Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Anna i Ogród 2

Pokaż wątki Pokaż posty

Anna i Ogród 2

Nowa12 21:53, 04 maj 2023


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Też mi się ta żurawkowa obwódka podoba. Mam podobną ale nie taką bujną. Jej kolor zachwyca najbardziej wiosną.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Makao 21:57, 04 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4645
Wiaan napisał(a)


Muszę zacytować, coś pięknego

Najładnieszy kolor tulipanów. Tak uważam. Wszędzie pasuje a kupuje jako bezodmianowe na kg lub paczki.

Zielone listki to gałązki brzozy Youngii
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Makao 21:59, 04 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4645
Nowa12 napisał(a)
Też mi się ta żurawkowa obwódka podoba. Mam podobną ale nie taką bujną. Jej kolor zachwyca najbardziej wiosną.

Żurawka bezodmianowa. Kupowana wiele lat temu a wtedy nie było nazw tylko kolory
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
TAR 22:14, 04 maj 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7788
Makao napisał(a)

Nie mam bladego pojęcia dlaczego. Na takie akurat pier..ły to nie będę zwracać uwagi.

Co do ogrodu to tworzą go z 15 lat. Początki były bardzo trudne.

Od strony 5 do 22 tego wątku robiłam porównania przed i po. To wystarczy by być na bieżąco.


A to dzieki zajrze tam sobie. Matko, 15lat, tyle prawie mialby moj pierwszy ogrod. Byl ladny ale wlasciciele 90% roslin wyrzucili i zrobili trawowisko i tuje az żal, bo byly tam niezle rarytaski. A zrobiony praktycznie na wygwizdowej pustyni wsrod pol. Ciezko bylo.

Wlasnie czesto na takie rzeczy jak mowisz pier...ły ci niedoswiadczeni zwracaja uwage. Ja bym bardziej zwrocila na uksztaltowanie terenu, czy droga (nawet jak jej jeszcze nie ma) bedzie wyzej czy nizej mojej dzialki. ile docelowo bede musiala nawiezc ziemi i jakie wysokie beda fundamenty, bo to ma wplyw np. na cene domu a ten etap jest dosc drogi. Ważne sa badania geologiczne i geotechniczne, bo tu mozna sie niezle nadziac na mine. dla mnie istotne byly tez zapisy PZP. Ja bym zupelnie inaczej skonstruowala taka check liste
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Judith 22:28, 04 maj 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10218
Ja z kolei, jako doświadczona powodzią w 1997 roku, wpisałabym na te listę położenie działki względem okolicznych - by nie była niżej .
No i koniecznie czy wspomniane na liście ewentualne uciążliwości nie tylko są, ale czy nie są aby planowane. Gdy kupowaliśmy dom przeczesałam Internet w poszukiwaniu planów na moją okolicę, dotarłam nawet do tych dawno porzuconych .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 22:29, 04 maj 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2816
Z tym pytaniem o zachód to bym wykreśliła ten kierunek. Najmniej projektów do wyboru z gotowców u biur architektonicznych jest z wjazdem od południa. Ogólnie w tym pytaniu warto kierunki rozważyć i jak można potencjalny budynek do tego dopasować, jak będzie oświetlać słońce dane partie ogrodu. Niemniej na początek poszukiwań to dobra lista moim zdaniem, a wiadomo robiąc to po raz kolejny można dodać swoje punkty oparte o doświadczenie z pierwszego zakupu.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Mary 06:35, 05 maj 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3517
Ja, jako doświadczona własnym terenem, wpisałabym na listę sprawdzenie czy na działce nie ma zakopanych np. rowerów i innych śmieci, żebyś nie spędziła kolejnych lat na wykopywaniu tych śmieci.
Ale niestety po tylu latach walki że śmieciami nadal nie wiem jak to sprawdzić.
Na takiej liście powinny się też znaleźć akacje.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Muszelka 08:12, 05 maj 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Przy zakupie ziemi dla moich latorośli ważna była też możliwość wykopania studni.
To była pierwsza inwestycja na ich nowozakupionych działkach - wykopanie studni głębinowych.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Makao 08:55, 05 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4645
Łał, wszystkie uwagi bardzo ciekawe. Ja jak kupowałam działkę (a raczej moi rodzice gdy byłam jeszcze panną) to sprawdzali czy można bloki stawiać na tym terenie ale ograniczenie jest do 11m z czubkiem dachu więc nie za wysokie.
Moja działka była w największym dołku. Tu spływała cała deszczówka z drogi. Jak stawialiśmy dom to fundamenty i piwnica była na wierzchu. Nic nie kopaliśmy. A potem nawieźmiśmy wiele, wieeeele koparek ziemi i wyrównaliśmy się z sąsiadem z naprzeciwka.
Niestety nie każdy z kolejnych budujących tak robił i miejscami jest spore zróżnicowanie. Jak kładli nam drogę to mieli niezłą zagwozdkę z wjazdami.
Teraz wyszło że mam najwyżej wjazd a sąsiad wcześniej najniżej .
Między mną a następnym sąsiadem jest kolejna droga (bo mam rogową działkę) i on nic nie nawodził ziemi. A był taki sam poziom jak ja miałam przed stawianiem domu.
Mówiliśmy żeby sobie wyrównał teren ale nie chciał i teraz jest przepaść.
Tą drogę będą dopiero robić więc ciekawi nas jak to ogarną.

____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Makao 09:01, 05 maj 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4645
Wszystkiego nie da się przewidzieć bo nigdy nie wiesz co sąsiad wymyśli jak będzie się budował ale wizyta w gminie czy UM przed kupnem działki jest konieczna. Sprawdzenie ksiąg wieczystych też. Poziom wód gruntowych też. Jeśli obok jest jeziorko to ciekawe jak bardzo woda się podnosi w ulewne dni.
Ziemia gliniasta mnie mnie przeraża bo nic w nią nie wsiąka więc też będę unikać.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies