Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malwesowe początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Malwesowe początki

malwes 15:34, 17 wrz 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Witam serdecznie,
Trzymając się tematyki wątków - przeklejam kilka informacji z mojego wątku i o samym projekcie będzie tutaj
Tak wygląda orientacyjny rzut działki

Tak wygląda widok z frontu domu (północ)

Tak ze wschodniego boku:

Tak z zachodniego:

I tak tył domu z tarasu (południe):
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
malwes 15:38, 17 wrz 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201

Ziemia raczej kwaśna (są skrzypy), chyba jest sporo azotu (pokrzywy) i jest z wierzchu taka bardziej gliniasta i po 30cm piaszczysta. Ale kapusta u sąsiada na polu rośnie

Tu trochę informacji nt tego, co chciałabym mieć (na razie tam jest perz i odkryte przy rozwożeniu humusu - maliny

- wiem, że bardzo lubię rośliny kolorowo-liściaste i trawy i iglaki i buki i klony....ogólnie bardziej gra kolorami liści i fakturami, kwiaty też ale trochę mniej - ogród kwiatowy to nie moja wizja
- wiem też, że nie chcę warzywnika
- wiem, że nie chcę żadnego oczka (i tak mało miejsca) choć jakaś fontanienka mnie kusi
- wiem, że chciałabym rabatę z ziołami
- mam piaskownicę 164x164 i 184m wysokości (ma daszek i folię spuszczaną) która na razie stoi tak mniej więcej parę metrów od zejścia ze schodów tarasowych z tyłu, lekko w prawo (patrząc ze schodów)
- mniej więcej w tym rogu co jest litera A chciałabym ustawić Ekokompostownik (sąsiad chciałby tam zrobić swój i tak się dogadujemy jakie miejsce najlepsze)
- chyba niekoniecznie musi być dużo drzewek owocowych
- nie przepadam za ostatnio modnym wysypywaniem rabat biało-czatnymi kamyczkami. Wolę korę lub węgiel
- nie chcę agrowłókniny - będę pielić
- koszę na razie cały teren i mam tam "zadbany" perz i trochę dosianej trawy - główny zamysł był taki aby nam się nie kurzyło na razie. Chciałabym nawodnienie automatyczne potem mieć. Mam też trochę pokrzyw i na tej ścianie między punktem C i D po usunięciu góry ziemi odkryłam oprócz pokrzyw niesamowicie owocujące maliny (już 2go rok, nie wiem co to za odmiana)
- między punktem D i A, na odcinku tak od D do tego znaczka 4m, po położeniu kostki = wyrównaniu terenu okazało się, że sąsiad ma bardzo różne poziomy działki i na odcinku tych kilkunastu metrów w jednym miejscu jesteśmy na równi a w drugim (bliżej wjazdu) on jest wyżej jakieś 30cm :/ - ogrodzenie to staaaaara siatka z archaicznym fundamentem i nad moją kostkę w tym miejscu "wiszą" korzenie bluszczu, wiciokrzewu, i mirabelek (sąsiad ma "lekki" bałagan roślinny). I tam na tych kilku cm między moim krawężnikiem od kostki a tą "pseudoskarpą" "poukładałam" rojniki - nie wiem czy z sensem.
- od drugiej strony (między C a B) stan siatki analogiczny - sąsiad ma obsadzone to wszystko rządkiem thui.
- między A i B - świeżo zrobiony betafence - sąsiad ma czyściutki trawniczek i kilka drzewek - tam u mnie tylko pokrzywa ewentualnie.
- wiem też, że chciałabym mieć kilka takich "miejsc", "stref", "schowków" - sama nie wiem jak to nazwać jeszcze ....no takie kąciki gdzieś "różnotematyczne".

To tyle
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
malwes 15:49, 17 wrz 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
I tu na razie pierwsza, pierwsza przymiarka
- wiem, że za dużo gatunków (wypisałam ewentualnie te, z których coś można wybrać)
- nie udało mi się zrobić żadnych "zakamarków"
- nie mam pojęcia co dookoła tarasu



1. Albies procera (jodła szlachetna) Gauca
2. Jałowiec Pfitzera Aurea
3. Potentilla fruticiosa (pięciornik krzewiasty) Princess Blink
4. Pinus nigra (sosna czarna) Brepo Pierrick Bregeon
5. Pinus mugo (sosna kosodrzewina)
6. Calluna vulgaris (wrzos pospolity) Silver Knight
7. Juniperus horyzontalis (jałowiec płożący) Blue Chip
8. Jałowiec Xpfitzeriana Gold Star
9. doradzony przez Was ekran z cisów Fastigiata Robusta
10. Skarpa z rozchodnikami
11. Hortensja ogrodowa Sybilla
12. Hortensa - jakaś niebieska?
13. Hortensja bukietowa Grandiflora
14. Hortensja bukietowa Limelight
15. Hosty (funkie różne)
- Minuteman
- Patriot
- Wide Brim
- Frances Williams
16. Jałowiec chiński Kuriwao Gold
17. Śliwa wiśniowa "Pissardii"
18. Hosta Sum&Substana
19. Trzmielina Fortunea SunSpot
20. Klon palmowy Dissectum Nigrum
21. Primula japonica - pierwiosnek japoński
22. Heuchera (żurawka) Chocolate Ruffles
23. Brunnera Macrophylla Jack Frost
24. Rabata ziołowa
25. Obecne maliny
26. Porzeczka czerwona i biała
27. Bukszpan wiecznie-zielony
28. Trzęsica modra Veriegata
29. Festuca Glauca (kostrzewa sina)
30. Carex Buchanani (turzyca Buchanana)
31, Jakiś soliter.

Prosiłabym o Wasze odczucia:
- czy ten kierunek jest w ogóle dobry
- czy te rośliny mają sens (starałam się patrzeć na nasłonecznienie)
I co Wy ogólnie na to?
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Pwl 18:04, 17 wrz 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925


Nie chcesz się od tej strony odgrodzić? Ja dałbym od prawej strony aż do początku garażu sąsiada
szpaler świerków serbskich. Dalej mogą być bardzo dobre thuje szmarady albo brabanty które są
nieco jaśniejsze, ale mają minus bo szyszkują i jak nie są trzymane w ryzach to mogą wyglądać
tak sobie, plus że bardzo szybko rosną i nie są wymagające jeśli chodzi o podłoże. Fajny projekt
przygotowałaś ale.. może skoncentruj się na podstawach, co będzie dominowało i co będzie tego
uzupełnieniem. Na moje oko trochę za dużo kolorów i faktur, może Ci się potem nie podobać bo
wszędzie będzie pełno 'wszystkiego'. Od strony wschodniej trzeba jakoś powstrzymać dżunglę
od sąsiada, mógłby to rozwiązać wyżej wkopany krawężnik jak przy domu wzdłuż całej siatki.
Wracając jeszcze do widoku z tarasu, w prawym boku działki można pomyśleć nad drzewem.
Zakryje chałupę i ten balkon W planach masz jodłę, też mi się podoba ale choruje na
przędziorka i nie ma mocnych aby tego nie złapała. Pomyśl jeszcze nad nią. Przy samym
tarasie dobrze wyglądałby np. rządek z miskantów zebrinusów, będą się ładnie wychylały
zza barierki. To chyba tyle co mi się nasunęło mam nadzieję że jakoś Ci to pomoże albo
rozwiąże niektóre wątpliwości
____________________
paweł
malwes 19:17, 17 wrz 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Pawle - dzięki za sugestie.
Tak, chciałaby się odgrodzić ale myślałam o puszczeniu na ten panel w.trójklapowego, powojników i może kiwi. Ponieważ od strony jednego sąsiada mam już rządek tuj, sama chcę od frontowej strony ekran z cisów, jak radzili forumowicze i Danusia, od drugiej strony krzaczyska sąsiada i nie chciałabym już tutaj wysokich iglaków, żeby nie mieć takiej monotonii z 4 stron.
Ilość gatunków oczywiście ograniczę.
Nad jodłą pomyślę w takim razie.....a może mógłbyś doradzić coś innego?
Miskanty fajny pomysł! Dziękuję
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Pwl 19:43, 17 wrz 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Doskonale rozumiem, byłoby efekt pudełka i wysokie rośliny z każdej strony. To co chciałabyś
puścić zrzuca liście na zimę i od listopada do maja nie byłoby tam nic. Też niedobrze..z takich
niższych może rozwiązaniem będzie zielony bluszcz?. Inną opcją ale kosztowną to też szpaler
z cisa. Zamiast jodły, jeśli lubisz to może Buk, Tutaj są zdjęcia i opis. Odległość jest akurat
i w rogu może być jakieś drzewo dla zakrycia domu sąsiada. Jeśli podoba Ci się także to np.
miłorząb lub tulipanowiec albo któryś z klonów. Z Jodłą można zaryzykować.. trzeba tylko
pamiętać o pryskaniu na wiosnę i potem za jakiś czas ponownie. U mnie jodła niestety od
czerwca jest zainfekowana i nawet opryski niewiele tu pomagają, ma już ponad 2 metry i
trudno się pryska. Nieleczona może nawet cała uschnąć, tak z nią bywa.. ale jest ładna
____________________
paweł
Sebek 21:06, 17 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Rady Pawła są bardzo dobre - rzeczywiście zamiast jodły daj drzewo - np. purpurowy buk.


Mi jakoś też nie bardzo pasuje soltier w trawniku

Hortensje dałbym tylko jedną odmianę - limelight

za prymulkami posadziłbym jakieś miskanty - bo będzie tam smutno potem.

Między tymi bylinami (21-23) posadziłbym jakieś formy pienne - trzmielinę np.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:25, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
malwes napisał(a)
I tu na razie pierwsza, pierwsza przymiarka
- wiem, że za dużo gatunków (wypisałam ewentualnie te, z których coś można wybrać)
- nie udało mi się zrobić żadnych "zakamarków"
- nie mam pojęcia co dookoła tarasu



1. Albies procera (jodła szlachetna) Gauca
2. Jałowiec Pfitzera Aurea
3. Potentilla fruticiosa (pięciornik krzewiasty) Princess Blink
4. Pinus nigra (sosna czarna) Brepo Pierrick Bregeon
5. Pinus mugo (sosna kosodrzewina)
6. Calluna vulgaris (wrzos pospolity) Silver Knight
7. Juniperus horyzontalis (jałowiec płożący) Blue Chip
8. Jałowiec Xpfitzeriana Gold Star
9. doradzony przez Was ekran z cisów Fastigiata Robusta
10. Skarpa z rozchodnikami
11. Hortensja ogrodowa Sybilla
12. Hortensa - jakaś niebieska?
13. Hortensja bukietowa Grandiflora
14. Hortensja bukietowa Limelight
15. Hosty (funkie różne)
- Minuteman
- Patriot
- Wide Brim
- Frances Williams
16. Jałowiec chiński Kuriwao Gold
17. Śliwa wiśniowa "Pissardii"
18. Hosta Sum&Substana
19. Trzmielina Fortunea SunSpot
20. Klon palmowy Dissectum Nigrum
21. Primula japonica - pierwiosnek japoński
22. Heuchera (żurawka) Chocolate Ruffles
23. Brunnera Macrophylla Jack Frost
24. Rabata ziołowa
25. Obecne maliny
26. Porzeczka czerwona i biała
27. Bukszpan wiecznie-zielony
28. Trzęsica modra Veriegata
29. Festuca Glauca (kostrzewa sina)
30. Carex Buchanani (turzyca Buchanana)
31, Jakiś soliter.

Prosiłabym o Wasze odczucia:
- czy ten kierunek jest w ogóle dobry
- czy te rośliny mają sens (starałam się patrzeć na nasłonecznienie)
I co Wy ogólnie na to?


Dobór roślin niezły, ja bym się tylko przyczepiłą do pięciorników - one tylko na zdjęciach dobrze wychodzą- nie warto ich sadzić, w ich miejsce lepiej inne krzewy (Spirea japonica "Goldmund" na ten przykład. Podobnej wysokości a wkulkę można przyciąć. Wierz i na słowo - nie warto sadzić pięciorników

Ponieważ linie są proste, przy tarasie można wykroić prostokątne rabaty, prowadząc je od opaski, ale szerzej w prawo od tarasu.
Dołozyłabym miskanty, będzie efektowniej
Nieźle poszło. Analiza nasadzeń jest utrudniona troszkę, bo małe cyferki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:31, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Od sąsiada jestem za wysłonięciem, najwyżej daj inne tuje np. żółte, żeby było nie tak jednakowo i będzie weselej. Natomiast kiwi, czy winobluszcz zasłoni tylko do pewnej wysokości, na którą się będzie wspinał i koniec. Poza tym wlezie sąsiadowi na dach a nie dasz rady go potem trzymać w ryzach.
Dlatego polecam jednak iglaki. Cis na ten kawałek bedzie za niski, należy posadzić tak jak radzi Paweł, albo po całości żółte tuje (Aureosoicata. Yellow Ribbon) albo choiny kanadyjskie (chyba za niskie)
Brabanta bym odradzała, lepiej już Smaragd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Neska 18:56, 18 wrz 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
Ja sadziłam w tym roku Smaragdy. Fajnie wyglądają takie zielone kolumny. Danusia pisze o miskantach i jak zwykle ma rację. Posadziłam mojego zebrinusa i się zakochałam. Wygląda cudnie.
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies