Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Agnieszka_Z 12:00, 04 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 408
Cześć

Mam na imię Agnieszka i w tym roku na wiosnę założyłam ogródek warzywny. Na forum trafiłam dzięki Patrycji z https://www.ogrodowisko.pl/watek/11416-nowoczesny-dlugi-waski-rozowo-bialy.

Ziemię pod ogórdek przygotowałam na szybko stosując glebogryzarkę i wyjmując co nie co chwastów, wzbogaciłam ją granulowany obornikiem bydlęcym, bez wykonania badań.

Po zbiorach planuję zastosować porządne sprzątanie grządek i zastosować poplony, a dookoła ogrodzenia działki przygotować glebę pod, póki co, facelię. Ziemia jest zachwaszczona perzem i podagrycznikiem pospolitym, gdzie niegdzie ostem. Dzięki wiedzy zdobytej na forum przez ostatnie kilka miesięcy mam zamiar zastosować kilka sposobów, aby lepiej przygotować ziemię. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła swobodnie chodzić boso po trawie.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
LIDKA 13:14, 04 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Hey, jak się przyłożysz do plewienia perzu przed obsadzaniem rabat to go usuniesz trwale. podagrycznka nie miałam. mam za to skrzyp. zmora.

Witaj, będę zaglądać.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
sylwia_slomc... 14:01, 04 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81911
Witaj, podagrycznik i perz widłami trzeba wybrać do ostatniego korzonka bo inaczej cała robota w ciągu sezonu dwóch idzie na marne.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 23:55, 04 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Cześć Aga! Chcesz już zaczynać koncepcyjne rozmowy (mapki, co gdzie ulokować, styl itp.)?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 07:44, 05 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 408
Dziękuję za podpowiedzi, widły już czekają na poniedziałek.

Myślę, że do docelowego ogrodu mi jeszcze daleko, więc z precyzyjnym planem jeszcze czekam. Na ten moment czuję się dobrze tylko z warzywami i krzewami owocowymi i co do tych to mam już jakiś plan. W przypadku pozostałej części działki chcę się pozbyć chwastów i posiać trawę.

W jednym z podcastów Naturalnie o ogrodach usłyszałam, że dobrze jest położyć czarną folię na kilka miesięcy. Ja chcę położyć agrotkaninę w przyszłym tygodniu dookoła ogrodzenia i warzywnika, na wiosnę ją zdjąć i oczyścić ziemię, posiać gorczycę (jest fitosanitarna) i facelię dla pszczół. A zdjętą agro położyć na kolejnych fragmentach ziemi i tak krok po kroku założyć nowy trawnik.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Patrycja_KG_Lu 13:51, 05 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Dodaj może kierunki świata, wymiary działki, gdzie będzie stał dom, gdzie brama wjazdowa będzie. Dziewczyny na ogrodowisku narzekają gdy muszą zrywać trawę pod rabaty, dlatego warto nie siać tam gdzie planujesz rabaty, tarasy, ścieżki, warzywnik, kompostownik, huśtawkę itp., czyli przed sianiem trawy lepiej mieć układ funkcjonalny już gotowy.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 14:43, 05 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7039
Zrywanie darni to mordęga, na glinie robota ciężka nawet dla dużego i silnego mężczyzny, Patrycja dobrze radzi.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Patrycja_KG_Lu 14:12, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
anuska2507 napisał(a)
Ewa pewnie poleciła ci sprawdzone poplony. Ja siałam to co miałam pod ręką, czyli rzepak.

Tutaj znalazłam ściągę roślin na poplon z terminami siewu i z informacją, czy można zostawić je na zimę.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 21:51, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 408
Jak dobrze, że założyłam wątek przed rozpoczęciem pracy nad trawą, zaoszczędzę dużo zdrowia, dzięki

Zrobiłam mapkę jak chciałabym zagospodarować działkę z domem.


Pomyślałam, że w miejscu wjazdu, ścieżki i domu mogłabym siać poplon, aby mieć lepszą ziemię na grządki kiedy zostanie ona zdarta pod budowę.


Jako "K" oznaczyłam kompostownik, nie wiem ile wyznacza się centymetrów na rabaty, ja wzięłam 70cm od strony sąsiadów i 1,2m od dróg.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 21:54, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 408
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Spotkałam się już z tą tabelką, mam zakupione żyto na zimę i gorczycę na poletko pod truskawki oraz facelię na rabaty na wiosnę.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies