Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Anda 22:50, 08 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33624
Marcin89 napisał(a)
Kompostownik mam z desek po paletach, całkiem pojemny Teraz tak w 40% zapełniony. Szkoda mi tam wrzucić od tak. Choć i tak by trafił do gleby. Bardziej myślę o tym by ten obornik przestał być świeży i dać pod cisy. To by było latem lub jesienią nawet.


Ale dlaczego jest go szkoda na kompost? Nie rozumiem.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Marcin89 22:57, 08 maj 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
Tak na szybko porozstawiałem doniczki i thujki. Niby mi tak pasuje, ale dużo roślin wyszło.

Oryginał:

Do opisu roślin:

Zielone trawy z tyłu to miskant Kleine Silberspinne.
Zielone kółko na środku to gwiazda rabaty (cis cięty w stożek lub rozplenica lub misa z wodą).
Fioletowe to szałwia Caradonna.
Różowe to jeżówka purpurowa bez odmiany.
Z przodu kulki thujowe i zielonkawe trawki. Trawa to może być sesleria jesienna lub limonkowa, paskowana turzyca (tej mam dużo).

Stanowisko słoneczne, słońce od rana do godz. 15-16.

Jeżówki i szałwie w innych odmianach tuż obok w tych donicach "L". Było by nawiązanie

Coś byście zmienili? Czegoś za dużo?

O, teraz potrzebna konkretna rada
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
MagdaLenka 22:57, 08 maj 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 854
Marcin, nie przejmuj się aż tak tym obornikiem. To się nie zmarnuje. Tylko będzie musiało swoje odczekać. Rzuć ten obornik w kąt i na razie zapomnij o nim. Teraz trzeba wykombinować jakiś zamiennik, żebyś miał co spać w dołki podczas sadzenia. Sprawdzałeś na olx, czy w Twoich rejonach ktoś oferuje kompost albo podłoże po pieczarkach?
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Marcin89 22:59, 08 maj 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
Anda napisał(a)


Ale dlaczego jest go szkoda na kompost? Nie rozumiem.
Pomyślałem, że wzbogacę glebę bezpośrednio na nowych rabatach, przekopując ten obornik, ewentualnie w dołki. Miało być na teraz.

Albo mógłby pójść pod duże drzewa za jakiś czas. Ale nie mam doświadczenia i szkoda by było drogie rośliny "spalić".

Kompost sam w sobie jest dobry. Mam takie wrażenie, że ten obornik to tam już za dużo. Oczywiście nie w sensie biologicznym i chemicznym
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 23:03, 08 maj 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
MagdaLenka napisał(a)
Marcin, nie przejmuj się aż tak tym obornikiem. To się nie zmarnuje. Tylko będzie musiało swoje odczekać. Rzuć ten obornik w kąt i na razie zapomnij o nim. Teraz trzeba wykombinować jakiś zamiennik, żebyś miał co spać w dołki podczas sadzenia. Sprawdzałeś na olx, czy w Twoich rejonach ktoś oferuje kompost albo podłoże po pieczarkach?
Nie znalazłem póki co. Teraz na małą rabatę dam mączkę bazaltową i lepsze podłoże pod korzeń roślinom. Zresztą tutaj same mniej wymagające będą. To ta rabatka z postu powyżej
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 23:04, 08 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33624
Marcin89 napisał(a)
Pomyślałem, że wzbogacenie glebę bezpośrednio na nowych rabatach, przekopując ten obornik, ewentualnie w dołki. Miało być na teraz.

Albo mógłby pójść pod duże drzewa za jakiś czas. Ale nie mam doświadczenia i szkoda by było drogie rośliny "spalić".

Kompost sam w sobie jest dobry. Mam takie wrażenie, że ten obornik to tam już za dużo. Oczywiście nie w sensie biologicznym i chemicznym


To napiszę jeszcze raz, jak krowie na rowie Ten obornik musi się przekomponować. Dlatego powinien iść teraz do kompostownika, aby mikroorganizmy go tak przerobiły, aby rośliny mogły z niego korzystać. I on się tam ani nie zmarnuje ani nie będzie tego dobra tam za dużo.
W sumie to myślałam, że rabaty już przekopałeś z kompostem. Tak byłoby najlepiej.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Marcin89 23:07, 08 maj 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
Anda napisał(a)


To napiszę jeszcze raz, jak krowie na rowie Ten obornik musi się przekomponować. Dlatego powinien iść teraz do kompostownika, aby mikroorganizmy go tak przerobiły, aby rośliny mogły z niego korzystać. I on się tam ani nie zmarnuje ani nie będzie tego dobra tam za dużo.
W sumie to myślałam, że rabaty już przekopałeś z kompostem. Tak byłoby najlepiej.
Większość rabat będzie dopiero wyznaczona. Na tych małych siałem poplony i je przekopałem. To i tak mało.

A niestety nie mam na tyle kompostu. Chyba, że gdzieś kupię. A sporo potrzebuję.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
edi75 08:12, 09 maj 2024


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2207
Marcin napisałam priv
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
Marcin89 10:13, 09 maj 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2566
Ktoś coś podpowie w sprawie rabaty? Post z wczoraj, z późnego wieczora (str.217)
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 10:23, 09 maj 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7334
Marcin89 napisał(a)
Tak na szybko porozstawiałem doniczki i thujki. Niby mi tak pasuje, ale dużo roślin wyszło.

Oryginał:

Do opisu roślin:

Zielone trawy z tyłu to miskant Kleine Silberspinne.
Zielone kółko na środku to gwiazda rabaty (cis cięty w stożek lub rozplenica lub misa z wodą).
Fioletowe to szałwia Caradonna.
Różowe to jeżówka purpurowa bez odmiany.
Z przodu kulki thujowe i zielonkawe trawki. Trawa to może być sesleria jesienna lub limonkowa, paskowana turzyca (tej mam dużo).

Stanowisko słoneczne, słońce od rana do godz. 15-16.

Jeżówki i szałwie w innych odmianach tuż obok w tych donicach "L". Było by nawiązanie

Coś byście zmienili? Czegoś za dużo?



O, teraz potrzebna konkretna rada



Za dużo miscantów. masz miejsce na max 3 szt.
Idż do Wiaan - akurat akurat dawała fotki takiego miscanta. Mimo nazwy to spora trawa. Jak ten miscant będzie dotykał tuj to wyłysieją. Połowe bylin wywal i będzie git.
wg mnie tu za duzo szt wszystkiego.
Marcin to tylko moje zdanie
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies