Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

mira 08:26, 21 maj 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
ewalm napisał(a)
Kobiety, nie załamujcie mnie. Przecież w szkole była fizyka. Napięcie powierzchniowe powstaje na granicy faz, ma je każda ciecz - ta do oprysków też. Dodaje się różnych środków, które je zmniejszają, żeby oprysk lepiej "docierał" do powierzchni liści - te wszystkie "anionowe powierzchniowo czynne" obecne w detergentach różnego rodzaju tez tak zadziałają.

Pszczółko, ja nie wierzę, że tego nie wiesz. Na pewno wiesz tylko nie pamiętasz. Dzięki napięciu powierzchniowemu nartnik porusza się po powierzchni wody - na pewno widziałaś gdzies nartniki, takie owady ślizgające się po powierzchni jeziora albo innej spokojnej wody. A jak mu chlapniesz Ludwika to się już nie poślizga. Albo menisk wypukły powstaje dzięki napieciu powierzchniowemu - to że można nalac wody do próbówki albo wąskiej szklanki "z czubkiem". Woda ma wysokie napięcie powierzchniowe, a z drugiej strony rośliny często sa pokryte różnymi woskami, a woski sa hydrofobowe, więc jak się doda czegoś zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody, która stanowi podstawowy składnik oprysku i noścnik rozpuszczonych w nie "zabójczych" substancji, to oprysk lepiej pokrywa rośliny, zwilża a nie spływa od razu.




a mnie się ten wykład spodobał bo z fizyki pamiętam tylko nauczyciela
ale kurde dalej nie rozumię czyli co mam dodać do każdego oprysku ludwika ?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 08:33, 21 maj 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Wyczytała u Ewy o bodziszku espresso i serce mi zabiło mocno a Ty schłodziłaś moje zapędy - ciekawa jestem w jakim miejscu posadziłaś bodziszka bo on lubi słoneczne stanowisko i pólcieniste, no i gdzie kupiłaś bo przekonuję się coraz bardziej że jednak różne są szkółkarskie tzw materiały i bywają tez kiepskie
pokaż proszę tego bodziszka może być i u mnie

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
agniecha973 08:43, 21 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Miro, ten bodziszek mam przypadkiem z jakiegoś kapersa z marketu. Miało być coś innego, a jest "czarny" bodziszek. Rośnie w słońcu i nie robi na mnie zbyt dużego wrażenia teraz, bo wolę zwarte rośliny, a on taki prześwitujący badylek raczej. Ale dajmy mu sznasę, może się rozrośnie. Zdjęcie zrobię i wstawię u Ciebie. Jest taki sam jak u Ewy. No i ja mam tylko 2 szt.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Pszczelarnia 10:39, 21 maj 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wrotycz w bukiecikach rozłożyłam w spiżarni i dowiesiłam lawendę pod sufit. Pomogło. Wszyscy domownicy w szoku. Zawsze o tej porze roku od lat mieliśmy przemarsz wojsk i te mrówki dostawały skrzydeł i się roiły - koszmar. To były leśne mrówki nie faraonki. Rozłóż ten wrotycz.

A co do róży na pergoli: to R. semiplena Helenae oraz Rosa spinosissima ‚Frühlingsgold’.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agniecha973 10:57, 21 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Czyli wystarcz zerwać i położyć. Lepiej nie trzeba Dzięki.

Podejrzewałam te róże. Mam na nie chrapkę. Kiedyś.

Ale gorąc! Pot po tyłku cieknie przy robocie
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Anita1978 11:17, 21 maj 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Poczytałam....no z fizyki to ja zawsze noga byłam.....a teraz to jescze głupsza jestem.....
____________________
ogródek Anity
Bogdzia 22:22, 21 maj 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
mira napisał(a)




a mnie się ten wykład spodobał bo z fizyki pamiętam tylko nauczyciela
ale kurde dalej nie rozumię czyli co mam dodać do każdego oprysku ludwika ?


No jednak zrozumiałas bo wniosek dobry, ale sie usmiałam z Twojej reakcji.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
agniecha973 23:09, 21 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dla Magnolii - poletko PS. Widać 3 lub 4 jaśniejsze, ale też fioletowe. W sumie może bym nawet nie zwróciła uwagi, gdyby nie Ty Na zdjęciu więcej odcieni niż w realu.

____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 23:16, 21 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Orliki



Tu prośba do Bogdzi o potwierdzenie, ze to Nowa Zembla. Kupiona ho, ho ho temu jako maleńki krzaczek, posadzona jakoś tam pewnie w zwykłej ziemi i podsypana jakąś korą wyrosła na niezły krzak. Ale nigdy nie kwitła, tylko rosła. W tym roku wreszcie pokazała kim jest. Piękny krzak i piękne kwiaty. Teraz jak już wiem co to, dokupię na tę rabatę jeszcze ze 2 do towarzystwa (restauracja rabaty w planach ).





I jeszcze prośba o identyfikację azalii. Kupione jesienią na wyprz. za kilka zł. Te nie zmarzły. Kwiaty olbrzymie.



Przesadzony Album Novum



Roseum Elegans

____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 23:19, 21 maj 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dzikie krajobrazy z ogrodu







____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies