Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 10:43, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
NowaKiKi napisał(a)
Widzę że praca wre
I tak i nie. W zeszłym tygodniu zacząłem odchwaszczać "szkółkę", ale deszcz mi przerwał. Nie lubię takich niedokończonych prac.

No i teraz pogoda nie pozwoli na rozwożenie ziemi pod warzywa, no trudno
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 15:00, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
Wracam z "projektem" rabat koło domu. Po obejrzeniu setek kompozycji, rabat, wyklarowała się nowa wizja.

Na froncie są 3 prostokątne rabaty, między kostką brukową.

Dwie wąskie rabaty mają około 450x150 cm.

Środkowa ma wymiary około 360 x 550 cm, z tym, że w części przy ogrodzeniu będzie żywopłot zimozielony.

Na rysunku:
- zielone prostokąty szerokie to żywopłot z cisa Hilli, cięty w prostopadłościan GRYS GRANITOWY
- zielone prostokąty wąskie wzdłuż chodników to niskie obwódki z cisa Repandens lub Farmen GRYS GRANITOWY
- pomarańczowe prostokąty to rabaty KORA

I takie było założenie z użyciem ściółek z grysu wzdłuż ogrodzenia (tam gdzie przesuwa się brama), a rabaty miały być w korze. Jak na rysunku.

Ale...przeczytałem cały wątek o żywopłotach cisowych i zdecydowanie lepiej go mieć w korze niż kamieniu. Bo lepsze warunki do wzrostu itd. i teraz mam ogromny dylemat, czy ściółek nie dać na odwrót??
Nie ukrywam wolę korę bardziej w tych dużych prostokątach, bo ładniej się odcina od szarej kostki. A wąskie paski z szarego granitu.

Dla przypomnienia, na tej środkowej rabacie są zasuwki do wody i nie mogę żywopłotu oddzielić krawężnikiem jak wzdłuż reszty ogrodzenia. Stąd wymyśliłem sobie takie paski wzdłuż chodników do domu.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 15:15, 07 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10222
Już to kiedyś chyba pisałam: ja po całości dałabym korę. Prostota ponad wszystko . Takie grysowe obwódki wokół rabat z korą będą IMO wyglądać nienaturalnie i - wbrew intencjom - nieelegancko. Do tego trzeci rodzaj nawierzchni - chodniki z kostki. Za dużo tego dobrego .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Marcin89 15:22, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
Ciąg dalszy.

Już z roślinami po nowemu.

Zrezygnowałem z hortensji bukietowych w tym miejscu. Są za to rozplenice i rozchodniki. Reszta roślin na liście.


Duży znak plusa to miejsce sadzenia drzewa szczepionego liściastego.
Przybliżenie:

Mniejsze plusy w wąskich rabatach to kulki iglaste lub trzmielinowe na pniu.


O ile duża rabata mnie satysfakcjonuje, to wersja nr 1 i nr 2 wąskiej są jeszcze do dopracowania. Nie idzie mi coś rozmieszczenie roślin. Nie chcę za dużo gatunków tam. Drzewka szczepione na środku całej rabaty, czy na środku tych pasków wykorowanych (bez obwódki z cisa)?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 15:35, 07 sty 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20725
Ja mam cisy wyściółkowane i korą sosnową i grysem i wszystkie rosną tak samo bez zarzutu. Więc dla mnie to tylko kwestia wizualna

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 15:43, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
Właśnie tak, pamiętam Wasze rady, Judith jest za korą, Wiola za grysem

Gdybym został przy samej korze to będą miejsca, gdzie krawężnik oddziela korę od kory - trochę dziwacznie

Stąd pomysł na 2 rodzaje ściółki. Do tego wymyśliłem te obwódki cisowe, prowadzące po dwóch stronach chodnika. By zachować spójność.

W realizacjach Danusi były nieraz takie geometryczne kształty kamień/kora. Często też z żywopłocikami i plamami żurawek. Plus kulki kamienne. Może stąd mi się to wzięło
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
olciamanolcia 17:34, 07 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7367
Jak dla mnie zbyt dużo na froncie . Zbyt dużo (jak dla mnie )roślin na kiju i zbyt dużo gatunków
Jeśli już to dałabym te boczne rabaty szerokie a tę środkową węższą i spokojniejszą np tylko sesleria i kulki iglaste i np drzew a boczne rabaty zrobiłabym niemal takie same.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 18:52, 07 sty 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20725
Dla mnie też za dużo jak na front. Tam bym dała mniej gatunków
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 18:59, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
olciamanolcia napisał(a)
Jak dla mnie zbyt dużo na froncie . Zbyt dużo (jak dla mnie )roślin na kiju i zbyt dużo gatunków
Jeśli już to dałabym te boczne rabaty szerokie a tę środkową węższą i spokojniejszą np tylko sesleria i kulki iglaste i np drzew a boczne rabaty zrobiłabym niemal takie same.

Dużo? 1 drzewo i 6 drzewek szczepionych. To wszystko przed 19 m długim domem. Zgubi się raczej

Gatunków dużo, żeby cały czas coś kwitło, bo to front.

Boczne to szerokie, czyli bez obwódki cisowej?
Na środku (szeroka) to z cisami i same trawy i kulki?

Oczywiście te 2 będą jednakowe. Zrobiłem 2 wersje Ale mi nie wyszły. Już w trakcie miałem nerwy xd
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:02, 07 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2657
Wiolka5_7 napisał(a)
Dla mnie też za dużo jak na front. Tam bym dała mniej gatunków
No miało być na bogato, na rysunku niby wszystko się mieści, ale w realu jakoś też mi za dużo się wydaje. Coś bym wywalił pewnie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies