Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 22:40, 15 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Witaj Ewo róża przy tarasie to Emelie, moim zdaniem nie nadaje się dla pedantycznych ogrodników, strasznie się sypie a kwiaty są bardzo krótkotrwałe, ale lubię ją za czerwcowy wysyp kwiatów, za zapach i to że prócz skoczka rózanego nic jej nie atakuje
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 13:59, 17 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
znalazłam zdjęcie portretowe tej róży:
w tej formie najbardziej ją lubię, wygląda tak delikatnie

i w pełnym rozkwicie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
ElaS 17:39, 18 lis 2019


Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1043
Hej Zuzanno
Imię masz piękne. Kwiaty w ogrodzie - urocze. Wszystkie, moje klimaty. A ta lwia paszcza wysoka - wymiata. Kupuje w przyszłym sezonie, koniecznie.
Hmm, areał do zagospodarowania fiu, fiu. Prawdziwe wyzwanie. Oj, będzie się działo.
____________________
Malwowy ogród
antracyt 18:12, 22 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Zawiesiłam na czas zimy prace w ogrodzie i dumam usilnie nad rabatą różaną.
Plan poszerzenia jej powolutku się w głowie układa, ale mam jedną zagadkę, której rozwiązanie rozjaśni mi kilka spraw. Może ktoś mi pomoże.
Mam na tej rabacie pomyloną różę. Mimo, że liczyłam na inny efekt bardzo ją polubiłam, ale nie wiem co to za jedna i dodatkowo mam podejrzenia, że zamiast rabatowej zamierza być pnącą. Jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą to dostanie w prezencie obelisk, ale jeżeli okaże się, ze jest to jakaś ekspansywna róża okrywowa, to będę musiała ją przesadzić.
Na początku kwitnienia wygląda tak:

nie pachnie, kwiaty utrzymują się bardzo długo (najdłużej ze wszystkich moich róż), potem przebarwiają się tak:

Nie powtarza kwitnienia. Zdjęcia powyżej są z czerwca, a to pod spodem pokazujące spore przyrosty zrobiłam pod koniec lipca - stąd moje przypuszczenie, że to może być róża pnąca

Może ktoś ją rozpoznaje?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
ewsyg 19:07, 22 lis 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Nie znam tej róży.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Anda 12:18, 23 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33427
Również nie znam. Myślę, że to jest róża pnąca, raczej nie jest różą historyczną.
Plusem tej róży jest to, że ma miękkie pędy. Lepiej ją wtedy prowadzić po obelisku. Najlepiej prowadzić spiralnie, tak, żeby pędy układały się możliwie poziomo. Wtedy kwitnienie będzie bardziej obfite. Widać, że róża w pierwszym kwitnieniu na przewieszających się pędach wytwarza dużo pąków. Możliwe, że jak będzie starsza, to będzie powtarzać kwitnienie w sierpniu lub wrześniu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 12:59, 23 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Dzięki za odpowiedź, potwierdziłaś moje przypuszczenia. Co do powtórnego kwitnienia, to wolałabym, żeby go nie było. Kiedy ona na początku czerwca zaczyna kwitnienie, to reszta rabaty dopiero zaczyna się budzić i ten jej kontrowersyjny kolor jest jedyną i to dość intensywną ozdobą rabaty. Kiedy reszta kwitnących się rozkręca, ona już zmienia kolor i zaczyna wpasowywać się w gamę kolorystyczną dominującą na rabacie. Gdyby miała powtarzać kwitnienie, to byłby spory zgrzyt kolorystyczny. Zaczynam poszukiwania obelisku
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 13:13, 23 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33427
Możesz do niej dosadzić jakiegoś powojnika, np. po drugiej stronie obelisku. Jedyny kolor to chyba biały, bo nic innego do tego koloru róży by raczej nie pasowało
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 13:35, 23 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Mam zimę na przemyślenia Całej rabacie dojdzie 90cm głębokości i ta róża to dopiero początek. Sen z powiek spędza mi jeszcze przesadzenie 2 piwonii i ketmii, które rosną za blisko tui (resztę posadziłam już w bardziej przemyślany sposób). Boję się naruszyć korzeni żywopłotu a z drugiej strony na piwonii bardzo mi zależy, bo to po mojej babci jeszcze. No cóż, takie dylematy pojawiają się, kiedy trzeba naprawiać błędy pierwszych nasadzeń.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
ElaS 22:11, 24 lis 2019


Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1043
A ta Twoja róża, to może Rumba?
Wprawdzie Rumba, to okrywowa ale mojej okrywowej (innej), też porosły basiory.
____________________
Malwowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies