Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Basieksp 21:19, 24 sty 2024


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10328
A co do gnojówek, to eM, bo on głównie się tym zajmuje, robi też opryski na pomidory i inne warzywa, z pokrzyw i czasami z czosnku Ale musi być ona bardziej rozcieńczona. I robi też gnojówki z wrotyczu, skrzypu Jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy to napiszę, może z czegoś skorzystasz
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Basieksp 21:27, 24 sty 2024


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10328
Ogórki wysiewamy w takie małe doniczki torfowe po dwa-trzy nasionka, potem zostawiamy dwie najmocniejsze, jak jest ciepło to sądzimy na warzywnik, w tych doniczkach, trochę je tak podziurawiłam delikatnie. Mamy skrzynie, w skrzyniach trzeba częściej podlewać, szybciej wysycha, przynajmniej u nas, jak już się w miarę przyjęły to były podlewane codziennie. Na początku tak z umiarem, by nie przelać ale żeby nie zasuszyć, ogórek ogólnie lubi wodę, ale nie po liściach
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Agnieszka_Z 21:44, 24 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Dziękuję Basiek za podpowiedzi
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
LIDKA 22:02, 24 sty 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7315
Drożdże do podlewania będę stosować a pokrzywy dawałam. Ja się warzyw dopiero uczę.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Muszelka 22:25, 24 sty 2024


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Drożdże to bardzo tani, naturalny nawóz i wielki pomocnik w zwalczaniu chorób. Bardzo prosty i skuteczny. Polecam
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Muszelka 22:55, 24 sty 2024


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Przepis:
1 kostkę drożdży (10 dkg) pokruszyć do naczynia z letnią wodą. Dodać ok. pół szklanki mleka i łyżkę cukru.
Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1-2 godz. Po tym czasie wlać miksturę do 10l konewki, dodać wody do pełna, wymieszać i podlewać warzywa.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Agnieszka_Z 23:01, 24 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Pięknie dziękuję za przepis Muszelko Czy tym roztworem podlewasz wszystkie warzywa? Kiedy najlepiej zacząć podlewanie (kiedy sadzonki są małe czy od nasionka)? Co jaki czas? Czy w pewnym momencie trzeba zaprzestać tak jak z gnojówką z pokrzywy?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Muszelka 07:00, 25 sty 2024


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Czytałam, że można podlewać małe sadzonki pomidorów, gdy są słabe
i chcemy je wzmocnić. Podlewa się je wówczas tylko paroma kropelkami.

Pomidory podlewam po raz pierwszy miksturą z drożdży po ok. 6 tyg. po posadzeniu (na pocz. lipca). Potem w miarę potrzeby  - 2, 3 x w sezonie. 4 x, jeśli lato jest bardzo deszczowe.

Dla eksperymentu możesz 1 sadzonkę nie podlać. Po dwóch, trzech dniach, zobaczysz wyraźną różnicę. Te podlane miksturą z drożdży będą miały więcej wigoru, będą krzepkie, ladniejsze, silniejsze.
Drożdże są bogate w wiele cennych dla roślin substancji, m.in.: węglowodany, organiczne Fe, witaminy z grupy B, aminokwasy i  pierwiastki śladowe.

Miksturę można również stosować do podlewania i oprysku np.: ogórków, cukinii, truskawek, róż, a także innych roślin, które  chcemy po prostu wzmocnić. Do oprysku warto dodać parę kropelek mydła potasowego lub płynu do naczyń, w celu zwiększenia przyczepności

Nawóz z drożdży:
*pobudza wzrost roślin,
*wzmacnia układ korzeniowy,
*powoduje bujniejsze kwitnięcie, 
*ogranicza istnienie niekorzystnych drobnoustrojów,
*chroni przed chorobami grzybowymi (mączniakiem,  plamistością, szarą pleśnią, zarazą ziemniaczaną).
Zapobiega i leczy. Oczywiście lepiej stosować profilaktycznie 

Nawóz z drożdży świetnie też zasila mikroflorę kompostownika (można wykorzystać stare drożdże, po terminie wazności).
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Agnieszka_Z 15:20, 25 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Mam nadzieję w tym roku być pilniejszą z profilaktyką
Zebrałam trochę rad w wątku Wywary, odwary, napary i gnojówki do opryskiwania roślin, wklajam aby mieć u siebie.
Gardenarium napisał(a)
Pokrzywa:

Oprysk z pokrzywy robi się tak: świeżymi pędami (bez nasion) napełnić 10litrowe wiadro, zalać wodą najlepiej deszczówka i zostawić na 24godziny. Odcedzonym płynem kilkakrotnie, w odstępach 2-3 dni, opryskujemy warzywa zaatakowane przez mszyce. Podobno działa, trzeba w każdym razie spróbować, na chemię przyjdzie czas, albo uda się bez


Gardenarium napisał(a)
Aksamitka.

Wyciąg działa na mszyce, wywar zwalcza choroby grzybowe.


hanka_andrus napisał(a)
Rumianek

Do wzmocnienia nasion przed wysiewem,dobrze jest namoczyć nasiona w wywarze z rumianku.
Oczywiście te nieotoczkowane.


hanka_andrus napisał(a)
Skrzyp polny

1 kg świeżego ziela/choinek/ albo 15 dkg suszonego /na 10 litrów wody/
Zalać zimną wodą i zostawić na 12 godzin.Następnego dnia zagotować razem z zielem i ostudzić .Używać rozcieńczony w stosunku 1 : 10-do oprysku roślin i gleby.Działa zapobiegawczo w chorobach grzybowych.

Gardenarium napisał(a)
Wywary można przechowywać w ciemnym miejscu 3-4 miesiące w szczelnych szklanych naczyniach (słoik, butelka), a gnojówkę przez 1-2 miesiące.

Gardenarium napisał(a)
Nie tylko pokrzywa, ale też skrzyp, wrotycz, czarny bez, piołun, czosnek, liście pomidora, żywokost, rabarbar, tytoń, łuski cebuli itp.

I tu ciekawostka dla osób atakowanych przez komary (nad wodą, stawem).

Na ten przykład wyciąg z czosnku służy do ochrony pomidorów przed mszycami i zarazą ziemniaka:

Sposób: 1 kg posiekanego czosnku zalać 3 wiadrami wody, odstawić na 12 dni, opryskiwać 3x w czasie wegetacji. Albo 0,5 kg roztartego czosnku zalać wrzątkiem. Odstawić na 2 dni, przecedzić i uzupełnić wodą do 10 litrów. Zwalcza mszyce, przędziorki, dezynfekuje oczko wodne zaatakowane przez komary
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
MagdaLenka 15:36, 25 sty 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
Ja na mszyce stosuję ocet z wodą w proporcji 1:9. Działa bez zarzutu.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies