Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Martka 22:09, 09 sty 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Mimo wszystko lubię posiadaczy ogrodu i wolę "ten typ" od posiadaczy zaśmieconych działek. Jeśli ktoś nie ma talentu do ogrodu, to może ma do innych rzeczy i dobrze nam wyleczy dzieci? A może miłość do ogrodu przyjdzie z czasem?

Gruszka_na_w... 22:11, 09 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Nigdy się nie zastanawiałam, ile pieniędzy jest wart mój ogród. On i tak jest dla mnie bezcenny, ale w kategoriach zupełnie pozaekonomicznych.


sylwia_slomczewska napisał(a)
Tylko, że osoby, które same nie pracują we własnym ogrodzie, same nie zakładały i go nie pielęgnują to dla mnie nie są ogrodnicy tylko posiadacze ogrodu


Nie wartościowałabym tego. Raczej doceniłabym fakt, że ktoś miał potrzebę otoczenia się miłą dla oka przestrzenią. Powodów tego, że nie mógł zająć się pracą w ogrodzie może być wiele.
Zresztą sama siebie też nie określiłabym mianem ogrodniczki. Ogrodnik to dla mnie ktoś osiągający dochody z sadzenia i uprawy roślin ozdobnych. My raczej należymy do grupy hobbystów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kordina 22:31, 09 sty 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Jak to możliwe, że wszystkie macie rację?
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Martka 22:38, 09 sty 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
To właśnie, o czym piszesz, Haniu, jest powodem, dla którego tu nie rzucamy kwotami rabat, a zachwycamy się ich pięknem bądź wymieniamy uwagami, opiniami, doświadczeniami. Chodzi o wartość pozamaterialną, która też jest wartością Wycena może mieć znaczenie w przypadku sprzedaży domu z ogrodem, ale zasadniczo i na szczęście tym nie musimy się zajmować
Gruszka_na_w... 22:47, 09 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Wycena może mieć znaczenie w przypadku sprzedaży domu z ogrodem, ale zasadniczo i na szczęście tym nie musimy się zajmować


Czasem to sobie myślę, że ogród może zniechęcić kogoś do kupna domu. Podczas wizji lokalnej pomyśli sobie: "O jezuuu, ile tu będzie pracy, a ja się na tym kompletnie nie znam i nie mam czasu".
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 22:55, 09 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
sylwia_slomczewska napisał(a)

To prawda. Tylko, że osoby, które same nie pracują we własnym ogrodzie, same nie zakładały i go nie pielęgnują to dla mnie nie są ogrodnicy tylko posiadacze ogrodu

Oczywiście. Ale jakie to ma za znaczenie?
Ja mówiłam o tym, ze w tym nie ma niczego złego. Zresztą to w ogóle nie jest kwestia do wartościowania. Niech każdy żyje jak chce (póki nie krzywdzi innych). Każdy ogród jest wartością niezależnie od tego, kto go stworzył.
Czy ogród ma mieć mniejsze znaczenie, bo nie stworzył go ktoś, kogo tworzenie ogrodów nie interesuje? Ważne, ze interesuje go piękna przestrzeń i o ze jej powstanie się zatroszczył .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 23:04, 09 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

Nie wartościowałabym tego. Raczej doceniłabym fakt, że ktoś miał potrzebę otoczenia się miłą dla oka przestrzenią. Powodów tego, że nie mógł zająć się pracą w ogrodzie może być wiele.
Zresztą sama siebie też nie określiłabym mianem ogrodniczki. Ogrodnik to dla mnie ktoś osiągający dochody z sadzenia i uprawy roślin ozdobnych. My raczej należymy do grupy hobbystów.

Tak! Dodałabym do tego jeszcze i to, ze ten kto chce mieć piękną przestrzeń wokół siebie nie tylko może nie móc, ale także może nie chcieć jej tworzyć/pielęgnować.
Różne mamy pasje i zainteresowania. I ta różnorodność jest wartością samą w sobie.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 23:10, 09 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7330
DariaB napisał(a)
Wczoraj rzucił mi się na insta post o kosztach zakładania ogrodu w 2022 na przykładzie działki 10 arowej, koszt został podany w okolicach 200 tyś zł. Zbladłam jak to przeczytałam
Wiewiór też głodny to skorzystał z darmowej stołówki


To jest realna cena. Płot bruki nawodnienie, ulepszanie ziemi , rośliny , kora itp

Mam 1300 m. Nigdy tego nie policzyłam bo robimy sami. Ale wiem ile kosztowaly bruki i plot oraz nawodnienie. Dlatego myślę ze 200 tysi przy obecnych cenach to nie jest cena z kosmosu
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 23:13, 09 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7330
Szymka napisał(a)
Judith masz rację. U mnie sam koszt roślin od roku 2012 (wtedy mniej więcej zaczęłam), to na pewno koszt dobrego samochodu , ale ja jestem kolekcjonerem i ogród to moje hobby nie wydaję na nic innego, no może jeszcze koty . Nie mam natomiast nawodnienia, innych instalacji jak np oświetlenie, odwodnienie, drogich nawierzchni, a to kosztuje .
Tak sobie właśnie pomyślałam,że będę zapisywać w kalendarzu każdą złotówkę wydaną na ogród . Jestem ciekawa co z tego wyniknie



Kasia odradzam to zapisywanie. Wyniknie z tego ból głowy. Jak nie Twój to eMa.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Judith 23:13, 09 sty 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Martka napisał(a)
Mimo wszystko lubię posiadaczy ogrodu i wolę "ten typ" od posiadaczy zaśmieconych działek. Jeśli ktoś nie ma talentu do ogrodu, to może ma do innych rzeczy i dobrze nam wyleczy dzieci? A może miłość do ogrodu przyjdzie z czasem?


Będę nudna i znów powiem: ano właśnie!
I dodam - a może nie ma żadnych talentów? - i tez dobrze!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies