Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Polon 08:55, 15 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2023
Posty: 212
Hej, poczytuję wątek i nawet się już w nim przywitałam, to dorzucę swoje zdanie dotyczące rabat i trzcinników.
Moje trzcinniki przez cały czas są wyprostowane, ale rosną przy ogrodzeniu, więc może faktycznie to je chroni przed wiatrem.
Dzielenie rabaty przy pergoli też wydaje mi się niepotrzebnym zamieszaniem, ale może jednak skrócić trochę rząd traw, czyli w tej samej odległości od pergoli z prawej i lewej strony (np w dwóch trzecich odległości) zacząć przejście nawiązujące do rabat sąsiadujących.
No i na koniec napiszę co mnie cały czas zastanawia tak bardziej w zakresie ogólnego rozmieszczenia rabat. Jedyny widok z domu na ogród jest z salonu i podcienia, prosto na “lewą” poprzeczną rabatę mocno skracając cały ogród. Po prawej stronie jest duży, pusty trawnik, z dalszą perspektywą, ale właściwie “niewidoczny”, bo ani z okien domu, ani z tarasu, ani z ławeczki. Lustrzane odbicie planu dałoby chyba więcej oddechu, zachowując jednocześnie podział na strefy i przesłony. Może to za późno na takie przemyślenia, bo teren przygotowany, trawa pięknie rośnie, ale co patrzę na plan rabat, to zachodzę w głowę “dlaczego tak”. Mi szkoda by było tak ograniczać widok i przestrzeń, dlatego dzielę się spostrzeżeniami.
____________________
Malgo
Patrycja_KG_Lu 09:19, 15 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Polon napisał(a)
Hej, poczytuję wątek i nawet się już w nim przywitałam, to dorzucę swoje zdanie dotyczące rabat i trzcinników.
Moje trzcinniki przez cały czas są wyprostowane, ale rosną przy ogrodzeniu, więc może faktycznie to je chroni przed wiatrem.
Dzielenie rabaty przy pergoli też wydaje mi się niepotrzebnym zamieszaniem, ale może jednak skrócić trochę rząd traw, czyli w tej samej odległości od pergoli z prawej i lewej strony (np w dwóch trzecich odległości) zacząć przejście nawiązujące do rabat sąsiadujących.
No i na koniec napiszę co mnie cały czas zastanawia tak bardziej w zakresie ogólnego rozmieszczenia rabat. Jedyny widok z domu na ogród jest z salonu i podcienia, prosto na “lewą” poprzeczną rabatę mocno skracając cały ogród. Po prawej stronie jest duży, pusty trawnik, z dalszą perspektywą, ale właściwie “niewidoczny”, bo ani z okien domu, ani z tarasu, ani z ławeczki. Lustrzane odbicie planu dałoby chyba więcej oddechu, zachowując jednocześnie podział na strefy i przesłony. Może to za późno na takie przemyślenia, bo teren przygotowany, trawa pięknie rośnie, ale co patrzę na plan rabat, to zachodzę w głowę “dlaczego tak”. Mi szkoda by było tak ograniczać widok i przestrzeń, dlatego dzielę się spostrzeżeniami.


Rabatę po lewej chcieliśmy bliżej by była lepiej widoczna z tarasu, by było słychać szum wody (jej krawędź jest oddalona o 5 metrów od domu). Rozmieszczenie tej po prawo wynikało z tego, że mąż początkowo twierdził, że będzie tam autem wjeżdżał. Już mu się to odwidziało. Drugim powodem była chęć ukrycia kranu i pokrywy od zbiornika podziemnego na deszczówkę. Tutaj widoczna -

Rabata brzozowa może być wyłącznie po lewej stronie, ponieważ za częścią ozdobną stanie kiedyś garaż zaraz przy dodatkowej bocznej bramie, może dojdzie na nim dodatkowa fotowoltaika lub solary do ogrzania basenu. Brzozy w tamtym miejscu dałyby za duży cień. Robiąc te rabaty odwrotnie brzozowa miałaby tylko 8 metrów, a tak ma ich aż ok.17-18 metrów. Skracanie ogrodu nam pasuje, bo w najdłuższym miejscu działka ma 100 metrów, na zaledwie 22-21 metrach szerokości. Przypasowała mi też wizja pokoi ogrodowych i odkrywania w miarę spaceru kolejnych rabat/widoków.

Edit: Jeszcze kolejna kwestia doszła. Za prawą rabatą gdzie teraz jest trawnik jest poprowadzone rozsączanie nadmiaru wody ze zbiornika z deszczówką. Jeśli zrobić by odbicie lustrzane to wtedy na takiej rabacie mogłyby być tylko rośliny z płytkim systemem korzeniowym by nie ingerowały w tamte rury.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Polon 10:08, 15 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2023
Posty: 212
To co teraz planujecie, skoro parking odpadł?
Szmer wody koło tarasu jest super, też kombinuję jakieś małe źródełko, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić. Ja raczej szukam pomysłu na wkomponowanie w rabatę boczną, ale to jest plan na później.
____________________
Malgo
Marcin89 10:09, 15 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2533
Patrycja, a myślisz jednak o zamianie miejscami trzcinnikowej z piwoniową?

Bo tak naprawdę można wszystko na tym etapie. A pergola będzie pięknie wyglądała w takiej trawiastej kompozycji (jakby zatopiona w trawach) i w wiejskiej z kolorowym pnączem, czy różą. Trudny wybór, wiem
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 09:34, 16 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Polon napisał(a)
To co teraz planujecie, skoro parking odpadł?
Szmer wody koło tarasu jest super, też kombinuję jakieś małe źródełko, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić. Ja raczej szukam pomysłu na wkomponowanie w rabatę boczną, ale to jest plan na później.


Tylko trawnik w tym miejscu. Obok jest kran na elewacji i wygodnie się myje tam meble ogrodowe, basen pompowany itp. Małe źródełko typu misa z wodą i mini fontanną na baterie słoneczne czy coś bardziej zaawansowanego?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 09:40, 16 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Marcin89 napisał(a)
Patrycja, a myślisz jednak o zamianie miejscami trzcinnikowej z piwoniową?

Bo tak naprawdę można wszystko na tym etapie. A pergola będzie pięknie wyglądała w takiej trawiastej kompozycji (jakby zatopiona w trawach) i w wiejskiej z kolorowym pnączem, czy różą. Trudny wybór, wiem


Jak Wiktoria podała ten pomysł to zaczęłam się nad tym mocno zastanawiać. Blokuje mnie tylko ilość pracy przy takiej rabacie. Chyba muszę chwile sobie dać na ostateczną decyzję. W międzyczasie powybieram odmiany na rabatę z trzcinnikiem i skupie się na warzywniku (głownie rozsadach). Niedługo też muszę już skompletować i zamówić zestaw do nawadniania. Podwyższone grządki może uda się za tydzień ogarnąć. Ceowniki znalałam najtaniej na Allegro po 4,70 zł, a w sieciówkach budowlanych bywają i po 20 kilka zł za sztukę. Trzy razy przekładali nam dostawę kompostu, wczoraj obiecali, że wtorek to ostateczny termin.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 09:41, 16 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Informacyjnie wrzucam, że rożne ciekawe cebulowe są już w Lidlu. Skusiłam się na dwie paczki mieczyków.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 10:25, 16 lut 2024


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Po ile u Was kompost?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Rojodziejowa 10:48, 16 lut 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8660
Czyli muszę się trzymać z daleko od Lidla

W niektórych biedronkach pojawiają się natomiast orientalne ciemierniki.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Polon 12:00, 16 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2023
Posty: 212
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Tylko trawnik w tym miejscu. Obok jest kran na elewacji i wygodnie się myje tam meble ogrodowe, basen pompowany itp. Małe źródełko typu misa z wodą i mini fontanną na baterie słoneczne czy coś bardziej zaawansowanego?

Raczej na prąd, raczej nie misa, ale co dokładnie, to jeszcze nie wiem. Chciałam coś w tym stylu, ale mniej rustykalne i żeby nie wyglądało jak nagrobek , no i dało się gdzieś kupić

https://pin.it/XWjtC2ggc

https://pin.it/EPWumlx1h
____________________
Malgo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies