Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - part 2.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - part 2.

Gruszka_na_w... 22:01, 23 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Johanka77 napisał(a)


Ziemią nie przesypuję.
Myślałam ze tylko kartonami trzeba przekładać ( co też rzadko robię )

Kiedyś miałam plastikowy z LM, ale był za mały.
Teraz mam wielki, ale nic z nim nie robię. Tylko rzucam i od czasu do czasu przesypuję przyspieszaczem kompostowania.


Kompostownik trzeba od czasu do czasu podlać wodą. Ta masa nie może być sucha. Wysuszona materia kiepsko się rozkłada. Słoma z wysokich miskantów nie może iść w całości- trzeba ją rozdrobnić.
Brzozowa Agata robiła warzywnik ze stali. Bardzo to elegancko wyglądało. Może masz na miejscu kogoś, kto potrafi spawać?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 22:04, 23 kwi 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20624
Wstyd się przyznać ale ja nie mam kompostownika takiego typowego, tylko poprostu składam wszystko na kupę ,no i mam to w miejscu cienistym pod dachem , więc jest wilgoć i po roku bez przerzucania mam kompościk
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
tulucy 22:19, 23 kwi 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Masz jedna komorę? To zdejmij tylko wierzchnią warstwę i pod nią będzie złoto. Chyba że masz więcej komór... To jak odkładasz w jednej, to w drugiej się robi. Ja ziemią nie przesypuję, ale czasem wywalam coś z donic czy skrzynek. Ale generalnie to nie jest problem, ważne żeby nie było grubej warstwy skoszonej trawy... I nie podlewam też, bo mam odkryty i deszczu dostaje.

Z warzywnikiem super sprawa. Nasze skrzynie skręcał m z przyciętych na wymiar w tartaku desek. Wysokie szybko wysychają. To jest duży minus.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Anda 22:48, 23 kwi 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Johanka77 napisał(a)


Ewuś dziękuję! No czekałam

Dziś pies chciał nieco plamy rozciągnąć… ale został poskromiony.

Warzywnik będzie na podstawowe sprawy. Cukinia, sałata, rzodkiewka, szczypiorek, zioła.
Ale na razie szukam warzywnika.

Na Allegro są, ale dość drogie.
A mi zależy żeby był wyższy, żebym się nie musiała schylać. A te są najdroższe…


Mogę Ci napisać, ile takie wysokie tutaj kosztują, to może wtedy stwierdzisz, że te w PL wcale nie takie drogie
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Johanka77 23:38, 23 kwi 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Kompostownik trzeba od czasu do czasu podlać wodą. Ta masa nie może być sucha. Wysuszona materia kiepsko się rozkłada. Słoma z wysokich miskantów nie może iść w całości- trzeba ją rozdrobnić.
Brzozowa Agata robiła warzywnik ze stali. Bardzo to elegancko wyglądało. Może masz na miejscu kogoś, kto potrafi spawać?


Hania, wodą oczywiście przelewam.
A miskantów nie daję do kompostowania. Takie suche trawska palę. Nie mam kompostowni w okolicy.

Hmm… ze stali to dziś najdroższe rozwiązanie
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 23:39, 23 kwi 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Wiolka5_7 napisał(a)
Wstyd się przyznać ale ja nie mam kompostownika takiego typowego, tylko poprostu składam wszystko na kupę ,no i mam to w miejscu cienistym pod dachem , więc jest wilgoć i po roku bez przerzucania mam kompościk


Tak po prostu?
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 23:42, 23 kwi 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
tulucy napisał(a)
Masz jedna komorę? To zdejmij tylko wierzchnią warstwę i pod nią będzie złoto. Chyba że masz więcej komór... To jak odkładasz w jednej, to w drugiej się robi. Ja ziemią nie przesypuję, ale czasem wywalam coś z donic czy skrzynek. Ale generalnie to nie jest problem, ważne żeby nie było grubej warstwy skoszonej trawy... I nie podlewam też, bo mam odkryty i deszczu dostaje.

Z warzywnikiem super sprawa. Nasze skrzynie skręcał m z przyciętych na wymiar w tartaku desek. Wysokie szybko wysychają. To jest duży minus.


Hmmm… No skoszonej trawy to mam sporo. A czemu nie?

A co do komór itp to wszystko już przerabiałam.
No cóż - nie jjestem zbyt pilna w kompostowaniu
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 23:53, 23 kwi 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Anda napisał(a)


Mogę Ci napisać, ile takie wysokie tutaj kosztują, to może wtedy stwierdzisz, że te w PL wcale nie takie drogie


Hahaha! Niewątpliwie
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 00:12, 24 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
W kompoście muszą być odpowiednie proporcje między węglem a azotem. Węgiel uzyskuje się z kompostowania frakcji brązowej (pocięte gałązki, słoma, tektura, korzonki), a azot z frakcji zielonej (trawa, chwasty, obierki). Tych pierwszych powinno być więcej. Zbyt duża ilość trawy odcina kompostowi dopływ powietrza i zawartość zaczyna gnić. Dlatego nie wrzuca się do kompostownika jednorazowo dużych partii trawy. Trzeba te partie przekładać czymś przewiewnym.
Idealnie byłoby robić taki torcik- na dnie gałązki, a potem naprzemiennie warstwa zielona z brązową.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 00:39, 24 kwi 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6805
Johanka, TY warzywnik??? i kompostownik???
Myślałam, że założenie przeze mnie wątku będzie hitem 2022 na Ogrodowisku ale widzę, że już mnie przebiłaś i nie nadrobię za nic

Skrzynie warzywne mam wysokie i sobie chwalę. Może i szybciej wysycha, ale i szybciej rośnie (podobno). Dla kręgosłupa jednak są super. Siadam sobie na brzegu, sieję, pielę, akrobacji nie ćwiczę, jestem zadowolona
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies