Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 14:55, 12 paź 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, za wszystkie pomysły na żywopłot bardzo dziękuje, rozważam za i przeciw i ruszam na badanie rynku szkółek.
Pozdrowienia!
Dziś PZJ!

ElzbietaFranka 09:48, 13 paź 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
Wszystkie podane krzaki ładne jak zadbane. Berberysy, ale te z wąskich i wysokich ok 1 m. Tak prawdę mówiąc każdy krzak trzeba przyciąć bo młode gałązki ładnie trzymają kolor. Owocowanie bardzo ważne ptactwo musi się pożywić.
U mnie na osiedlu dużo berberysów owoce trzymają się bardzo długo dopiero jak przylatują stada ptakow (paszkoty z rodziny drozdów, kosy i inne) w styczniu luty to w ciągu kilku dni owoce berberysow są objedzone.

Irga błyszcząca też widziałam żywopłot bardzo ładny jest i ma owoców od groma.
Ja bym posodzila irge błyszcząca lub berberysy.
Jednak berberysy przy wilgotnym lecie mają tendencję do łapania mączniaka.
Trzeba je zabezpieczyć opryskiem mikstura z drożdży. 1 kostka 100 g na 10 litrów wody i dodać 1 łyżkę płynu do naczyń lub płynnego mydła potasowego.




____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Iwonka 11:26, 13 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4194
ElzbietaFranka napisał(a)
Jednak berberysy przy wilgotnym lecie mają tendencję do łapania mączniaka.
Trzeba je zabezpieczyć opryskiem mikstura z drożdży. 1 kostka 100 g na 10 litrów wody i dodać 1 łyżkę płynu do naczyń lub płynnego mydła potasowego.
Elu pozwól, że zapytam. Kiedy taki oprysk wykonać i ile razy?
Mój żywopłot z limonkowego berberysa na stronie północnej domu już w sierpniu zaczyna nieładnie wyglądać i zaraz gubi liście. Świetny pomysł, bez ciężkiej chemii.

Co do twojego Marta żywopłotu, bałabym się i pęcherznicy i irgi. Może są już odmianowe, mniejsze. Ale pewnie droższe. Sylwia dobrze o niej pisze.
Irgi wszystkie wyrzuciłam, trafiły mi się bardzo ekspansywne odmiany albo bardzo wolno rosnące. Która fajna z nowych odmian, nie wiem.
Wioli pomysł super, jeśli tylko chcesz żywopłot wyższy niż irga, bo berberys Erecta ma świetny pokrój.
Weź pod uwagę jego kolce z czasem pewnie będzie wymagał korekty.
Plusem berberysów jest płytki system korzeniowy, łatwo je wykopać.
Powodzenia w wyborze
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 11:28, 13 paź 2022


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4194
Podpowiedź drugiej Marty też super, berberys Green Carpet to fajna opcja na coś niższego.
W ogrodach Kapias jest ładna górka nim obsadzona, chyba na wprost wiejskiej chaty.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
ElzbietaFranka 20:20, 13 paź 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
Iwonka napisał(a)
Podpowiedź drugiej Marty też super, berberys Green Carpet to fajna opcja na coś niższego.
W ogrodach Kapias jest ładna górka nim obsadzona, chyba na wprost wiejskiej chaty.



Byłam widziałam i na moim wątku jest fota.

Jeżeli chodzi o oprysk możesz od razu pryskać jak tylko liście wypuszcza mikstura zabezpiecza. Potem można co 2-3 tygodnie. Mikstura drożdżowa doskonale wpływa na wszystkie rośliny. Podlewam nią również róże też opryskuje.
Naprawdę grzyby drożdży są bardzo pożyteczne.
Czytajcie o ich właściwościach.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Roocika 11:04, 14 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Z takich niższych to może być jeszcze tawuła brzozolistna TOR
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 19:25, 14 paź 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Czytam na bieżąco.
Na zapłociu najlepiej sprawdzą się krzewinki wykorzystywane w zieleni miejskiej. One zniosą wszystko. Wybierz te, które najprościej Ci będzie pielęgnować.
Berberysów bym jednak nie obstawiała. Mają zalety w postaci wczesnego startu, jesiennych przebarwień i owoców, ale ich sporą wadą jest konieczność systematycznego odmładzania. Trzeba co roku wycinać najstarsze gałęzie u podstawy. Przycinane o 1/3, czy 1/2 tracą swój naturalny pokrój i zamieniają się w plątaninę kolczastych chaszczy. Przycinanie berberysów to nie jest najprzyjemniejsze zajęcie.
Odradzałabym też pęcherznice. To potężne krzewy potrafiące szybko osiągnąć ponad dwa metry wysokości i tyleż szerokości. Też trzeba je odmładzać poprzez wycinanie najstarszych gałęzi, bo w przeciwnym razie potrafią one osiągnąć u podstawy sporą średnicę. Stare pędy mają tendencję do łysienia u podstawy, a wyglądają średnio.

Obstawiałam tawuły japońskie. Jest ich sporo odmian. Cięcie ich to przyjemność, bo gałązki są drobne. Startują wcześnie, kwitną i cudownie się wybarwiają jesienią. Z pewnością nie zasłonią cisów.
Krzaczaste (nie płożące) formy irgi błyszczącej trzeba bardzo rozważnie wybrać, bo są odmiany, które trudno utrzymać w ryzach. Irga produkuje bardzo dużo owoców, co z jednej strony jest zaletą, ale z drugiej sporą wadą. Te owoce opadają na ziemię lub pestki ze zjedzonych owoców są wydalane przez ptaki w różnych zakątkach ogrodu. Kiełkowanie następuje błyskawicznie, a siewki są dosyć trudne do wypielenia.

Można by podpytać Mrokasię lub Zuzę, jaką odmianę irgi błyszczącej sadziły w swoich żywopłotach. Moja ma 2 m wysokości i ok. 3 m szerokości. Mocno rozrasta się na boki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Alija 20:45, 16 paź 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Marto, Hania doradza bardzo rozsądnie. Moje obserwacje są podobne. Mam kilka berberysów, są piękne, ale tnę je każdej wiosny bardzo mocno, co jest (przynajmniej dla mnie) koszmarne, bo kłują niemiłosiernie.
Pęcherznice również mam, rosną naprawdę duże, dokładnie tak, jak pisze Hania.
Irgi miałam, trochę usunęłam, trochę zostawiłam, obcinam przy ziemi, żeby odmłodzić. Byłam z nich bardzo zadowolona przez kilka lat, może źle je pielęgnowałam, źle obcinałam, nie wiem.
Tawuły japońskie są bardzo ładne, łatwe "w obsłudze", wiele odmian, można wybierać.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Brzozowadzie... 11:05, 18 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Roocika napisał(a)
Z takich niższych to może być jeszcze tawuła brzozolistna TOR

Też mi ta tawuła chodzi po głowie. I jej odmiana Tor Gold, jest piękna, u mnie doskonale radzi sobie pod wielkimi sosnami.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Martka 19:18, 18 paź 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Elu, Iwonko, Roociko, Haniu, Alicjo, bardzo Wam dziękuję za pogłębienie tematu. Za wcześniejsze pomysły też raz jeszcze dziękuję ich autorkom! Pomoc to nieoceniona.

Wygląda na to, że zmienię początkową koncepcję i ptaszkom dostanie się trochę mniej.

Berberysy lubię. Mam kilkanaście na rabatach, posadziłam też Green Carpet i zgadzam się z Iwonką, mają to coś. Ale … są kłujące, regularne cięcie to drobiazg, nożyce elektryczne poradzą sobie, natomiast wybieranie przyciętych gałązek na kilkunastu metrach szpalerowych już nie będzie tak przyjemne. Pisze o tym Alicja. Jeszcze problemem bywa mączniak, na co bym nie wpadła, Elu, dzięki.

Irga błyszcząca - rozważałam mocno, ma piękne kolory, do tego ptaki byłyby zachwycone, ale też nie jest proste jej okiełznanie. 17 metrów i pielenie siewek - Hania mnie skutecznie odwiodła od tego pomysłu, sąsiedzi także nie byliby zachwyceni.

Pęcherznica Luteus jest zbyt wyrywna. Są drobne odmiany, ale o czerwonych liściach. Odpadają.

Z podanych propozycji najbardziej przemawia do mnie tawuła japońska - propozycja Hani - i brzozolistna - pomysł Roociki. Nie mają owoców, to wada. Za to dużo ich jest na cisach Hicksii, więc tak zupełnie bez pokarmu ptactwa nie pozostawię. Tak jak pisze Hania, przycinanie jest przyjemne, chyba pójdę w kierunku wygody. Plus przebarwienia - zachwycam się, bo widzę tawuły ostatnio wszędzie

Objazdy po szkółkach robię, oglądam, w przyszłym tygodniu muszę ostatecznie podjąć decyzję i posadzić.

Agato Brzozowa, czy mogłabym nieśmiało prosić o zdjęcia Twojej tawuły Tor Gold?

W podziękowaniu za wszystkie pomysły dotyczące żywopłotu - kilka jesiennych zdjęć, dziś miałam przyjemny spacer po jesiennym mieście.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies