Gdzie jesteś » Forum » Jednoroczne » Żeniszek - Ageratum

Pokaż wątki Pokaż posty

Żeniszek - Ageratum

Lesiaczek 08:49, 19 lut 2016


Dołączył: 16 sty 2014
Posty: 10
dzień dobry, moim zdaniem jeszcze troszkę za wcześnie. z tego co podają producenci nasion i w książkach ogrodniczych to wysiew w marcu pod osłonami, w ciepłym inspekcie. sadzenie dopiero gdy miną przymrozki, maj-czerwiec. Pisze nawet, że nie szkodzi, że będą mieć już kwiaty.
Radzę poczekać jeszcze z 2 tygodnie, żeby ich potem nie wybujało.
pozdrawiam
____________________
asta6265 17:11, 20 lut 2016


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 281
Lesiaczek napisał(a)
dzień dobry, moim zdaniem jeszcze troszkę za wcześnie. z tego co podają producenci nasion i w książkach ogrodniczych to wysiew w marcu pod osłonami, w ciepłym inspekcie. sadzenie dopiero gdy miną przymrozki, maj-czerwiec. Pisze nawet, że nie szkodzi, że będą mieć już kwiaty.
Radzę poczekać jeszcze z 2 tygodnie, żeby ich potem nie wybujało.
pozdrawiam


Nie zgodzę się. To co piszą na opakowaniu, to jedno, a doświadczenie i własne obserwacje to drugie. Żeniszek wysiany w marcu zakwitnie Ci w czerwcu. Co roku sieję żeniszka z początkiem lutego i pierwsze kwiaty mam z początkiem maja.
Nigdy się nie wyciągają, są ładne i krępe i nie doświetlam. Wszystko zależy kiedy chcesz cieszyć się pierwszymi kwiatami.
____________________
Zapraszam - Anka Mój kawałek świata
amatorka 18:20, 21 lut 2017

Dołączył: 20 lut 2017
Posty: 33
Poradźcie co zrobiłam źle. Wysiałam nasionka żeniszka, przykryłam folią i systematycznie zraszałam. Bardzo ładnie wszystko wykiełkowało, więc zdjęłam przykrycie. Po kilku dniach wszystko przepadło.
Mam zamiar jeszcze raz siać bo jeszcze nie jest za późno, ale co zmienić żeby tym razem się udało?
MariuszG 19:30, 21 lut 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Być może trafiły się słoneczne dni i siewki zostały spalone przez słońce. Po zdjęciu przykrycia, jeśli rośliny stały np. nad kaloryferem, mogły w ciągu jednego dnia wyschnąć. Siewki nie wytrzymają przesuszenia. Mogły zostać przelane, albo zaatakowane przez chorobę grzybową. Spróbuj może wysiać jeszcze raz do podłoża przeznaczonego do wysiewów. Zawiera ono oprócz ziemi piasek, powinno być sterylne, zazwyczaj ma małą ilość nawozów, które nie są potrzebne siewkom. Tackę ustaw w widnym miejscu (jeśli żeniszki potrzebują światła do wschodów- nie wiem tego) ale nie w palącym słońcu. Próbuj, pewnie się uda. Przed wysianiem nasion w tą samą tacę możesz ją odkazić np. spirytusem. Powodzenia
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
amatorka 17:47, 23 lut 2017

Dołączył: 20 lut 2017
Posty: 33
Dziękuję
sieję ponownie
amatorka 11:25, 16 mar 2017

Dołączył: 20 lut 2017
Posty: 33
Tym razem moje siewki, trochę lepiej się mają
Kiedy należy je pikować?
MariuszG 21:37, 16 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Siewki pikuj jeśli wytworzą ładną drugą parę liści.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
amatorka 09:43, 17 mar 2017

Dołączył: 20 lut 2017
Posty: 33
To muszę jeszcze poczekać, na razie ta druga para liści jest mała. Myślę że i tak będzie zabawa z pikowaniem bo jednak to maluszki
Mam jeszcze pytanie: czy żeniszki lubią przesadzanie? bo ze względu na ograniczoną ilość miejsca chciałabym je na razie przepikować do jak najmniejszych wielodoniczek, a później ewentualnie w większe doniczki.
MariuszG 22:53, 19 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Rozsady generalnie lubią być pikowane kilka razy do większych pojemników, więc możesz je tymczasowo umieścić w niewielkich wielodoniczkach. One niestety dosyć szybko przesychają, więc trzeba pilnować podlewania. Nie możesz jednak trzymać ich w takich pojemnikach aż do maja. Kiedy zauważysz po wyciągnięciu rośliny z doniczki (np. w połowie kwietnia), że korzenie przerosły ziemię, musisz przesadzić żeniszki do większych pojemników. Będziesz musiała kontrolować ich stan i zadziałać we właściwym momencie
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
amatorka 18:39, 20 mar 2017

Dołączył: 20 lut 2017
Posty: 33

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Może tyle co mi jest potrzebne do obsadzenia klombu, uda mi się dopilnować
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies