Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Anna i Ogród 2

Pokaż wątki Pokaż posty

Anna i Ogród 2

Judith 09:08, 05 maj 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10359
To jeszcze tylko dopowiem, ze ewentualne uciążliwości (obecne i planowane) sprawdzić trzeba nie tylko w sąsiedztwie. Oczyszczalnia ścieków, ferma drobiu czy droga szybkiego ruchu oddalone nawet ponad kilometr mogą odebrać chęć do życia…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
TAR 09:25, 05 maj 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7928
Judith napisał(a)
To jeszcze tylko dopowiem, ze ewentualne uciążliwości (obecne i planowane) sprawdzić trzeba nie tylko w sąsiedztwie. Oczyszczalnia ścieków, ferma drobiu czy droga szybkiego ruchu oddalone nawet ponad kilometr mogą odebrać chęć do życia…


slusznie, tez to sprawadzlam

a poniewaz u siebie tez mam w poblizu 3 stawki naturalne i musialam miec wlasne ujecie wody to konieczne byly rowniez badania hydrologiczne i opinia. Dzieki temu wiedzielismy gdzie wiercic i na jaka glebokosc. U nas zdecydowalismy sie na wode dopiero na 3 poziomie. Pierwszy byl na 6 m - mułek, drugi na 15 metrach w miare ok. ale 3 woda byla na 21 metrach cudna, czysta, na podłożu zwirkowym, dobre cisnienie. A sasiedzi maja z tego drugiego poziomu i niestety czasem niezbyt dobra woda leci.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Agatorek 09:27, 05 maj 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Makao napisał(a)
W końcu i u mnie jest wiosna


Piękne widoki, już wiosna w pełni

Śliczne masz też tulipany
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
TAR 09:32, 05 maj 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7928
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Z tym pytaniem o zachód to bym wykreśliła ten kierunek. Najmniej projektów do wyboru z gotowców u biur architektonicznych jest z wjazdem od południa. Ogólnie w tym pytaniu warto kierunki rozważyć i jak można potencjalny budynek do tego dopasować, jak będzie oświetlać słońce dane partie ogrodu. Niemniej na początek poszukiwań to dobra lista moim zdaniem, a wiadomo robiąc to po raz kolejny można dodać swoje punkty oparte o doświadczenie z pierwszego zakupu.


Generalnie uwazam, ze nie ma złych kierunkow sa tylko niedopasowane, sztampowe i na jedno kopyto robione projekty. Najwazniejsze jest rozplanowanie co chcemy. Mimo, ze mam wjazd od zachodu salon ma wystawe wschod/południe/zachod, kuchnia zachod a sypialnie są od wschodu, garaz polnoc/zachod.
Moglam ustawic dom z wjazdem polnocnym ale wtedy pod topor poszedlby caly lasek i z sypialni i salonu nie byloby widoku na bajorko. Cos za cos. Biura projektow robiac gotowce powinny te nasze uwagi poczytac, moze kiedys sie cos zmieni Przy 3 domu nie znalazlam zadnego projektu spelniajacego kryteria i poszlismy w indywidualny. Summa summarum kosztowalo to tyle samo co gotowiec ze zmianami i opracowaniem do PNB
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Agatorek 09:32, 05 maj 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Judith napisał(a)
droga szybkiego ruchu oddalone nawet ponad kilometr mogą odebrać chęć do życia…


Ja mam do „7” jakieś 1,5 km. Duży ruch, ale nic nie widzę, nic nie słyszę.
I właśnie ta bliskość do tej drogi jest dla mnie dużym plusem . Także to, co dla kogoś jest wadą, dla innych jest zaletą.

Na wsi ruch lokalny to 1 samochód na godzinę lub nawet rzadziej

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
TAR 09:34, 05 maj 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7928
Aniu obejrzalam fotki i zatrzymala mnie fontanna. Napiszesz cos? Gotowiec, czy murowana, sami robiliscie czy praca zlecona? Uwielbiam wszelaka wode w ogrodzie jak plumka.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Makao 12:13, 05 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4765
TAR napisał(a)


slusznie, tez to sprawadzlam

a poniewaz u siebie tez mam w poblizu 3 stawki naturalne i musialam miec wlasne ujecie wody to konieczne byly rowniez badania hydrologiczne i opinia. Dzieki temu wiedzielismy gdzie wiercic i na jaka glebokosc. U nas zdecydowalismy sie na wode dopiero na 3 poziomie. Pierwszy byl na 6 m - mułek, drugi na 15 metrach w miare ok. ale 3 woda byla na 21 metrach cudna, czysta, na podłożu zwirkowym, dobre cisnienie. A sasiedzi maja z tego drugiego poziomu i niestety czasem niezbyt dobra woda leci.

No właśnie. To mnie ciekawi. Kiedyś chodziło się do takiego pana który chodził z rogałęziony patykiem i mówił gdzie kopać studnię a teraz to gdzie się chodzi by ustalić cieki wodne?
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Makao 12:14, 05 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4765
Agatorek napisał(a)


Piękne widoki, już wiosna w pełni

Śliczne masz też tulipany

Dziękuję.
Tak, w końcu i u mnie wiosna
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Makao 12:22, 05 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4765
TAR napisał(a)


Generalnie uwazam, ze nie ma złych kierunkow sa tylko niedopasowane, sztampowe i na jedno kopyto robione projekty. Najwazniejsze jest rozplanowanie co chcemy. Mimo, ze mam wjazd od zachodu salon ma wystawe wschod/południe/zachod, kuchnia zachod a sypialnie są od wschodu, garaz polnoc/zachod.
Moglam ustawic dom z wjazdem polnocnym ale wtedy pod topor poszedlby caly lasek i z sypialni i salonu nie byloby widoku na bajorko. Cos za cos. Biura projektow robiac gotowce powinny te nasze uwagi poczytac, moze kiedys sie cos zmieni Przy 3 domu nie znalazlam zadnego projektu spelniajacego kryteria i poszlismy w indywidualny. Summa summarum kosztowalo to tyle samo co gotowiec ze zmianami i opracowaniem do PNB

Projekt domu koniecznie dopasowany do działki. Teraz mam salon prawie tak jak Ty, wschód, południe i tak jest dobrze. Kuchnię mam od północy i to też jest super bo jak się gotuje to słońce nie nagrzewa dodatkowo pomieszczenia. W kuchni mam tylko podłogówkę. Jadalnię mam od wschodu więc śniadania je się w pięknym świetle. Pokoje my na 4 strony świata.
Od południa konieczne są rolety bo bez tego to latem masakra.

I jakbym szukała projektu to bym kuchnię i salon chciała w takim samym ustawieniu.

Jedyne co bym zmieniła to chciałabym dom parterowy bez zamieszkanego poddasza. Wszystko na parterze. Schodów mam już dość
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
TAR 12:22, 05 maj 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7928
Makao napisał(a)

No właśnie. To mnie ciekawi. Kiedyś chodziło się do takiego pana który chodził z rogałęziony patykiem i mówił gdzie kopać studnię a teraz to gdzie się chodzi by ustalić cieki wodne?


Do hydrologa, sa mapy, sa pomiary, hydrolog ustala najlepszy ciek wody. Ci co maja te wode gorsza to wlasnie korzystali z rozdzkarza (oni maja te wode co byla na 15 metrach). My korzystalismy z opracowan hydrologa. Wiemy, ze nasza studnie zasila 5 dopływow rzek i strumykow, do tego mamy przekroj glebowy. Wszystkie te dane sa ogolnodostępne za oplata. My skorzystalismy z pomocy fachowca, opracowanie potrzebne bylo przy PNB. Wiercenie powyżej bodajze 30 m musi miec osobne pozwolenie, dodatkowe projekty - generalnie procedura kosztowo-czasowa dluga
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies