Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

vita 22:42, 13 lut 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Proszę pomóżcie z moim dylematem. Tak wygląda układ rabat w grodzie.



Kolorem zaznaczyłam rabaty. Niebieska oraz brązowa - jeszcze brak pomysłu, oprócz tego że będą na niej żywopłoty dość wysokie by zasłonić tył ogrodu. Różowa to rabata brzozowa dla której plan nasadzeń jest już niemal gotowy. Potem stopniowo na jej rogu zaczyna się pojawiać stipa by płynnie przejść w rabatę z trzcinnikami (kolor żółty).

Na tej rabacie będzie przejście pod pergolą do części użytkowej ogrodu. Kolorem fioletowym zaznaczyłam rabatę z piwoniami, taką bardzo kolorową, trochę wiejską, z naparstnicami, ostróżeczkami, kocimiętką itd. Przy niej będzie hamak/huśtawka z widokiem na brzozową i rzeźbę w jej centrum.

Teraz mój dylemat - [b]czy rabatę z trzcinnikami zrobić w całości (ok.21-22 metry) czy tylko do pergoli, a potem płynnie przejść w wiejską? Mój dylemat jest taki, że tak duża trzcinnikowa może powiać nudą, a 8-metrowa piwoniowa nie pomieści zbyt wiele.


Ja bym postawiła na wiejską po całości, ujmując i akcentując wiejskim nasadzeniem też pergolę. Mnóstwo piwonii wtedy zmieścisz, swojskością zaprosisz do warzywnika. Rabatę z trzcinnikami(rabaty) przesunęłabym przed te dwa dzielące przestrzeń żywopłoty. Zyskałyby zielone tło i zachowały nowoczesność tej części ogrodu. Mogą być identyczne, to dobrze zrobi kompozycji, będą przesunięte wobec siebie, widziane też z różnych perspektyw, kiedy będziesz przemieszczała się w kierunku do brzozowego zagajnika i z okien chyba też? Trawy późno ruszają, możesz dorzucić coś wczesnowiosennego. Nawet cebulową drobnicę w masie. Ciekawy projekt, Regularność, powtarzalność, trochę lasu, element sztuki (masz już rzeźbę?), coś z eksplozji wiejskości i warzywnik. Proponuję wiejską w kształcie odwróconej litery L.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
NowaKiKi 09:05, 14 lut 2024


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 610
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

1. https://pin.it/1NWnPIMR5
2. https://pin.it/23ZvoelFS
3. https://pin.it/1Nht0yymD
4. Tutaj wątek zamknięty z ogrodowiska - https://www.ogrodowisko.pl/watek/1223-ogrod-maly-ale-pojemny?page=5&quoted_post_id=151950#reply

5. https://pin.it/68T22Kiae
6. https://pin.it/1YqEZlr2C


Jestes niesamowita!!!
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
anuska2507 11:07, 14 lut 2024


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Miałam zaproponować Ci zamianę miejscami rabaty trzcinnikowej z piwoniową, ale pomysł Vity jeszcze bardziej mi się podoba. Do pergoli prowadzącej do warzywnika będziesz mogła dorzucić też róże czy powojniki.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Angelika95 11:35, 14 lut 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
Jestem za jednolitą rabatą, nie pół takie a pół takie. Duże ilości roślin z jednego gatunku dają super efekt. Tak samo jak długie rabaty bardzo mi się podobają
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
sylwia_slomc... 13:36, 14 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
W styczniu w mediach społecznościowych pojawiło się wyzwanie, aby nowy rok zacząć od badań profilaktycznych, które powinny być wykonywane regularnie. Dziś i ja się wybrałam, a obok przychodni był sklep budowlany to dwie korzyści zgarnięte jednego dnia. Takie widoki w nim były.
Ciemierniki Niger po 40-kilka zł.

Te z kolekcji gold za 80-kilka zł.

Kolorowe stanowiska kusiły.

Zwłaszcza piwonia - czy cena 18 zł jest adekwatna? Kłącze nie było jakoś super duże w porównaniu do daliowego.

Kupiłam za to mini konewkę dla brzdąca oraz nasiona jedynych pomidorów F1 jakie będę mieć - Cornabel. Nie kolekcjonerskie, a dość drogie. W opakowaniu 15 nasion ma być, a koszt ok. 16 zł.

Ile???? Szok chyba na głowę upadli, jeszcze te odmianowe rozumiem bo one słabiej się sieja słabiej rosną, wolniej przyrastają, ale Niger w takiej cenie uważam za zdzierstwo nawet za duże sadzonki. Jak tak patrzę na ich wielkość to w naszej biedrze w tym roku pół mniejsze były po 11 zeta.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 13:38, 14 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Marcin89 napisał(a)
Ale i 4 razy droższe Czyli coś za coś. Ciemierniki mocno rosną w szerz?

Jeśli pytasz o przyrastanie w kępie to nie, ale w zależności od odmiany na liście niektórych muszisz zostawić do 80 cm.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 13:44, 14 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Marcin89 napisał(a)
Moim zdaniem po całości trzcinniki Przerwanie takiej rabaty w połowie szerokości działki będzie bardzo widoczne i jakby nienaturalne (co byś nie dała na prawo od pergoli). A do tego to jest rabata do oglądania w całości idąc od strony domu.

A przejście w piwoniową będzie mniej widoczne, bo w narożniku.

Edit:
Stojąc w ostatnim "pokoju" miała byś 4 różne rabaty. Trochę dużo. A tak każda z 3 "ścian" będzie w innej tematyce (takiej jak je nazywasz)

Dzięki za głos. W tej czy innej wersji chce, aby nie było wyraźnych granic rabat tylko płynne przejścia przez mieszanie się roślin. Wydaje mi się, że przy „rządkozie” byłoby trudno, ale jak będzie grupowo sadzone to łatwiej to da radę osiągnąć.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
sylwia_slomc... 13:47, 14 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
LIDKA napisał(a)


Jesteś mądrą dziewczyną
. Taka prawie przypadkowa mammografia w mammobusoe uratowała mi życie.

W naszej miejscowości po badaniu w mammobusie sporo kobiet dowiedziało się o konieczności szybkiego leczenia. Pewnie same nigdy by się na mamografię do miasta nie wybrały bo czasu brak, robota w polu czeka.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 13:47, 14 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Narsilia napisał(a)
Hej dziękuję za odwiedziny , jestem w szoku jak wiele nas łączy budowa domu , ogrodu od podstaw , mamy dzieciaczki z tego samemu roku tylko moja pociecha z grudnia 2022, wątek zostawiam sobie do czytania nocksmi na jednym wdechu przeczytałam pierwsze 20 stron , ale mam podobne zamierzenia jeśli chodzi o proste linie rabat i kolorystykę a pewnie będzie o wiele więcej więc do zobaczenia w wątku

Trochę tematów na wątku było poruszonych w 2023 roku. Też tak jak Ty miałam przerwę na ogrodowisku, bo budowa, praca i początki macierzyństwa mnie odciągnęły czasowo. Akurat jak dotarłaś to masz w skrócie wynik debat nad kształtem rabat wrzucony powyżej Twojego komentarza.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
sylwia_slomc... 13:53, 14 lut 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
MagdaLenka napisał(a)
Ja do tej pory uwielbiam łazić po kałużach. Na urodziny mąż kupił mi wodery, żebym mogła wchodzić głębiej.

Ha ha ha Świetny prezent
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies