Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 12:42, 08 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Patrycja, no wersja z całym dużym prostokątem w korze do przemyślenia. Tak samo jak zamknięcie obwódki.

1 wersja to były obwódki cisowe prowadzące do domu po dwóch stronach chodnika.

2 wersja to było tylko w dużej rabacie, ale wtedy z 3 stron i wysoki żywopłot od ulicy - tak jak piszesz Ale nie rysowałem tego już. W głowie miałem.

Asymetria w rabacie? Czemu nie. To co rysowałem wczoraj wyszło symetrycznie akurat.

Hortensje? Może jednak bym przywrócił, ale nie na pniu w tych wąskich. Tu mi nie leżą. Zaś mam jedną na pniu obecnie i ją mogę dać na środek dużej. Gwiazda

Drzewo? Tutaj były propozycje domowników: kulista katalpa, klon lub ambrowiec. Ja od siebie bym dodał platana. Nie zależy mi na kulce typowej, ale też nie szeroka, rozłożysta korona.
W ogóle mam tak, że pod tą dużą rabatą biegną 2 przyłącza gazowe, 2 wodociągi i 2 przewody elektryczne. Bardzo głęboko, bo 0,8 do 1 m w dół, a jeszcze podjazdy i chodniki podniosły teren o 20 cm. Ale i tak mam obawy, czy tutaj może być drzewo w ogóle? Ciężko znaleźć info jak głęboko idą korzenie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 12:48, 08 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Judith napisał(a)

Marcin, te rabaty są zbyt małe na cisowe obwódki. Rozważałaś obwódki z trzmieliny? Można ją mocno ciąć i utrzymać w dość wąskim pasku. Miałbyś element formalny, ale nie dominujący rabat.
Jasne, że tak, szukałem innych rozwiązań. Mam trochę sądzonek trzmieliny Fortune'a Sunshine. Ale coś mi pstrokacizna na tej rabacie nie leży.

A słuchajcie, gdyby na dużej zrobić obwódkę z 3 stron, ale z seslerii? Zamknęło by to rabatę, a w środku kulki, hortensja, inne trawy i byliny?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 12:56, 08 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10064
Marcin89 napisał(a)
Jasne, że tak, szukałem innych rozwiązań. Mam trochę sądzonek trzmieliny Fortune'a Sunshine. Ale coś mi pstrokacizna na tej rabacie nie leży.

A słuchajcie, gdyby na dużej zrobić obwódkę z 3 stron, ale z seslerii? Zamknęło by to rabatę, a w środku kulki, hortensja, inne trawy i byliny?

Ta odmiana zdecydowanie nie. Ale sa inne - ja mam trzmielinę ciemnozieloną, smukłą, wąską, bardzo dobrze wygląda także zimą. Niestety nie znam odmiany. Wrzucę u siebie - zerknij.
Sesleria rozrasta się szeroko i to już w drugi sezonie, to tez będzie - w roli obwódki - zbyt szeroko dla tych rabat.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 16:18, 08 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
Ja tę środkową rabatę widzę u Ciebie mniej więcej tak

https://pl.pinterest.com/pin/602778731403304069/

Tylko zamiast bookszpanów daj te swoje kulki
A rozchodniki i sesleria bądź rozchodnik i Hameln dałabym na boczne rabaty i NIC więcej.
Katalpa ma późny start- platan owszem ale szczepiony , może ambrowiec szczepiony?

Zrezygnuj z wysokich miskantów- może zamiast nich proso Heavy Metal bądź molinia jak ma Wiola?
To jest front- moim zdaniem powinien być subtelny

Odnośnie obwódki- wydaje się zbędna- jak te cisy urosną to będziesz mial rabatę a’la skrzynia jak warzywnik
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Wiolka5_7 17:21, 08 sty 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20624
Popieram Justynkę
To jest front ,musi być atrakcyjnie cały sezon.
Też mi te miskanty tam nie pasują

Też bym zrezygnowała z obwódki na środkowej rabacie a pomieszała trawy, byliny i zimozielone. Do tego cebulowe i nic więcej nie potrzeba. Czasem mniej znaczy lepiej
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 17:23, 08 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
olciamanolcia napisał(a)
Ja tę środkową rabatę widzę u Ciebie mniej więcej tak

https://pl.pinterest.com/pin/602778731403304069/

Tylko zamiast bookszpanów daj te swoje kulki
A rozchodniki i sesleria bądź rozchodnik i Hameln dałabym na boczne rabaty i NIC więcej.
Katalpa ma późny start- platan owszem ale szczepiony , może ambrowiec szczepiony?

Zrezygnuj z wysokich miskantów- może zamiast nich proso Heavy Metal bądź molinia jak ma Wiola?
To jest front- moim zdaniem powinien być subtelny

Odnośnie obwódki- wydaje się zbędna- jak te cisy urosną to będziesz mial rabatę a’la skrzynia jak warzywnik
No ładny obrazek wstawiłaś, naprawdę mi się podoba. Z kwiatów jest tylko szałwia, musiał bym coś dodać, typu kocimiętka, czy jeżówka

Mam proso Northwind, tylko go jeszcze nie znam. Nie wiem jakie rośnie itd.

Te pomysły z rozchodnikami, seslerią i rozplenicami też spoko, planuję w innych częściach ogrodu. Na front nie - z powodu późnego startu na wiosnę.

Cebulowe oczywiście też będą.

Ja już dawno bym miał żywopłot oddzielony od rabaty, tylko o te zasuwki chodzi. Nie ma jak ich ominąć, stąd kombinacje z obwódkami w kierunku domu. Nie widzę tego by czarna zasuwka była przecięta na pół obrzeżem i jeszcze w dwóch różnych ściółkach. Pisałem o tym wczesniej, gdy jeszcze nie śledziłaś wątku.

Fajnie jakby kępa trawy zasłaniała liśćmi te zasuwkę w sezonie i było by z głowy.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:27, 08 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Wiolka5_7 napisał(a)
Popieram Justynkę
To jest front ,musi być atrakcyjnie cały sezon.
Też mi te miskanty tam nie pasują

Też bym zrezygnowała z obwódki na środkowej rabacie a pomieszała trawy, byliny i zimozielone. Do tego cebulowe i nic więcej nie potrzeba. Czasem mniej znaczy lepiej
No znowu układam w głowie plan po Waszych wskazówkach. Jesteś kolejną osobą, która odradza tego miskanta. Będzie trzeba wyrzucić go stąd
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 17:27, 08 sty 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20624
Ale przecież sesleria i rozchodnik ruszają najszybciej
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 17:28, 08 sty 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20624
Marcin89 napisał(a)
No znowu układam w głowie plan po Waszych wskazówkach. Jesteś kolejną osobą, która odradza tego miskanta. Będzie trzeba wyrzucić go stąd


Miskanty posadź na tyłach działki ,tam masz więcej miejsca
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Rojodziejowa 17:53, 08 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8687
Ja Cię Marcin rozumiem z tą obwódką Bo ja też lubię, jak jest jakąś kosteczka w jakiś sposób porządkująca w moim mniemaniu obsadzenie. Ja mój żywopłocik, za którym mam rozplenicę z różami bardzo lubię. Inspirowałam się troszkę tym zdjęciem Cały czas jest coś zielonego, potem wychodzą czosneczki itd... Jak dla mnie tylko nie robiłabym tego aż tak "po francusku" naokoło, tylko niesymetrycznie.

W ogóle to bardzo często wracam do tych fotek: https://www.puurgroen.nl/roermond-rust-en-eenvoud/

Tylko co Tobie w duszy gra - oto jest pytanie
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies