Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest ściernisko...

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest ściernisko...

nl_kinia 22:45, 12 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Witam serdecznie wszystkich ogrodomaniaków

słowa piosenki Golców towarzyszą mi od trzech tygodni niemal bez przerwy, ponieważ właśnie 3 tyg temu otrzymaliśmy z mężem w spadku gospodarstwo, miejsce, które zupełnie nagle i niespodziewanie stanie się kiedyś, w przyszłości, naszym domem. Domem przed którym będzie mój własny ogród. Ogród o którym nie mam zielonego pojęcia, ogród który jeszcze niedawno w myślach był jedynie równiutką trawką otoczoną żywopłotem ...

No tak – niedawno – dopóki koleżanka nie poleciła mi Ogrodowiska! Zaczarowaliście mnie swoimi aranżacjami, przepysznymi kolorami, które prezentują się zachwycająco!
Odwiedzam tutejsze ogrody z coraz większym zachwytem i coraz bardziej pewna, że mój jednak nie skończy się li tylko na trawce...

Co mamy?
oprócz pola dostaliśmy także kawał działki „budowlanej” 50m x 100m na której stoją: budynek gospodarczo-mieszkalny (w odległej przyszłości pozostanie jedynie jako gospodarczy), stodoła oraz budynek gospodarczy z „poddachem”, w którym obecnie urzędują dwie suki.

w tym roku planujemy uprzątnąć działkę z samosiejek, nawieźć ziemi na obniżony teren przy wjeździe od strony wschodniej (od strony zachodniej ziemia będzie z wykopów pod dom), rozebrać stare drewniane ogrodzenie i zastąpić je siatką. Być może uda się także dociągnąć wodę (teraz jest tylko ze studni) i to pewnie będzie wszystko na co wystarczy funduszy...

już w myślach umieściłam na działce nasz przyszły dom - dworek z projektu Tercja



oraz wstępnie podzieliłam dostępne miejsce, w przyszłości będzie to wyglądało (mniej więcej) tak:



od strony wschodniej na całej długości będziemy mieli za sąsiadów teściów co niestety nie napawa nas hura-optymizmem, więc od razu kombinuję jakie ogrodzenie żywopłotowe nasadzić, żeby spełniło funkcję skutecznie odizolowującą...
teść od drogi oraz do połowy naszej "części reprezentacyjnej" ma żywopłot z buku i (póki co) ja także będę chciała zasłonić frontową (od północy) siatkę bukiem (bo dobrze maskuje) - do jesieni mam jeszcze trochę czasu do namysłu...

czytam wszędzie na Ogrodowisku, że nasadzeń czegokolwiek nie powinno sie rozpoczynać przed otynkowaniem domu - nasz jeszcze jest w planowych powijakach, a ja już mam kilka nasionek w domu...
jak myślicie - żywopłot wokoło (tzn strona północ i wschód) oraz przedogródek w części północno-wschodniej to jednak za dużo będzie i bardzo przeszkodzi w budowie?

co do samego przedogródka, to miałam już kilka koncepcji, ale wzajemnie sie wykluczają i ostatecznie nie zdecydowałam się na nic... chciałabym popełnić jak najmniej błędów, dlatego też piszę tu do Was elaborat, bo mam nadzieję, że pomożecie nakreślić [na razie tylko] schemat tego przedogródka...
sama część reprezentacyjna przed dworkiem raczej powinna byc symetryczna i "poukładana", jednak wytyczona bokiem droga, której nie chcemy przesuwać oraz mój obecny zachwyt ogrodami angielskimi skutecznie utrudniają myślenie
no ale - tak czy inaczej: część wschodnia oraz (w przyszłości) część zachodnia powinny się zgrywać, a po nawiezieniu ziemi na część płn/wsch jesienią zechcę coś już może zasadzić na rabacie na przyszły rok - a przynajmniej zechcę wytyczyć granice rabaty, aby zasiac wokoło trawę...

no i przyszedł czas na podsumowanie czego oczekuję od ogrodu i ile czasu na niego będę miała - trudne to do określenia osobie, która do tej pory nawet kaktusa potrafiła uśmiercić
mam nadzieję, że na dbanie o rabatkę znajdę wystarczająco dużo samozaparcia (bo wtedy i czas się wygospodaruje), jednak nadal bardziej od kwiatków zachwycają mnie "krzaki" np. takie:


no ale tego typu zestaw to dopiero po budowie domu - zdaję sobie z tego sprawę

tymczasem ...
TU NA RAZIE JEST ŚCIERNISKO ...
część płn/zach czyli zupełnie zarośnięta duża część przedogródka widziana od strony wjazdu (w miejscu samochodu będzie frontowa ściana domu)

oraz widok od strony gospodarstwa na drogę wjazdową i na część płn/wsch, czyli mała część przedogrodka, którą chcę już teraz natychmiast zagospodarować


pozdrawiam wszystkich odwiedzających
Kinga
____________________
Kingi ogrodowe początki
Gardenarium 00:07, 13 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kawał ścierniska do zagospodarowania, ach ile bym dała, żeby tanio kupić taki kawałek ziemi
Masz skarb, tylko wiem ile to jest pracy Czy jesteś gotowa na takie wyrzeczenia?

Ile osób jest w rodzinie, żeby Tobie pomagać? To trudne wyzwanie. Ale masz zapał, więc dasz radę.
Kwiatek dla Ciebie na przywitanie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Diana 00:40, 13 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
witaj Kingo
Masz piękny kawał ziemi, skarb
Będę podglądać twoje poczynania
Lena 07:19, 13 cze 2012


Dołączył: 08 lip 2011
Posty: 2499
Witaj
Fajna historia pięknej działki
Domek będzie cudowny i z czasem ogród go otuli .
Powodzenia!!
____________________
Ogród Leny "Lekarz leczy, natura uzdrawia"
Basiaw 08:24, 13 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Kinga, witaj w Ogrodowisku
Niesamowita przygoda przed Wami, cięzka praca ale jakie możliwości! Budowy domu nie zazdroszczę,bo to męka, ale urządzanie ogrodu i to na takim terenie to będzie coś

Przez moment patrzyłam z niedowierzaniem, co mój samochód robi na Twojej działce
____________________
Nasz mały, zielony świat
kaisog1 08:28, 13 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj

Kawał pola A co do planów - nie martw sie jeszcze 200 razy Ci się zmieni zanim zaczniesz realizować Najlepiej skupić się na jakimś zaplanowaniu gdzie co i jak by móc ruszyć z kopyta po budowie. Nie wiem czy nie bałabym się czegoś sadzić bo wiem co potrafią zrobić budowlańcy

Powodzenia
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Evchen 08:54, 13 cze 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
Witaj
nawet się nie obejrzysz jak z pola powstanie piękny ogród. Podoba mi się Twój projekt domu Pięknie wrysuje się w niego ogród angielski. Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało. Sama dopiero zaczynam - a raczej jestem w trakcie - urządzania ogrodu. Koncepcje zmieniają się w zależności od tego jakie kwiaty/krzaczki zobaczę, albo gdzie "ugrzęznę" na Ogrodowisku. A że Ogrodowisko staje się pomału uzależnieniem - sama się przekonasz Pozdrawiam cieplutko
Ev
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
popcorn 08:57, 13 cze 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Piękne plany, super działka. Na początek - wykarczujcie co można i co chcecie. Ziemi można nawieżć tam gdzie za nisko - jak pisałaś. Przy wykopach i tak bedzie nadmiar, nie tylko przy fundamentach... nam jeszcze zostala ziemia nadmiarowa przy odwiertach i wymienniku gruntowym... mamy dzialke 0,35 m wyzej niz okolica
Odleglejsze od miejsca budowy domu zakatki mozesz powoli zagospodarowywac, ale mam tu na mysli tylko zywoplot. Reszte zniszcza budowlancy, nawet gdyby nie chcieli, to i tak im sie uda Po tynkach - okolice domu i trawnik. Powodzenia!!!
____________________
Mój nowy ogródek
nl_kinia 10:16, 13 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcie!
szczerze mówiąc obawiałam się trochę z "niczym" zaczynać wątek...

no więc przodu w ogóle na razie nie robić? ech... a takie miałam plany...

Danusiu
do pomocy np. przy cięciu żywopłotu lub koszeniu trawy będę miała męża, on też będzie mi pomagał przy cięższych pracach przy rabacie, natomiast do pomocy przy pielęgnacji mam siebie samą (dzieci póki co nie mamy) i właśnie przeraża mnie ta ilość działki do zagospodarowania! Tym bardziej, że w domu rosną mi jedynie paprotka, bluszcz i storczyki - do innych kwiatów ręki nie mam i każdego wcześniej czy później muszę wyrzucać...

kiedy oglądam okoliczne ogrody "z daleka" nic mnie nie zachwyca, jakieś takie w większości bez sensu są (nasadzone "co w oko wpadło" w miejscu w którym akurat było jeszcze trochę wolnego trawnika), jeszcze gorzej, gdy z bliska podziwiam pozarastane rabatki u szwagierki - utwierdza mnie to w przekonaniu, że czysta trawa wygląda najlepiej i jest jedynym słusznym rozwiązaniem...

jednak TUTAJ! u Was mój światopogląd ogrodowy zmienił się o 180 stopni! Chyba po raz pierwszy zobaczyłam ogrody "z prawdziwego zdarzenia"! Zakochałam się i zakochuję po koleii w każdym jaki napotkam (nie wiele ich jeszcze widziałam, no ale chyba miałam okazję zacząć od najładnieszych!) od razu tworząc sobie w wyobraźni równie piękne miejsca na tym kawale ziemi, który początkowo miał być trawnikiem
i pocieszam się, że skoro kilka lat temu nauczyłam się uprawy warzywnika i nawet zbieram plony a ogród z roku na rok lepiej udaje mi się zagospodarowywać, to i z rabatami sobie poradzę! bo przecież najważniejsza jest CHĘĆ, a w tej chwili rozpiera mnie po prostu i nosi energia i najchętniej JUŻ miałabym całą rabatę do dbania, włącznie z ogrodem i sadem

jeszcze raz dziękuję za zaglądnięcie, postaram się do Was z rewizytą wpaść w najbliższym czasie
no ... niekoniecznie w takim najbliższym, bo każdą wolną chwilę spędzamy na gospodarstwie - mamy już jedną przyczepę ziemi nawiezioną (żeby zrównać ten "mniejszy" kawałek z przodu potrzebne będzie jeszcze 5 lub 6) no i w tym tygodniu może uda się wykarczować co nie co. Na razie zostawimy niektóre samosiejki w sadzie, żeby sprawdzić tegoroczne owocowanie.

Ufff... trochę jestem tym wszystkim przerażona, ale wierzę, że się uda!
____________________
Kingi ogrodowe początki
Mille 12:03, 13 cze 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
O, z Roztocza

Witam i kibicuję, przed Tobą pewnie długa droga, ale nie przerażaj się - w ogrodach właśnie to jest najfajniejsze, że kiedy je pokochasz to niekończąca się praca (w ogrodzie ZAWSZE jest coś do zrobienia) staje się hobby i co roku z radością coś tam zmieniasz, upiększasz, dosadzasz, przesadzasz.... Na razie najważniejsze uporządkować teren i pomyśleć o jakimś "szkielecie" ogrodu... Pozdrawiam
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies