Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :)

Agacia 14:38, 14 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Witajcie,
borykam się z dylematami kompozycyjnymi. Ogrodowisko otworzyło mi oczy na wiele spraw i już się cieszę na pracowitą wiosnę. Tym razem (skoro i tak mam przerabiać niemal wszystko co do tej pory zrobiłam ) chciałabym to zrobić naprawdę dobrze. Dlatego proszę, wypowiedzcie się w temacie części wypoczynkowej mojego ogrodu. Oto jego plan, chodzi o numery 16,17,18,22, strona południowa :



Nr 16 może do powiększenia.
Numer 18 to w tym roku tylko pojedynczy pasek słoneczników, ale chciałabym jednak pasek poszerzyć i posadzić coś na stałe, najlepiej zimozielonego.
Numer 17 to kompletna porażka: kilka przypadkowych nasadzeń do przemyślenia, połowa ma się średnio, już wiem, że od agrowłókniny, którą na wiosnę usuwam!
Numer 22, od którego może dziś zacznę, to część o rzut beretem od tarasu i największa 'rabata' w moim niewielkim ogrodzie. Co myślicie o tej kompozycji? Co zmienić? Co dodać? Co przesadzić? Może coś na obwódkę tuż za rollborderem? Może dokupić na tył większe rośliny? Może jakieś pnącze, które szybko zrobi tło na płocie? (ale co wtedy z malowaniem....).

Ogólnie jak widzicie roślinki są młode, wszystkie sadzone w tym sezonie, więc nie ma problemu z przesadzaniem. Czekam na propozycje i opinie Nadmieniam, że największą kulę po lewej - świerk kłujący - kupiłam jako jodłę koreańską, w związku z docelowymi rozmiarami świerka chyba należy go stąd usunąć?







Rośliny, którymi dysponuję i mogę wsadzić/przesadzić

iglaste:
świerk pospolity little gem
choina kanadyjska jeddeloh
cisy: semperaurea, summergold, fairview
jałowce: pospolity 'green carpet', chiński 'blue alps', chiński 'kaizuka veriegata', sabiński 'knap hill'
jodły koreańskie: 'blauer eskimo', 'blue magic' obie szczepione na pniu (ok 30cm) + jedna, którą kupiłam jako koreankę, ale stwierdzam, że to jest świerk kłujący! na razie w postaci kuli o średnicy 70cm, Jezu, jak wielki on mi wyrośnie i jak ja mogłam go pomylić z jodłą koreańską?! (no cóż, tak miał napisane na metce...)
jodła kaukaska/normandzka
modrzew europejski 'repens' (szczepiony na ok.120cm)
sosna bośniacka 'compact gem'
kosodrzewiny (ale to naprawdę b.małe, 10-15cm sadzonki): 2xpumilio, 1xmughus, 3xmontana
świerk biały 'echiniformis'
świerk pospolity 'barryi'
świerk kaukaski 'tom thumb gold' szczepiony na pniu (ok 40cm)
świerk pospolity 'acrocona'
świerk pospolity 'will's zwerg'
3 x świerk conica (średni, mniejszy, najmniejszy; średni to daisy's white)
thuja occ.'golden tuffet' (jedyna roślina, której bez sentymentu bym się pozbyła)
thuja plicata 'whipcord'

liściaste:
abeliofylum koreańskie
1x bukszpan
jaśminowiec wonny
4x hebe
trzmielina
wierzba 'hakuro-nishiki' krzew
winobluszcz pięciolistkowy (wciąż w donicy)
szczodrzeniec wczesny 'allgold'
irga wczesna 'boer'
irga purpurowa 'variegatus'
pięciornik krzewiasty 'pink queen'
janowiec/żarnowiec lidyjski
powojnik mandżurski
skimmia (w sumie chyba ją posadzę do rododendronów)
teraz kupiłam ok.100 cebul, głównie białych (krokusy, narcyzy, tulipany, szafirki)
2x wrzosy (zielony, różowy)
2x karmnik ościsty (jasny, ciemny)
____________________
~ W ogrodniczkach ~
EkspertLeroy... 19:54, 14 paź 2011

Dołączył: 07 lip 2011
Posty: 82
Zapowiada się ładny ogórd Swierk Kłujący dochodzi do rozmiarów 30-40 metrów wiec chyba zrobiłby sąsiadom niezłą niespodziankę za pare lat
Gardenarium 20:59, 14 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agatka, na pewno trzeba poszerzyć wszystkie rabaty (nr 16 i 18). narożna rabatka 22 jest kolekcją roślin iglastych, ładnych z osobna ale razem jest zbyt smutna

Wykop świerka kłującego stąd, bo po latach tylko on będzie na tej rabacie, ewentualnie coś pod nim, ale kiepskie warunki będą pod koroną. Tylko, że ja nie widzę tej kuli świerka kłującego. A pokaż go z bliska

Zdecyduj się na jedno drzewo w rogu, ale nic mi nie pasuje z Twojej listy. Dopiero pod nim trzeba dodać hortensje i resztę zaplanować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:09, 14 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tej rabacie narożnej 1 soliter i góra 3-4 gatunki po kilka sztuk.

Możesz posadzić sosnę, która rośnie większa i zrobić wrzosowisko, ale wrzosowisko - a nie pojedyncze wrzosy. Popatrz na ściągę - identyczny układ.
Jest tam sosna bośniacka, 7 berberysów, kilka kosodrzewin i 5 odmian wrzosów i wrzośców.
Plus miskant i Picea pungens "Glauca Globosa" dla innego koloru.

O to chodzi w tym wszystkim, żeby nie kupować pojedynczych roślin




Druga strona w tym ogrodzie



Inne przykłady



Tu widać potęgę świerka kłującego







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:11, 14 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oto przykład rozmieszczenia plam roślin

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agacia 19:32, 16 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Danusiu!
Rzeczywiście, ubrałaś w słowa to czego ja nie mogłam określić - 'kolekcja' to jest dobre określenie

Twoje posty przeczytałam już wcześniej, ale potrzebowałam czasu, żeby to przemyśleć. Sądzę, że z przerzedzeniem tej rabaty nie ma problemu, zresztą nie jestem pewna czy te 'okazy' byłyby w takim zagęszczeniu właściwie wyeksponowane. Na pewno powiększę pozostałe rabaty, więc choćby vis a vis tarasu będzie na przesadzenia dość miejsca. Czy powiększać jeszcze teraz czy zostawić tą robotę na wiosnę? Trawnik wycinać i przenosić czy odłożyć na kompost?

W rogu rośnie jodła kaukaska (piękne przyrosty!)

Posadziłam ją tu ponieważ to osłonięte miejsce, a podobno (dowiedziałam się już po zakupie) ma tendencje do przemarzania. To wg opisów średnie drzewo, ale nie widziałam jej na żywo. Myślisz, że jest za duża na to miejsce? W sumie mogłabym przesadzić ją w drugi róg , czyli nr 16, a tu kupić coś starszego i już wyższego, co narzuci ton temu miejscu.

Co do wrzosów Cóż...trochę boję się tylu kolorów. Chętnie ograniczyłabym się do dwóch, białego i delikatnego różowego. O ile srogie zimy (jestem w Białegostoku) nie są przeszkodą. Czy zamiast wrzosów mogę zastosować inną roślinę okrywową?

Wiele pytań, ale wiesz, mam teraz kompletny mętlik w głowie Na plus oczywiście, dodałaś mi odwagi, żeby powiększyć nr 18!

Co do drzewka vel.jodła koreańska (tylko się nie śmiejcie!):

To świerk, nie?
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 18:46, 18 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Myślę nieustannie Wg starej dobrej zasady 'od ogółu do szczegółu'. Zastanawiam się nad kształtem rabat do powiększenia.

Tą pod siatką (nr 18 na pierwszym zdjęciu w wątku) wychodzi mi żeby zostawić prostą (za dużo falek i zawijasów chyba by było), i poszerzyć ją, może nawet na cały metr? Dać tam pod samą siatką na wysokość ogrodzenia zimozielone z ładnymi jasnymi przyrostami, a przed nie jakieś ozdobne.



Omawianą we wcześniejszych postach rabatę z 'kolekcją' iglaczków (nr 22) zostawić w obecnym kształcie, ale zmienić nasadzenia; Dokupić w róg już duże drzewko (ok 2m, docelowo max 3-4) jako główny punkt programu, ciemnozielone.

Powiększyć rabatę nr 16, tylko jak? (tak przy okazji, na zdjęciach widać zarys rabaty przy tarasie - dziś zebraliśmy kamienie i wyrzuciliśmy agrowłókninę ).

wersja nr 1 na kształt lewej narożnej rabaty w projekcie pokazanym przez Danusię:


wersja nr 2, taki sam kształt, tylko łagodniejszy łuk:


wersja nr 3


Skłaniam się ku wersji nr 1, ale nie wiem czy te fale nie wprowadzą zamieszania i nie zmniejszą optycznie powierzchni...

Jeśli chodzi o nasadzenia to pociągnęłabym prostopadle do końca rabaty jeszcze te parę smaragdów, w środek znów jakieś wyższe drzewko (to jedyny róg na działce bez kabli w powietrzu i kusi mnie żeby strzelić jakieś 'prawdziwe' drzewo, jeśli wiecie co mam na myśli (tzn.takie 5m). Nie wiem tylko co na to sąsiedzi, bo cień by im rzucało...
____________________
~ W ogrodniczkach ~
justi 19:21, 18 paź 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Ja bym zrobiła wersję nr 2, ale to tylko moje zdanie. Jeszcze pomyślałam o kole żwirowym, ale chyba już nie pasuje, bo na przeciw jest jakieś kółko.
Albo jeszcze coś takiego zrobić, żeby te dwie rabaty na przeciw siebie miały ten sam kształt, wtedy trawnik byłby ładnie wyeksponowany.


____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Sebek 22:32, 18 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pierwsza wersja mi się podoba
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
profus 23:15, 18 paź 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Dla mnie też I wersja najlepsza.
____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies