnego wiosennego przymrozku. Posmarowalam to funabenem. A dzisiaj szok, zaczęłam sie przyglądać i teraz pojawiły sie nowe ranki. Co moze być przyczyną? Czy to jakiś ptak mi tak uszkadza korę? Czy jakiś robal? Nigdzie żadnego nie zauważyłam. Czy może się teraz coś stać z tym drzewem? Co mam z tym zrobić? Wstawiam fotki. Bardzo proszę o pomoc.

ZbigniewG 11:12, 10 sie 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Sonia to prawdopodobnie efekt nadmiaru opadów plus(ewentualnie) przenawożenie

soki rozsadzają korę
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonia_M 20:18, 10 sie 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Zbigniewie dziękuję za odzew. Pocieszyles mnie, że to nie jakaś choroba. Coś mam z tym zrobić? Może na wszelki wypadek zasmarowac funabenem żeby jakieś chorobsko grzybowe mu tam nie wlazlo.
ZbigniewG 20:24, 10 sie 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Sonia wskazane bo one żywicą się nie obronią
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonia_M 21:24, 10 sie 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Ok. Dzięki. Jutro z samego rana go wysmaruje. Szkoda, że dzisiaj już ciemno.
Dwa dni temu opryskalam go topsinem, bo w niektorych miejscach ma takie pojedyncze brazowe fragmenty. Myślę ze to mu sie tez przydalo. Tuje na wiosne tez mialy takie coś i po oprysku juz teraz sie pozbieraly ladnie.
ZbigniewG 16:53, 28 wrz 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Gloria Polonica coraz okazalsza




Jubilee
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
AlinaP 18:15, 27 sty 2021


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811

Bardzo lubię te drzewa.
____________________
Ala
Dwububajki 12:38, 07 mar 2021

Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 13
ZbigniewG napisał(a)
aktualne zestawienie

Pendula ...............................................................................

Klippert.......................................................................





Zbigniew, mam pytanie do Ciebie jako do praktyka cyrpysikowego: czy jesteś w stanie pokazać jakieś aktualne zdjęcia, głównie zależy mi na odmianach Klippert i Pendula?

W katalogu ZSP piszą, że Klippert: "Ma ładniejszy, bardziej wysmukły kształt i inne zabarwienie igieł niż starsza odmiana Chamaecyparis nootkatensis `Pendula`".

Nie widzę tego na (nielicznych) zdjęciach, wygląda szerzej i bardziej zwiewnie, ażurowo (na zdjęciach z dużej odległości trochę jakby miał "pióra").

Zdjęć Penduli jest bardzo dużo i w sumie często cyprysiki przyjmują różny pokrój, mniej lub bardziej wąski i mniej lub bardziej sterczący na boki. Klippert wydaje się szerszy a z tymi zwiewnymi (?) gałązkami jeszcze bardziej baśniowy.

Czy mając oba u siebie też masz takie odczucia?

Oraz czy tempo ich wzrostu jest zbliżone?
ZbigniewG 15:34, 08 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Prawdę piszą kolor ciut bardziej srebrzysty i pokrój ażurowy , jak bedzie dalej nie wiem


Pendula ogólnie zwisa ale lubi bałaganić na boki i bez pilnowania może być garbaty itp
na najstarszy gałęziach zwisają bardzo długie "warkocze"



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies