Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z lustrem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z lustrem

Gardenarium 20:49, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie Zbyszka postawione jest nieprecyzyjnie:

"A tak zapytam z ciekawości Danusiu. Chodzi mi o nawadnianie. Czy możesz z grubsza określić ile wody w ciągu sezonu albo w ciągu doby czy miesiąca zużyje jeden stryskiwacz ? Po prostu chciałbym porównać czy to finansowo bardzo boli w stosunku do podlewania wężem" .

Ale wiem o co Zbyszkowi chodzi. Bo dokładna odpowiedź na pytanie nic Zbyszku Ci nie da. Ważny nie jeden spryskiwacz, a wszystkie spryskiwacze w danym ogrodzie i ich łączne zużycie wody.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 20:55, 11 paź 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
obejrzałam, pięknie te brzozy podsadzone tą trawą i te czerwone berberysy, bardzo mi się podoba ta rabata jutro czekam na kolejne strony
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
shrekol 20:55, 11 paź 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Danusiu całkowicie się z tobą zgodzę ale żeby policzyć wszystkie zraszacze to trzeba znać wydajność każdego dla tego nie mając zaprojektowanego podlewania w ogrodzie całkowitego zużycia się nie da
____________________
Gardenarium 20:59, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zużycie wody przez system nawadniający.

Wyjaśnienie:

W systemie nawadniającym nie chodzi tylko o zużycie wody, ale przede wszystkim o jej równomierne rozporowadzenie na całej powierzchni. Możesz wykonać takie doświadczenie:

Na fragmencie trawnika lub innej powierzchni zakop plastykowe kubki co 0,5 metra.
I spróbuj podlać to przy pomocy węża i przy pomocy konewki z sitkiem. I zobaczysz różnicę. Z węża będą w kubkach różne ilości wody, a przy sitku będą już bardzo zbliżone. Natomiast jeśli na tej powierzchni byś założył odpowienią ilość zraszaczy, to we wszystkich kubkach będzie ta sama ilość wody (oczywiście przy prawidłowym rozmieszczeniu zraszaczy).

Jeśli chodzi o ten ogród, to przewidywane zużycie wody na jedno podlewanie wynosi około 4m3.
Przyjmuje się, że system w sezonie pracuje około 100-120 dni, co daje nam około 400m3 wody.

Wiadomo, można wcale nie podlewać i jakieś drzewa będą żyły, ale jaki będzie ich wzrost i kwitnienie? Wiecie sami, gdy całe lato nie podlejecie trawnika lub rabat. Rośliny tylko wegetują, czyli ledwo żyją.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:02, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
shrekol napisał(a)
Danusiu całkowicie się z tobą zgodzę ale żeby policzyć wszystkie zraszacze to trzeba znać wydajność każdego dla tego nie mając zaprojektowanego podlewania w ogrodzie całkowitego zużycia się nie da


W jednym krótkim poście nie da się wyjaśnić zasady działania systemu, wiedzę zdobywa się latami doświadczeń i odpowiednimi szkoleniami.
Zużycie na ten konkretny ogród podałam wyżej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:04, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
monteverde napisał(a)
obejrzałam, pięknie te brzozy podsadzone tą trawą i te czerwone berberysy, bardzo mi się podoba ta rabata jutro czekam na kolejne strony


Aniu, jutro postaramy się udokumentować dalszy ciąg prac.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
shrekol 21:04, 11 paź 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Danusiu dokładnie tak jak wcześniej pisałem Zbyszkowi, podlewając zraszaczami woda leci równomiernie w to samo miejsce a nie jak z węża..... i jak ogród już starszy to jak żaru z nieba nie ma mozna dzięki takiemu równomiernemu podlewaniu można podlewać co drugi dzień. ale podsumowując nie da sie ukryć korzyści z systemu czasu jak i możliwości podlewania w porze gdzie jest najmniejsze parowanie i woda wykorzystywana jest tylko przez rośliny!!!!!
____________________
profus 21:07, 11 paź 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
gardenarium napisał(a)

....
Jeśli chodzi o ten ogród, to przewidywane zużycie wody na jedno podlewanie wynosi około 4m3.
Przyjmuje się, że system w sezonie pracuje około 100-120 dni, co daje nam około 400m3 wody.
.....



Czy to nie jest pomyłka? 400 m3 na sezon ?

Jestem w szoku.

Co prawda nie mam jeszcze podlewania automatycznego, ale podlewam trawnik najwięcej na całym osiedlu. W upały nawet co dzień. Nie zraszam ale tak ze 2 - 3 h.

Przez 3 sezony wody ogrodowej zużyłem 170 m3.
____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Gardenarium 21:08, 11 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak jest Przemku, wiesz o co chodzi. Inwestor, który nie ma głowy do ogrodu i jego potrzeb jest wyręczony w tej pracy, a pieniądze włożone w rośliny procentują pięknym kwitnieniem i szybkim wzrostem oraz bujnym wyglądem całego ogrodu, o ślicznym trawniku nie wspomnę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
shrekol 21:25, 11 paź 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
gardenarium napisał(a)
Tak jest Przemku, wiesz o co chodzi. Inwestor, który nie ma głowy do ogrodu i jego potrzeb jest wyręczony w tej pracy, a pieniądze włożone w rośliny procentują pięknym kwitnieniem i szybkim wzrostem oraz bujnym wyglądem całego ogrodu, o ślicznym trawniku nie wspomnę.


Zgadza się niestety rośliny żyją więc nie da się nic oszukać jak zaoszczędzi ktoś na wodzie to ma efekty mizernych roślin W przyrodzie nic sie nie da oszukać
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies