Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

Pszczelarnia 12:28, 19 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Napięcie powierzchniowe w opryskach - co to jest, Ewo?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
ewalm 22:54, 19 maj 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Kobiety, nie załamujcie mnie. Przecież w szkole była fizyka. Napięcie powierzchniowe powstaje na granicy faz, ma je każda ciecz - ta do oprysków też. Dodaje się różnych środków, które je zmniejszają, żeby oprysk lepiej "docierał" do powierzchni liści - te wszystkie "anionowe powierzchniowo czynne" obecne w detergentach różnego rodzaju tez tak zadziałają.

Pszczółko, ja nie wierzę, że tego nie wiesz. Na pewno wiesz tylko nie pamiętasz. Dzięki napięciu powierzchniowemu nartnik porusza się po powierzchni wody - na pewno widziałaś gdzies nartniki, takie owady ślizgające się po powierzchni jeziora albo innej spokojnej wody. A jak mu chlapniesz Ludwika to się już nie poślizga. Albo menisk wypukły powstaje dzięki napieciu powierzchniowemu - to że można nalac wody do próbówki albo wąskiej szklanki "z czubkiem". Woda ma wysokie napięcie powierzchniowe, a z drugiej strony rośliny często sa pokryte różnymi woskami, a woski sa hydrofobowe, więc jak się doda czegoś zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody, która stanowi podstawowy składnik oprysku i nośnik rozpuszczonych w nie "zabójczych" substancji, to oprysk lepiej pokrywa rośliny, zwilża a nie spływa od razu.
____________________
Ogródek na trzy lata
agniecha973 23:15, 19 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Oj, Ewa! Było w szkole, no było, ale niestety nie wszystko się pamięta. Z grubsza człowiek wie o co chodzi, ale taki wykład jak Twój to już dokładniejszy jest. Dziękujemy za doinformowanie.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
ewalm 12:28, 20 maj 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Masz rację. Przepraszam jeśli kogoś uraziłam. Wspomniałam sobie właśnie swoją wiedzę taką powiedzmy humanistyczną. Albo geografia, która niby jest ciekawa ale jakoś mi słabo zapadła w pamięć. A już zwłaszcza historia. Uff, kulejąca - mało powiedziane. Ona właściwie wcale nie ma nóg. Tak, że - przepraszam.
____________________
Ogródek na trzy lata
agniecha973 12:36, 20 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Myślę, że nikt się nie obraził, ale dla ugody wstawiaj tu jakiegoś kwiatucha ze swojej działki
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 12:36, 20 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Magnolia, jak Twoje czosnki?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Pszczelarnia 13:14, 20 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ewo, dziękujemy za wykład. Ja tak lubię. Za dużo u mnie wiedzy powszechnej, takiej ludowej. Lubię wykłady.
Nartnika znam a jakże! To mówisz, że on pod ludwikiem się nie utrzyma ... .

Napięcie powierzchniowe wody. Fizyka. Tylko dlaczego Marzena odradza płyn do podłogi, skoro i tak inne "płyny" już w tej cieczy opryskowej pływają? Mus ją zapytać, bo to może już farmacja ścisła jest.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agniecha973 13:28, 20 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Nartnikowi można by głupi kawał zrobić
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
magnolia 13:32, 20 maj 2014


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
totalny misz-masz. Większość to PUrple S, część to chyba czosnek okazały ( czyli ten sam gat co PSensation), część to Krzysztofy, ale jest tez sporo takich co pękająym pąku wyglądają jak Krzysie, tylko maja wysokość 60 cm.
Nie wiem, czekam jeszcze
____________________
magnolia 13:34, 20 maj 2014


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies