Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 17:49, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Witajcie Od wiosny zbieram się do założenia tego wątku, ale dopiero teraz po zakończeniu sezonu ogrodowego znalazłam na to czas. Nasz ogród (wraz z domem) do tej pory zajmował ok 1000mkw, a tej wiosny powiększył się o kolejne 1000m. Od dawna podobały mi się ogrody angielskie z różami i malwami oraz swojskie wiejskie gdzie królują kosmosy, lwie paszcze, kocanki i piwonie, takie z babcinego podwórka. W starej części ogrodu, który zaczął powstawać w 2016 roku starałam się od początku stworzyć właśnie taki klimat. Okazało się jednak, że nadmiar koloru zaczął mnie męczyć i dla wyciszenia powstały również rabaty bardziej zielone.
Żeby nie zanudzać samymi opisami wspomogę się foto relacją
Takie znalazłam najstarsze zdjęcia z 2016 - już widać zamiłowanie do wiejskich klimatów - pierwsze pojawiły się w ogrodzie cynie, słoneczniki, nasturcje i lawenda.



W tym roku starsza część ogrodu prezentowała się już trochę inaczej.
To jest widok z tarasu, gdzie w czerwcu króluje róża wraz z irysami, a potem winobluszcz z ziołami


____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:27, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Tył i lewa strona ogrodu to części najbardziej kolorowe.
Oto strona lewa - moja różanka, róż jest na niej wprawdzie tylko pięć, ale początkowe założenie było trochę inne i nazwa została.


____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:54, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
A teraz tył - mój ukochany kolorowy wiejski misz masz, kwiaty i krzewy ozdobne mieszają się z roślinami użytkowymi, papryczką cayenne, pomidorami koktajlowymi, szczypiorkiem


____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 19:05, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Teraz trochę spokojniejszych rabat,
nazywana przez mnie leśną - rabata pod drewutnia, połączona wizualnie z grujecznikiem i kasztanem jadalnym



____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 19:23, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Otoczenie domu w zależności od nasłonecznienia zdobią lawendy


oraz rabata z hostami

a w przedogródku króluje zieleń z bielą

W starej części ogrodu mamy jeszcze kilka drzewek i krzewów owocowych, skrzynie z warzywami, ale bardzo lubię kiedy dzieci z rabat kwiatowych mogą wyjadać poziomki czy maliny. Staram się prowadzić ogród ekologicznie, bez użycia chemii, dlatego nie boję się takiego połączenia części użytkowych z ozdobnymi. Staram się żeby dzikie stworzenia czuły się w tym ogrodzie jak najlepiej
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 19:33, 12 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
A teraz czas na nową część ogrodu - na razie wygląda ona tak

ale oczami wyobraźni widzę tu mini sad ze starymi odmianami jabłoni, krzewami owocowymi, warzywnikiem, niedużą szklarnią, kilkoma różami z których płatków będę robiła konfitury, domek ogrodnika a do tego marzą mi się 2 niewielkie ule... ale na razie pozostanie to w fazie projektu, ponieważ planem na najbliższe 2 lata jest przywrócenie ziemi po uprawach zboża do równowagi biologicznej.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 08:48, 13 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33132
Witaj Zuzanno Ogród zapowiada się pięknie. Bardzo lubię pokazane przez Ciebie rośliny a przede wszystkim wiejskie i naturalne klimaty.
Dobrze, że w nowej części najpierw chcesz doprowadzić glebę do porządku. To podstawa
W jakiej części Polski mieszkasz?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 09:06, 13 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Jak miło, ze to własnie Ty Ewo napisałaś jako pierwsza, od dawna śledzę Twój wątek ogrodowy i chłonę wiedzę dotyczącą róż Zapomniałam napisać, że jestem z Wielkopolski, mieszkam pod Kórnikiem.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 09:13, 13 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33132
Cieszę się, że mój wątek komuś się przydaje

Kórnik znam oczywiście. Piękne arboretum. Z wyborem drzew nie będziesz miała pewnie problemu Już dawno tam nie byłam. Pochodzę z Wrześni, a to prawie rzut beretem
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 09:24, 13 lis 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11338
Arboretum kórnickie to cudowna inspiracja, jak tylko zastanawiam się nad jakimś drzewem do ogrodu to wybieram się na długi spacer i oglądam jak będzie wyglądało za kilkanaście lat Jak będziesz odwiedzała rodowe strony to zapraszam na kawę
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies