Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

April 17:54, 21 lut 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10270
Parzydło rośnie szybko a przede wszystkim kwitnie już w młodym wieku i nawet przekwitnięte dość długo wygląda ładnie. Ja je tnę dopiero wiosną. Wczesną wiosną bo szybko rusza. Polecam.

____________________
April April podbija las Mazowsze
April 18:10, 21 lut 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10270
Ani rodków ani sadźca bym nie sadziła bo za sucho, będą wegetować dopóki wystarczy papu z nowego dołka i tyle.
Hosty całkiem dobrze sobie radzą na suchym, jeśli nie mają palącego słońca. Pomyśl o rdestach himalajskich, paprotnikach szczecinkozębnych, dzwonkach poszarskiego, tiarellach, epimedium sulphureum, ułudce. Niektóre wilczomlecze dają też radę w półcieniu, bergenie.
U mnie takie się sprawdzają.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Gruszka_na_w... 18:32, 21 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowa Agatka poleciła mi gilenię.
Co do parzydła, to polecam odmianę Kneiffi. Mam też to zwykłe. Ono szybko rośnie i startuje, ale ...po przekwitnięciu i zbrazowieniu kwiatostanów jest takim sobie chaszczem. Natomiast to Kneiffi, może nie kwitnie tak spektakularnie jak gatunek, ale ma cudowne liście, atrakcyjne aż do późnej jesieni.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 18:38, 21 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10042
April napisał(a)
Parzydło rośnie szybko a przede wszystkim kwitnie już w młodym wieku i nawet przekwitnięte dość długo wygląda ładnie. Ja je tnę dopiero wiosną. Wczesną wiosną bo szybko rusza. Polecam.


Mam, znam .
Wszystkie drogi prowadzą do parzydła

April napisał(a)
Ani rodków ani sadźca bym nie sadziła bo za sucho, będą wegetować dopóki wystarczy papu z nowego dołka i tyle.
Hosty całkiem dobrze sobie radzą na suchym, jeśli nie mają palącego słońca. Pomyśl o rdestach himalajskich, paprotnikach szczecinkozębnych, dzwonkach poszarskiego, tiarellach, epimedium sulphureum, ułudce. Niektóre wilczomlecze dają też radę w półcieniu, bergenie.
U mnie takie się sprawdzają.

Rodki już tam są . Szukam waśnie roślin na ich miejsce po eksmisji .
Poza tym mam tam tiarelle, żurawki, tawuły japońskie, hortensje ogrodowe, carex Ice Dance, epimedium, rdesty posadzone jesienią - do testowania, rozplenice hameln, brachytricy, rozchodniki. Nie widać tego wszystkiego, bo to duuuże koło jest. Ten sezon - zgodnie z planem pięcioletnim - to sezon dogęszczania tej rabaty. Ułudka fajna jest - wrzucam na listę
Jest tam też tawułka, ale po pierwszych udanych sezonach przestała ładnie kwitnąć i chyba znajdę jej inną (wilgotniejszą) miejscówkę.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 18:39, 21 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10042
Rojodziejowa napisał(a)
Tego astra rozkrzewionego kupiłam sobie ostatnio do półcienistej "przy okazji" zakupu zawilców wielkokwiatowych. Też do tej mojej pólcienistej wzięłam również "przy okazji" gilenię trójlistkową (ma mieć 90cm) i wiązówkę bulwkową ‘Plena’ (ale one już do 60cm tylko)


Edit, a tę Niveę też mam! Kupiłam kiedyś pod natchnieniem chwili. Kobieta gadała, że super pod brzozami wygląda.

Masz i jak? Dobrze rosnie? Prezentuje się?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 18:40, 21 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10042
Makao napisał(a)

2-3 lata. Góra 3 lata ale myślę że wystarczą 2

Gites majones! Dziękuję za info .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 18:43, 21 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10042
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Brzozowa Agatka poleciła mi gilenię.
Co do parzydła, to polecam odmianę Kneiffi. Mam też to zwykłe. Ono szybko rośnie i startuje, ale ...po przekwitnięciu i zbrazowieniu kwiatostanów jest takim sobie chaszczem. Natomiast to Kneiffi, może nie kwitnie tak spektakularnie jak gatunek, ale ma cudowne liście, atrakcyjne aż do późnej jesieni.

Gilenia zbyt mała na to miejsce, ale zapisuję na inne .
Odmiana Kneffi faktycznie ma piękne liście. Trochę mała jest, ale podumam.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 18:47, 21 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10042
Dziewczyny, dziękuję za wsparcie i rady. Klamka zapadła - będzie parzydło, w odmianie zobaczy się jakiej . W liczbie zależnej od wybranej odmiany .
Rodki powędrują na inne upatrzone już miejsce jako kompani rodka młodszego, ale za to 3 razy większego .
Szukając zamiennika rodków dostałam od Was także podpowiedzi w temacie roślin na dogęszczenie koła, za co również bardzo dziękuję .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
April 18:51, 21 lut 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10270
Jeszcze obejrzyj sobie rdest zmienny.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Makao 18:54, 21 lut 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4303
Supcio
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies